Marjan Šarec imenovanje Angelike Mlinar podpira, ker zaupa presoji stranke SAB in njene predsednice Alenke Bratušek, je dejal. Poudaril je, da je imenovanje Mlinarjeve predlog celotne koalicije, pri čemer je spomnil na zavezo iz koalicijskega sporazuma, da partnerji skupaj podpirajo ministre in glasujejo zanje.
Resor, za katerega se poteguje Mlinarjeva, je po njegovih besedah zahteven in zahteva trdo delo. Žalosti ga, da na zaslišanjih kandidatke glavna tema ni bila kohezija, "ampak smo slišali še kaj drugega".
"Kandidatka je z dušo in srcem Slovenka, je pa bila avstrijska državljanka, ker je bil leta 1920 koroški plebiscit," je poudaril in dodal, da to v ničemer ne vpliva na njeno imenovanje za ministrico oziroma na njene sposobnosti. "Zato me je nekoliko začudil ton razprave, ampak tako pač je v politiki," je dejal.
Šarec si želi, da Mlinarjeve ne bi presojali po tem, "koliko je in koliko ni Slovenka", temveč po njenem delu. "Zbrala je pogum in voljo - pripravljena se je spopasti z resorjem," je poudaril in poslance še enkrat pozval, naj se v razpravah vzdržijo sodb o njenem izvoru.
Mlinarjeva na glasovanje s slabo popotnico
Poslanci bodo pozno zvečer - po napovedih celo po polnoči - odločali o imenovanju Mlinarjeve za že tretjo ministrico za razvoj, strateške projekte in evropsko kohezijsko politiko v tem mandatu. Mlinarjeva na glasovanje v DZ prihaja s slabo popotnico, saj ji pristojna parlamentarna odbora nista prižgala zelene luči.
Za imenovanje Mlinarjeva v državnem zboru potrebuje podporo navadne večine, tako da bodo odločilni tudi prisotnost in vzdržani glasovi. Na odborih so jo podprli člani iz koalicije, z izjemo poslanca DeSUS, ki se je vzdržal.
Robert Polnar iz Desusa je povedal, da si niti slučajno ne bo premislil, saj da "Avstrijka ne sodi v slovensko vlado". Ob tem je dejal, da nanj nihče ni preveč pritiskal, tudi vodja poslanske skupine Franc Jurša ne, ker da "se mu žvižga in samo še čaka na penzion".
Kljub teži resorja, ki bdi nad črpanjem evropskih evrov, je razpravo na odborih bolj kot to zaznamovalo vprašanje državljanstva kandidatke. Koroška Slovenka Mlinarjeva je sicer avstrijskemu ta teden dodala še slovensko državljanstvo, a so nekateri poslanci kljub temu pod vprašaj postavili njeno slovenstvo, slišati je bilo celo očitke, da bo delala v interesu Avstrije.
Predsednica SAB Bratuškova je kritikom ob tem navrgla, da se Mlinarjeva vse življenje bori, da lahko govori slovensko. "In potem ji nekdo upa v slovenskem državnem zboru oporekati narodnost ter državljanstvo." Povedala je še, da je Desus koalicijska stranka, ki bi zato morala spoštovati koalicijsko pogodbo. "Nisem pa govorila o tem, da bomo zapustili koalicijo, pač pa pričakujem od premiera, da pove, kako naprej, če Mlinarjeva pade."
Mlinarjeva, ki se je spomladi kot vodilna kandidatka SAB potegovala za vstop v Evropski parlament, bo, če bo izvoljena, sicer že tretja ministrica brez resorja, pristojna za razvoj, strateške projekte in evropsko kohezijsko politiko v tem mandatu. Pred tem sta svoje delo predčasno zaključila Marko Bandelli in Iztok Purič.
Če ne bo izvoljena, pa v SAB menijo, da bo šlo za nezaupnico vladi, še najbolj pa premierju.
Pa druge koalicijske stranke?
Predsednik SMC Zdravko Počivalšek je medtem po seji vlade izrazil upanje, da bodo do večera našli skupni jezik. Kar se SMC tiče, so glasovi za novo ministrico po njegovih besedah zagotovljeni. Na vprašanje o scenariju, po katerem Mlinarjeva na glasovanju ne bi bila potrjena, pa je Počivalšek odvrnil le: "O tem potem."
Po mnenju predsednika SD Dejana Židana pa bi morali v koaliciji strniti vrste in Mlinarjevi stopiti v bran že v trenutku, ko se je na delovnih telesih začelo govoriti o tem, ali je kot Koroška Slovenka primerna za ministrico, ne pa o njenih kompetencah.
V izjavi za medije v DZ je Židan še ocenil, da se bodo po praznikih "glave nekoliko ohladile" in da se bodo v januarju ali februarju znova pogovorili in ugotovili, da imajo kakovostno koalicijsko pogodbo in da "obstaja dober potencial, da pripeljemo to vlado do rednih volitev".
Že zaradi glasovanja o zakonodaji glede ukinjanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja bo danes v DZ tudi vseh devet poslancev Levice, je potrdil koordinator stranke Luka Mesec. Pojasnil je tudi, da so dogovorjeni, da bo vseh devet glasovalo proti imenovanju Mlinarjeve.
Prvak SNS Zmago Jelinčič je sicer že v sredo napovedal, da bodo glasovali proti imenovanju Mlinarjeve. Danes pa je na ponovno vprašanje o tem odgovoril, da bo njihova odločitev "zanimiva". Sicer pa ta koalicija po njegovih besedah niti ne potrebuje opozicije, saj je že znotraj koalicije dovolj opozicije.
Da je kandidatka neprimerna za ministrico, so že v minulih dneh ocenili tudi v SDS in NSi.
KOMENTARJI (323)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.