Slovenija

'V primeru Ankarana vprašljiva avtoriteta ustavnega sodišča'

Ljubljana, 19. 01. 2011 15.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Z ustanovitvijo občine Ankaran se spet zapleta. Postopek o predlogu zakona je bil namreč ustavljen na seji odbora za lokalno samoupravo. Vprašljiva je avtoriteta ustavnega sodišča.

Ude: "DZ je dolžan spoštovati odločbo ustavnega sodišča, četudi morebiti misli, da je ta napačna".

K ustanovitvi občine zakonodajalca namreč zavezuje odločba ustavnega sodišča. Pravna strokovnjaka Lojze Ude in Igor Kaučič poudarjata, da bi moral državni zbor (DZ) odločbo spoštovati. Ude je prepričan, da o usodi zakona ne more odločati odbor. Lahko pove svoje stališče, ki je lahko tudi negativno, izreči pa se mora DZ.

Po besedah Kaučiča o tem, ali je zakonodajni postopek končan, odloča DZ kot celota. A ker je bil zakon "izvotljen" – sprejet ni bil noben od njegovih treh členov – je situacija nenavadna. Korektno bi bilo edino, da se predlaga nov zakon, dodaja. Čeprav so poslanci dolžni upoštevati odločbo ustavnega sodišča, pa to nima v rokah sredstev, da bi poslance v kar koli prisililo.

Juri razume, če je na seji tako ravnala opozicija, ne razume pa "samomorilskega navdiha koalicijskih poslancev pri takem ravnanju".
Juri razume, če je na seji tako ravnala opozicija, ne razume pa "samomorilskega navdiha koalicijskih poslancev pri takem ravnanju". FOTO: Črt Butul

Vodja poslancev Zares Franco Juri pa je ogorčen nad ravnanjem članov odbora za lokalno samoupravo, ki so v torek brez glasu proti zavrnili predlog za ustanovitev občine Ankaran. Meni, da je v ozadju intenzivno lobiranje. Šlo naj bi za puč do ustavnega sodišča in večine poslancev ter skrajno neodgovorno ravnanje, ki ne bo brez posledic, opozarja.

Odbor, ki ga vodi poslanec Zares Vili Trofenik, je po Jurijevih besedah presegel meje vsakršne politične etike. S tem manevrom je odbor, ki po Jurijevem mnenju deluje, kot bi bil usklajen, preprečil, da bi se do vprašanja izjasnila večina poslancev državnega zbora (DZ).

Juri zatrjuje še, da so nekateri poslanci v zadnjih dneh intenzivno lobirali pri predsedniku odbora in skrbno pripravili ta scenarij. Pri tem izpostavlja poslanca italijanske narodnostne skupnosti Roberta Battellija in poslanca SD Luka Jurija. Kot vodja poslanske skupine sam o tem ni bil seznanjen. Problem sicer ni ločeno mnenje Trofenika, pravi Franco Juri. Da pa "se je zgodil ta manever mimo vednosti večine poslancev ter vodje, pa je izjemno sporno in skregano z osnovno etiko poslanca," je oster.

Kaučič: "Ravnanje po odločbi ustavnega sodišča pomeni spoštovanje ustave".

Vodja poslancev Zares računa na "streznitev" članov odbora DZ. Če do tega ne pride, "pa se morajo zavedati, da blokirajo pravico Koprčanov do volitev," opozarja Juri. "Žal je položaj nevzdržen in ima elemente institucionalne ustavne krize. Prvič se namreč spor med ustavnim sodiščem in DZ profilira na tak način, kar je pogubno za državo, zlasti v trenutku, ko od ustavnega sodišča pričakujemo presojo ustavnosti referenduma o pokojninski reformi," še dodaja. Ravnanje poslancev po njegovem mnenju presega vprašanje ustanovitve občine ter posega v odnos do ustavnega sodišča in institucij, ki zagotavljajo stabilnost nadzora nad političnimi dejanji.

Ustavno sodišče je poslancem jasno nakazalo, kako odločati v primeru Ankarana, a na seji odbora za lokalno samoupravo nihče ni glasoval za in nihče proti.
Ustavno sodišče je poslancem jasno nakazalo, kako odločati v primeru Ankarana, a na seji odbora za lokalno samoupravo nihče ni glasoval za in nihče proti. FOTO: Bralec Miha Crnič

Poslanci SLS pa so v proceduro vložili nov zakon o ustanovitvi občine Ankaran. Želijo namreč slediti sodbi ustavnega sodišča in volji Ankarančanov, je pojasnil Franc Bogovič iz SLS. "Mislim, da se je parlament dolžan opredeliti do tega spodrsljaja. Če v DZ večina nasprotuje ustanovitvi občine Ankaran, naj se jasno vidi, kdo je proti in s tem tudi na neki način jemlje integriteto ustavnemu sodišču in izvršitvi sodbe," je povedal.

