Materialni oškodovanci okupatorjev druge svetovne vojne so že 62 let zamolčani in obravnavani kot tretje razredni državljani, je na današnji novinarski konferenci poudarila predsednica Združenja materialnih oškodovancev okupatorjev druge svetovne vojne Helena Peček. Država jim namreč, kljub temu, da je bila vojna škoda po koncu vojne popisana, še vedno ni poplačala vojne škode. V združenju predlagajo, da se povračilo materialne vojne škode vključi v zakon o zaključku vračanja podržavljenega premoženja.
Vlado so na današnji novinarski konferenci tudi pozvali naj obudi delovanje medresorske delovne skupine, ki jo je sedanja vlada ustanovila leta 2005 in jo vodi minister za pravosodje Lovro Šturm. Priznavajo, da je vlada na začetku mandata dobro zastavila, vendar se zadeve že zadnje leto in pol ne premaknejo naprej. Politična volja za rešitev problema materialnih oškodovancev je po mnenju članov združenja izpuhtela. Ob tem so v združenju pohvalili varuhinjo človekovih pravic Zdenko Čebašek-Travnik, ki se je zavzela za rešitev njihovih težav.
Jugoslavija je po koncu vojne od okupatorskih držav vsaj delno dobila poplačano škodo, oškodovancem pa je niso nikoli izplačali, poudarjajo v združenju. Država je odškodnino nacionalizirala in jo porabila za izgradnjo infrastrukture in tovarn. Če se bo prodajalo državno premoženje, v katerem se skriva tudi nacionalizirana vojna škoda in se bo poskrbelo, da se najprej poplača upnike, bo Slovenija kot pravna naslednica Jugoslavije oškodovancem vojno škodo odtujila še drugič, so prepričani v združenju.
Mozetičeva je dejala, da bi v novem zakonu o vračanju podržavljenega premoženja s spremembo nekaj členov lahko rešili problem materialnih oškodovancev in zadostili 14. členu ustave. Na novinarski konferenci so svoje izkušnje predstavili nekateri člani združenja, ki so med vojno ostali brez vsega premoženja, njihove družine pa so izgnali. Kljub temu, da imajo sklep o višini vojne škode, jim je država še vedno ni izplačala. Po vojni pa so morali oškodovanci vse zgraditi na novo.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.