Slovenija

Bo kdo izstopil?

Ljubljana, 01. 10. 2007 08.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Uradni kandidati za predsednika imajo še danes do polnoči čas, da se premislijo in izstopijo iz volilne tekme.

Lokalne volitve
Lokalne volitve FOTO: Dare Čekeliš

Od torka dalje umik soglasja za nastop na volitvah, ki bodo po vsej državi potekale 21. oktobra, ne bo več mogoč. Državna volilna komisija bo predvidoma v torek z žrebom določila vrstni red na seznamu potrjenih kandidatur, ki bo enak tistemu na uradni glasovnici. Na letošnjih volitvah bo nastopilo najmanj kandidatov.

Četrte volitve predsednika države bodo 21. oktobra. Če takrat noben izmed kandidatov ne bo prejel večine, bo 11. novembra sledil drugi krog, v katerem se bosta pomerila kandidata, ki bosta v prvem volilnem krogu prejela največ glasov.

Kot zadnja je v sredo uro pred iztekom roka za vložitev vlog, kandidaturo Monike Piberl za predsednico države vložila zunajparlamentarna stranka Glas žensk Slovenije. Pravočasno so uspeli zbrati zahtevanih 3000 podpisov volivk in volivcev. Piberlova je morala kandidaturo dopolniti. Ob vložitvi namreč ni bilo razvidno, ali je bila seja odbora stranke, ki je potrdila njeno kandidaturo, sklepčna ali ne. Če jo bo volilna komisija potrdila, se bo pridružila uradnim šestim kandidatom.

Državna volilna komisije je do izteka roka (26. septembra opolnoči) prejela sedem kandidatur. Kandidature Lojzeta Peterleta, Zmaga Jelinčiča Plemenitega, Mitje Gasparija, Danila Türka, Elene Pečarič in Darka Krajnca je že uradno potrdila.

Prvi napovedal, prvi zbral

Predsedniške volitve
Predsedniške volitve FOTO: POP TV

Prvi je kandidaturo lani novembra napovedal Peterle, ki je tudi prvi zbral zadostno število 5000 obrazcev podpore volivk in volivcev ter prvi vložil kandidaturo.

Za kandidiranje kot nestrankarski oz. neodvisni kandidati s podpisi 5000 volivcev so se odločili trije, ki imajo sicer ob tem zagotovljeno tudi podporo uveljavljenih političnih strank. Evropskega poslanca Peterleta podpirajo vladne SDS, NSi in SLS, nekdanjega guvernerja slovenske centralne banke Mitjo Gasparija LDS, nekdanjega slovenskega veleposlanika pri Združenih narodih Danila Türka pa opozicijska SD, vladni DeSUS in združenje Zares.

S podporo političnih strank in državnozborskih poslancev sta se v volilni boj podala predsednik SNS Zmago Jelinčič ter aktivistka in borka za pravice invalidnih oseb Elena Pečarič. Jelinčiča so s podpisi podprli njegovi poslanski kolegi, Eleno Pečarič pa podpirajo zunajparlamentarna stranka Marka Breclja Akacije in trije poslanci. S podporo zunajparlamentarne Stranke mladih Slovenije (SMS) in zbranimi podpisi 3000 volivk in volivcev pa se je v volilno tekmo podal predsednik stranke mladih Darko Krajnc.

Resni in malo manj resni umiki iz predsedniške tekme

Na volitvah 2002 so volivci in volivke lahko izbirali med devetimi kandidati. Na predsedniških volitvah leta 1997 je pogoje za kandidiranje izpolnilo osem kandidatov, osmerica kandidatov se je za najvišji položaj v državi potegovala tudi na prvih predsedniških volitvah v samostojni Sloveniji leta 1992.


Iz volilnega boja se je predčasno umaknilo sedem posameznikov, ki so želeli vstopiti v volilni boj kot neodvisni kandidati, vendar niso izpolnili osnovnih pogojev za vložitev kandidature, saj niso zbrali zadosti podpisov volilnih upravičencev ali državnozborskih poslancev. Najuspešnejši med temi medijsko neznanimi kandidati, brez pravih političnih izkušenj, je bil podjetnik Jože Andrejaš, ki je sicer zbral 3000 podpisov, vendar še vedno premalo za vložitev neodvisne kandidature.

Za medijski šov je poskrbel svobodni umetnik Artur Štern, ki je ves čas nastopal kot "kandidat" ob umiku iz predsedniške tekme pa je sporočil, da gre za medijsko potegavščino, ki bo ovekovečena na filmskem traku kot dokumentarec v režiji Vojka Anzeljca in avtorja skrite kamere Francija Keka. Štern naj bi sicer uspel prepričati le 145 ljudi, da so se podpisali pod njegovo izmišljeno kandidaturo.

