V sredo in četrtek še ne bo zelo vroče, pojavljale se bodo tudi krajevne nevihte. Predvidoma se bo vročina stopnjevala v obdobju med 9. in 15. avgustom. Obetajo se nam jutranje temperature okoli 20 in popoldanske okoli 35 stopinj Celzija, so zapisali na ARSO.
Kot kažejo današnji izračuni meteoroloških modelov, bo vročina najbolj pritiskala na Primorskem, kjer bi se lahko temperatura sredi prihodnjega tedna približala celo 40 stopinjam Celzija. Tudi marsikje drugod po nižinah bi lahko termometri pokazali več kot 35 stopinj Celzija, napoveduje naš hišni prognostik Rok Nosan.
Še preden se k nam razširi vroč afriški zrak, nas v sredo čaka pestro nevihtno dogajanje. Na vreme pri nas bo vplivala višinska motnja, zato bodo v sredo pozno popoldne, zvečer in v prvem delu noči na četrtek nevihte od severozahoda prešle večji del države. Razmere v ozračju bodo spet omogočale nastanek krajevnih neurij, ob katerih bodo glavno nevarnost predstavljali močnejši sunki vetra in nalivi.
Nevihte bodo, kot vse kaže, dosegle tudi Istro in Kvarner. Ob tem lahko za krajši čas zapiha tramontana. Njeni sunki lahko presežejo 80 kilometrov na uro.
"Kdaj se bo vročina končala in kako burni vremenski procesi bodo pri tem nastali, še ni povsem gotovo, a večina izračunov predvideva prihod atlantske vremenske motnje s padavinami in osvežitvijo nekje v drugi polovici prihodnjega tedna, torej po prazničnem 15. avgustu," še dodajajo na ARSO.
Odklon od dolgoletnega povprečja za 2,5 stopinje Celzija
Kot kažejo delni, a še ne povsem preverjeni podatki, je bil letošnji julij na državni ravni temperaturno močno nadpovprečen, podpovprečno namočen in bolj osončen kot običajno, so zapisali na ARSO.
"Odklon temperature zraka od povprečja primerjalnega obdobja 1991–2020 je na državni ravni znašal 2,5 stopinje Celzija, zaradi česar je letošnji julij najtoplejši vsaj od leta 1950. Za 0,2 stopinje Celzija je prehitel dosedanji najtoplejši julij, leta 2015 (odklon 2,3 stopinje Celzija, z odklonom 2,0 stopinji Celzija mu sledi julij 2022. Najhladnejši juliji v tem obdobju, v letih 1954, 1960 in 1978, so imeli odklon okoli –3,4 stopinje Celzija," so zapisali v poročilu o podnebnih značilnostih zadnjega meseca pri ARSO.
Prostorsko gledano je bil letošnji julij povsod toplejši glede na dolgoletno povprečje, odklon je večinoma znašal med 2,0 in 3,0 stopinje Celzija.
Glede na temperaturni razpon v obdobju 1991–2020 je bil letošnji julij skoraj povsod izjemno topel (med 98. in 100. centilom), le ponekod v slovenskem primorju, Karavankah, zahodnem delu Kamniško-Savinjskih Alp ter Savski dolini zelo topel, so še zapisali.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.