Zavrnitev zakona se zdi sporna tudi Dušanu Kumerju (SD), Antonu Anderliču (LDS) in Matjažu Zanoškarju (DeSUS). Zmago Jelinčič (SNS) pa meni, da ustavno sodišče nima pravice določati, kako glasovati. Kumer je prepričan, da dileme pri odločanju ne bi smelo biti. Zatrjuje še, da gre lahko za politične špekulacije, saj so o Ankaranu glasovali tako, o Mirni pa drugače.

Anderlič: "V tem primeru gre za izpodbijanje avtoritete ustavnega sodišča".

Čeprav Anderlič ne podpira ustanavljanja novih občin, meni, da je treba postopek ustanavljanja Ankarana izpeljati do konca, saj so državljani izkoristili svoje ustavne in zakonske pravice, da bi dobili občino.

Zanoškar je pojasnil, da je bil DeSUS vzdržan zato, ker odločbi ustavnega sodišča niso želeli nasprotovati. Za njih je pomembno, da se razjasni, ali ustanovitev občine Ankaran krši sedmi člen osimskega sporazuma in osmi člen londonskega sporazuma.

Jelinčič meni, da je izid smiseln, saj bi ustanovitev občine prinesla propad pristanišča v Kopru. Ustavno sodišče je po njegovem mnenju preseglo ustavne okvire in negiralo ustavo, ki bi jo moralo varovati.

Kakšen bo razplet položaja, nastalega zaradi glasovanja o občini Ankaran, po Gantarjevem mnenju ni mogoče reči, svoje odločitve pa bo podprl s pravnimi mnenji.
Kakšen bo razplet položaja, nastalega zaradi glasovanja o občini Ankaran, po Gantarjevem mnenju ni mogoče reči, svoje odločitve pa bo podprl s pravnimi mnenji. FOTO: Miro Majcen

Predsednik DZ Pavel Gantar je povedal, da je izid glasovanja res nenavaden in je vse presenetil, njega pa spravil v "neugoden položaj, zlasti kar zadeva izvrševanje odločbe ustavnega sodišča". Kako naprej, pa je težko reči, meni zlasti zato, ker je bil nov zakon že vložen. Kakšna bo določitev DZ, pa še ni mogoče reči, je dodal Gantar. Po njegovih ocenah ni šlo le za lobiranje, temveč so za takim glasovanjem še drugi razlogi.