Težave pri zbiranju podpisov pa so botrovale temu, da so se iz predsedniške tekme umaknili še podjetnik Marjan Beranič, upokojenca Pavel Premrl in Marko Kožar, borec za okolje Jožef Horvat ter študent Matej Sedmak, poznan kot "peacehiker", ki je zbral 239 podpisov od zahtevanih 5000.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lab1
02. 10. 2007 15.26
Elenina kandidatura ima drugačen namen. V kandidaturo je šla, ker ji je Brecelj povabil na cirkuški predsedniški ples. Elena je zasvojena s publiciteto. Rada se igra IGRICE Z MEDIJEM! Nekaj njenih najljubših igric, da bi jo opazili. Enodnevna gladovna stavka – temu se sicer reče post.. Sprehod po ulicah s transparenti in živim oslom pred skupščino. Tožarjenje države, invalidskih organizacij, institucij in posameznikov... en primer LJUBLJANA 01.06.2006- Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani je zavrglo kazensko ovadbo Elene Pečarič, predsednice Društva za teorijo in kulturo hendikepa, zoper Ivana Peršaka, predsednika Zveze paraplegikov Slovenije v zvezi z gradnjo doma paraplegikov v Pacugu. Tožilstvo je sklenilo, da zlorabe položaja ali protipravne pridobitve premoženjskih pravic ni. Elena bi bila bolj primerna za tožilko kot predsednico države.
Shiraz
01. 10. 2007 22.36
Toček Balonček: Meni pa se zdi, da je kar pomembna funcija, malo za osvežitev si preberi tole. Ni tako nedolžen posel, kot se zdi, pripada pa seveda tistemu, ki je že kaj naredil.......to je vrhunec kariere, vsaj zame:) 102. člen (funkcija predsednika republike) Predsednik republike predstavlja Republiko Slovenijo in je vrhovni poveljnik njenih obrambnih sil. 107. člen (pristojnosti predsednika republike) Predsednik republike: * razpisuje volitve v državni zbor; * razglaša zakone; * imenuje državne funkcionarje, kadar je to določeno z zakonom; * postavlja in odpoklicuje veleposlanike in poslanike republike in sprejema poverilna pisma tujih diplomatskih predstavnikov; * izdaja listine o ratifikaciji; * odloča o pomilostitvah; * podeljuje odlikovanja in častne naslove; * opravlja druge zadeve, določene s to ustavo. Na zahtevo državnega zbora mora predsednik republike izreči mnenje o posameznem vprašanju. 104. člen (prisega predsednika republike) Pred nastopom funkcije izreče predsednik republike pred državnim zborom naslednjo prisego: Prisegam, da bom spoštoval(a) ustavni red, da bom ravnal(a) po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi deloval(a) za blaginjo Slovenije. Toliko o tem Lp,
Shiraz
01. 10. 2007 22.30
Prva bi mogla odstopit ga.Elena Pečarič in se posvetiti delu, ki ga opravlja. Menim, da ni sposobna opravljati Predsedniške funkcije, saj je 100invalid.ž Nič nimam proti invalidom, vendar pa, kako za vraga bo 100 invalid vodil Državo Kot Vfrhovni poveljnik vojske mora biti tudi on/ona zdrav/a, če že morajo biti vojaki. Drugi: Darko Kranjc: Ni še dovolj naredil za Slovenijo, da bi lahko postal oče naroda. Tretji: Jelinčič...prevelik nacionalist. Strinjam se z njegovim patriotizmom vendar nacionalizem je pri njemu preveč prisoten. Predsednik mora biti namreč sinonim za mir, blagostanje, strpnost, antirasizem. Seveda pa vemo, da bosta v drugi krog prišla dva--Turk in Peterle Meni se zdi najbolj ok Peterle, ker je storil že veliko za Slovenijo in jo je tudi že vodil in to dobro.
Tonček Balonček
01. 10. 2007 13.15
Te volitve imajo v medijih v primerjavi s pomembnostjo daleč premočno odmevnost. Praktično izbira predsednika ne bo spreemnila prav ničesar, zakaj ni toliko pisanja o prodaji državnih deležev in podobnih temah, ki se nas neposredno tičejo. Meni odnos bodočega predsednika do homoseksulcev, rezidence in e česa en pomeni nič, kajti ta institut nima popolnoma nobenih instrumentov, da bi kaj spremenil, torej? To je tematika za Lady, Ono, Nino, Poldko, Evo, Obraze in podoben medije, ne pa za resno politiko!