Izvršni odbor SMC je danes razpravljal o možnih kandidatih za pravosodnega ministra. Kot so v stranki sicer potrdili že v minulih dneh, je najverjetnejši kandidat Marko Starman, ki se je že pogovoril tudi s premierjem Janezom Janšo.
Starman je visokošolski učitelj na Evropski pravni fakulteti Nove univerze v Novi Gorici in vodja urada za prostor v občini Izola. Med leti 2000 in 2008 je že opravljal funkcijo državnega sekretarja na ministrstvu za pravosodje in na okoljskem ministrstvu, pozneje pa še na vladni službi za lokalno samoupravo in regionalno politiko. Če bo imenovan za novega pravosodnega ministra, bi utegnil po neuradnih informacijah STA njegov državni sekretar postati Marjan Dikaučič, sicer stečajni upravitelj. Stečajna zakonodaja je namreč programska prioriteta SMC do konca mandata.
V SMC so danes še pojasnili, da so člani izvršnega odbora izrazili zadovoljstvo, da je veliko strokovnjakov izrazilo pripravljenost sodelovanja.
Vodja poslanske skupine SMC Gregor Perič je zpostavil je prednosti obeh kandidatov. Pri Starmanu izkušnje pri delu v vladi in poznavanje evropskega pravnega reda, Dikaučič pa je po Peričevih navedbah strokovnjak na področju, ki ga je treba v okviru vladne koalicije še urediti.
Spomnimo. Dozdajšnja pravosodna ministrica Lilijana Kozlovič je odstopila prejšnji četrtek, potem ko je vlada sprejela sklep o neseznanitvi z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev. Janša je takoj po odstopu ministrice Počivalška prosil, naj v zakonskem roku oziroma čim prej predlaga novo ime za prevzem vodenja pravosodnega ministrstva.
Na vprašanje, kaj o Starmanu meni SDS, je poslanka SDS Alenka Jeraj v sredo odgovorila, da bodo najprej počakali na predlog SMC. Ocenila pa je, da je bil Starman v času sodelovanja v vladah SDS učinkovit pri svojem delu. Če bo imenovan, predvidevajo, da bo dober pravosodni minister.
Tudi vodja poslancev NSi Jožef Horvat je spomnil na Starmanovo delo v mandatu prve Janševe vlade. Z njim so imeli tudi pogovore v sklopu kandidature za ustavnega sodnika. Če ga bo predsednik vlade predlagal v potrditev, v NSi nimajo težav s tem, da bi ga podprli.
Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec pa je komentiral, da v tem trenutku obstaja zelo majhen odstotek ljudi, ki bi si želeli sodelovati pri tej vladi.
Počivalšek ostaja minister, ne bo se vrnil v poslanske klopi
Vprašanje morebitne Počivalškove vrnitve v poslanske klopi se je ponovno odprlo v petek, po že drugem neuspešnem poskusu koalicije za razrešitev predsednika DZ Igorja Zorčiča, ki je ostal na položaju tudi po odhodu iz SMC in koalicije. Koaliciji je za Zorčičevo razrešitev prav tako kot prvič na tajnem glasovanju zmanjkal en glas.
Napovedali so še tretji poskus, pri čemer je odprtih veliko ugibanj o strategiji, kako nameravajo zagotoviti 46. poslanski glas. Omenja se tudi, da utegne premier Janez Janša bodisi na glasovanje o Zorčiču bodisi na katero od vsebinskih odločitev DZ, kar naj bi bilo bolj verjetno, vezati zaupnico.
V SMC so danes spomnili, da je pred strankami koalicije še nekaj velikih vsebinskih izzivov, predvsem zakon o demografskem skladu, davčni paket ter paket debirokratizacije. Pri zakonodajnih predlogih je vladna koalicija sicer za zdaj večinoma uspešna. Vlada ima sama v DZ 38 poslanskih glasov, a večinoma pridobi tudi podporo SNS, DeSUS in poslancev narodnih skupnosti.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.