Poslanci bi po Gantarjevih besedah morali tehtati dve vrednoti ustavnega sistema, in sicer spoštovanje odločb ustavnega sodišča in zahtevo po ustanovitvi neke občine. Pomen spoštovanja ustavnega sodišča je bistveno višje, kakor še ena nova občina, ugotavlja Gantar, ki je sicer proti ustanovitvi občine Ankaran.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tarzi
20. 01. 2011 13.04
Ankaran je samo predmestje Kopra. Ankaran je zgradil Koper, sedaj pa hoče uničiti Luko, ki je pomembna za vso državo. Odcepitev Ankarana je isto, kot bi se nekdanja občina Ljubljana Moste Polje odcepila od Mesta Ljubljana. Zato je treba preprečiti odcepitev Ankarana in razdelitve Luke Koper na dve občini. Luka mora ostati pri mestni občini Koper v celoti in ne razdeljena.
botjabotja
20. 01. 2011 12.36
mladi_cetnik 19.01.2011, 22:12 7 poslanci se postavljajo nad ustavno sodišče.... naj pol kr ukinejo ustavno sodišče, če ga ne rabimo.... SRAMOTA!!! slovenija naj bi bila pravna država in ustavno sodišče najvišja inštanca, ki bi jo poslanci morali spoštovati.... Pri izbrisanih so imeli drugačno mnenje. Takrat je bilo ustavno sodišče "sveta instanca".
chiri
20. 01. 2011 12.35
pinko se popolnoma strinjam s teboj, dodam pa še to, da poslanci ki ne spoštujejo ustavnega sodišča, bi morali nemudoma odstopiti, ker so v sramoto državi. Velja tako za leve kot desne, saj so vsi isti.
pinko
20. 01. 2011 12.15
poslanci,ki ne spoštujejo sodb ustavnega sodišča,se čudijo da parlament nima ugleda..
povemvsem
20. 01. 2011 10.14
Kakšno vlogo pri vsem tem pa ima tisti mafijski župan?
bum-headshot
20. 01. 2011 09.38
@alterego SD -> ustavno sodišče zares -> računsko sodišče Tako to gre. Ko bo "vojna", bo ustavno sodišče trdilo da računsko sodišče deluje neustavno, medtem ko bo računsko sodišče trdilo, da je vodenje ustavnega sodišča negospodarno. VSI na višjih položajih so politično obarvani.
Brabus
20. 01. 2011 09.33
Ja, zdej pa nekomu ni všeč sodba US, je pa že njegovo delovanje vprašljivo.Za posrat.
dule100
19. 01. 2011 23.17
No če jim tisti ne verjamejo, ki so jih postavli, pol že niso verodostojni !
kumunalc
19. 01. 2011 23.13
Če že spoštujemo zakone in ustavo bi morali ukiniti vse občine,ki nimajo 5000 prebivalcev.Samo v vednost.
KONEC VAŠEGA SVETA POHLEPA
19. 01. 2011 22.41
SODISCE JE LEPO PODKUPLJENO Z DENARJEM POLITIKOV.BOGNEDAJ DA JAZ VKRADEM KAJ ZIHER 20 LET ZAPORA KER NIMAM NITI DENARJA ZA NIC VEC.PA SE VSEENO NENA SMILIM SAMEM SEBI KOT NEKI VODITELJI.KAJ CEMO CEZ DVE LETI BO BOLJE PREJ PA NE.LEP POZDRAV
PuppetMaster09
19. 01. 2011 22.27
ustavno sodišče je odločilo in tu več ni nobenega glasovanja samo potrditev ne moraš verjet kaj se grejo naši posranci zato pa smo v dreku
dusar
19. 01. 2011 22.19
No se to kar je ze skozi prisotno privlecite na dan. Kdo se taj koga uposteva , Oni trotelj pa se zamisljeno drzi za svojo celjust, morda mu je zaskocila, kar je izjavil. PREPOZNO Sami se bodo razgalili narodu
mladi_cetnik
19. 01. 2011 22.12
poslanci se postavljajo nad ustavno sodišče.... naj pol kr ukinejo ustavno sodišče, če ga ne rabimo.... SRAMOTA!!! slovenija naj bi bila pravna država in ustavno sodišče najvišja inštanca, ki bi jo poslanci morali spoštovati....
pinek
19. 01. 2011 21.31
končno se je začela uresničevat Marxova napoved o odmiranju države če poslancem ni potrebno upoštevati sodne veje oblasti ne vidim razlog zakaj bi mi navadni smrtniki upoštevali upravno vejo oblasti z dacarji vred me zanima kje bodo poslanci dobili denar za svoje plače
Buena Vita
19. 01. 2011 21.04
FRANKO JURI KDO TI PLAČUJE KER DELAŠ PROTI LASTNIM LJUDEM,,RAZEN JANKOVIČA IN VERDNIKOVE NI DOSTI KANDIDATOV JANKOVIČ,OSTANI V LJUBLJANI ,NA OBALO NE NOSI SVOJIH USLUG,NE POTREBUJEMO JIH
alterego
19. 01. 2011 20.39
kmal se bo dokončno razgalilo, kdo ima večjo veljavo pri vladajoči koaliciji, je to ustavno sodišče ali računsko sodišče? al je to odvisno od tega, kako so všeč odločitve vladajoči garnituri?
major1
19. 01. 2011 19.17
Bogovi delajo po svoje.
bum-headshot
19. 01. 2011 18.55
- obstoj in delovanje stranke SNS je protiustavno - trenutni volilni sistem je protiustaven - zakon o strankah je protiustaven - podelitev odlikovanja bivšim članom udbe je protiustavno - odločitev o neustavnosti referenduma o sodniških plačah je protiustavna - odločitev o neustavnosti referenduma o pokojninskem sistemu (če bo do nje prišlo) je protiustavna - arbitražni sporazum je protiustaven Za to pa sodniki nimajo jajc, ker so vpleteni njihovi delodajalci, na male ljudi pa se spravljajo.
pinkopalinko69
19. 01. 2011 18.43
vam povem zakaj ankaran ne sme bit občina...ker par pajacov na očini bo pobralo vse solde od luke...luko bojo spravli na kolena,ogromno ljudi bo ostalo brez službe in na koncu ne bo nihče kriv...in lih tako bo...
bum-headshot
19. 01. 2011 18.40
Zaresovc je zares ogorčen zaradi tega, na šefa stranke pa je ponosen. MRŠ!