Od torka dalje umik soglasja za nastop na volitvah, ki bodo po vsej državi potekale 21. oktobra, ne bo več mogoč. Državna volilna komisija bo predvidoma v torek z žrebom določila vrstni red na seznamu potrjenih kandidatur, ki bo enak tistemu na uradni glasovnici. Na letošnjih volitvah bo nastopilo najmanj kandidatov.
Kot zadnja je v sredo uro pred iztekom roka za vložitev vlog, kandidaturo Monike Piberl za predsednico države vložila zunajparlamentarna stranka Glas žensk Slovenije. Pravočasno so uspeli zbrati zahtevanih 3000 podpisov volivk in volivcev. Piberlova je morala kandidaturo dopolniti. Ob vložitvi namreč ni bilo razvidno, ali je bila seja odbora stranke, ki je potrdila njeno kandidaturo, sklepčna ali ne. Če jo bo volilna komisija potrdila, se bo pridružila uradnim šestim kandidatom.
Državna volilna komisije je do izteka roka (26. septembra opolnoči) prejela sedem kandidatur. Kandidature Lojzeta Peterleta, Zmaga Jelinčiča Plemenitega, Mitje Gasparija, Danila Türka, Elene Pečarič in Darka Krajnca je že uradno potrdila.
Prvi napovedal, prvi zbral
Prvi je kandidaturo lani novembra napovedal Peterle, ki je tudi prvi zbral zadostno število 5000 obrazcev podpore volivk in volivcev ter prvi vložil kandidaturo.
Za kandidiranje kot nestrankarski oz. neodvisni kandidati s podpisi 5000 volivcev so se odločili trije, ki imajo sicer ob tem zagotovljeno tudi podporo uveljavljenih političnih strank. Evropskega poslanca Peterleta podpirajo vladne SDS, NSi in SLS, nekdanjega guvernerja slovenske centralne banke Mitjo Gasparija LDS, nekdanjega slovenskega veleposlanika pri Združenih narodih Danila Türka pa opozicijska SD, vladni DeSUS in združenje Zares.
S podporo političnih strank in državnozborskih poslancev sta se v volilni boj podala predsednik SNS Zmago Jelinčič ter aktivistka in borka za pravice invalidnih oseb Elena Pečarič. Jelinčiča so s podpisi podprli njegovi poslanski kolegi, Eleno Pečarič pa podpirajo zunajparlamentarna stranka Marka Breclja Akacije in trije poslanci. S podporo zunajparlamentarne Stranke mladih Slovenije (SMS) in zbranimi podpisi 3000 volivk in volivcev pa se je v volilno tekmo podal predsednik stranke mladih Darko Krajnc.
Resni in malo manj resni umiki iz predsedniške tekme
Iz volilnega boja se je predčasno umaknilo sedem posameznikov, ki so želeli vstopiti v volilni boj kot neodvisni kandidati, vendar niso izpolnili osnovnih pogojev za vložitev kandidature, saj niso zbrali zadosti podpisov volilnih upravičencev ali državnozborskih poslancev. Najuspešnejši med temi medijsko neznanimi kandidati, brez pravih političnih izkušenj, je bil podjetnik Jože Andrejaš, ki je sicer zbral 3000 podpisov, vendar še vedno premalo za vložitev neodvisne kandidature.
Za medijski šov je poskrbel svobodni umetnik Artur Štern, ki je ves čas nastopal kot "kandidat" ob umiku iz predsedniške tekme pa je sporočil, da gre za medijsko potegavščino, ki bo ovekovečena na filmskem traku kot dokumentarec v režiji Vojka Anzeljca in avtorja skrite kamere Francija Keka. Štern naj bi sicer uspel prepričati le 145 ljudi, da so se podpisali pod njegovo izmišljeno kandidaturo.
Težave pri zbiranju podpisov pa so botrovale temu, da so se iz predsedniške tekme umaknili še podjetnik Marjan Beranič, upokojenca Pavel Premrl in Marko Kožar, borec za okolje Jožef Horvat ter študent Matej Sedmak, poznan kot "peacehiker", ki je zbral 239 podpisov od zahtevanih 5000.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.