Direktor Zavoda Teo Hrvoje Oršanič je zagotovil, da zavod deluje strokovno in da obravnava vsako vlogo posebej. Zavod letno povprečno dobi okoli 70 vlog za dogodke v Tivoliju. "Doslej smo zavrnili tri vloge, ki niso bile skladne z določili odloka," je pojasnil.
Kot pravi, se podobni masovni dogodki odvijajo po parkih po vsem svetu. "In povsod se soočajo tudi z negativnimi posledicami teh dogodkov in povsod po svetu dogodke zato tudi omejujejo na takšen ali drugačen način," pojasnjuje.
Kot pojasnjuje, smo za namene tovrstnih dogodkov naravi že vzeli prostor. "Naravi smo vzeli prostor tam, kjer so zdaj Stožice, že dolgo nazaj tam, kjer je zdaj športna dvorana Tivoli, in tam, kjer je sedaj bežigrajski stadion. Naravi smo prostor vzeli zato, da imamo tam tovrstne dogodke," je opomnil in dodal, da ima Odlok o krajinskem zavarovanju vendarle svojo težo – nekatere aktivnosti dovoljuje, drugih pa ne.
Ob tem je izpostavil, da predlog v vlogi za Magnificov koncert močno odstopa po obremenitvi površine in po časovni obremenitvi parka. Kot pravi, tudi ni primerljiv z dogodkom DM Tek za ženske, kar izpostavljajo številni kritiki zavrnitve vloge. "DM tek se v veliki večini odvija po utrjenih površinah, na zelenici, kjer bi imel Magnifico koncert, pa je med tekom zgolj v manjši meri odvzeta in hitro postavljena in odstavljena oprema," je pojasnil Oršanič.
Pa je med dogodkoma res takšna razlika? Oršanič zagotavlja, da ja. Kot je pojasnil, gre za bistveno manjšo obremenitev po enoti površine. Medtem ko ima DM tek približno 10.000 obiskovalcev, jih Magnifico pričakuje 20.000. Tek traja en dan, priprave na prireditev pa še en dan. Pri Magnificovem koncertu bi priprave trajale 11 do 13 dni, glavni dogodek pa več kot 24 ur, skupaj s predhodnim dogajanjem in piknikom naslednji dan.
Čeprav tudi pri DM teku uporabijo del zelenice, pa je direktor zavoda povedal, da je bila zelenica nekoliko poškodovana, a da sanacijska dela niso bila potrebna. "Organizatorji se tudi zavedajo varovanja okolja in gredo zelo nasproti omejitvam, ki izhajajo iz občinskega odloka," je pojasnil. Se pa je odzval tudi na komentarje, da se število obiskovalcev DM teka vsako leto povečuje, in dodal, da vloge vsako leto znova presojajo. "Bo treba ponovno premisliti in uporabiti enake vatle za vse dogodke," je dejal.
Dogodek bi trajal več kot 24 ur, priprave pa še med 11 in 13 dni
Karin Gabrovšek iz zavoda je podrobneje pojasnila odločitev in povedala, da so se odločali na podlagi zakonodaje in vložene vloge. "Vloga nam podaja opis in namen prireditev, torej, koliko časa bo trajala in kakšne bodo obremenitve," je povedala. Podrobneje kot direktor je opisala, da naj bi se dogodek začel v soboto ob 13. uri, glavni program pa naj bi trajal do polnoči. Prireditev bi se potem zaključila šele naslednji dan, in sicer s piknikom, ki naj bi trajal do 14. ure. "Dogodek torej traja več kot 24 ur. Moramo pa temu dodati še pripravo opreme. Dela bi potekala od 11 do 13 dni, v tem času pa bi bilo prizorišče tudi zaprto za obiskovalce," pravi.
Povedala je, da je celotni prostor umeščen za glavno zelenico, ki se nahaja nad parkom za rolkanje. Ponovila je, kar je zavod že pojasnjeval, in sicer da bi bila obremenitev prostora dva obiskovalca na kvadratni meter in sicer na 10.000 kvadratnih metrih površine. "V takšnem času in prostoru pa se trava potepta oziroma uniči," je povedala. Hkrati je načrtovanih še dodatnih 10.000 kvadratnih metrov površine višje na zelenici, kjer bi bila nameščena gostinska in ostala ponudba. Še dodatnih 2000 metrov površine parka bi bilo pod opremo. "Obremenitve so dolge in intenzivne," je poudarila.
Zakon jim torej na podlagi vloge ne dovoljuje izdaje soglasja, zavod je določilo, ki pravi, da ni dovoljeno uničevati dreves, grmovja in zelenic, namreč primoran upoštevati.
Pojasnila je, da so skušali najti možnost, da bi zelenico zavarovali pred poškodbami in torej priporočili omilitvene ukrepe. Našli so dva možna ukrepa – začasna tribuna ali pa podest, kjer bi stali obiskovalci. "Žal smo ugotovili, da občinski načrt mestne občine takšnih postavitev ne dovoljuje," je povedala. Druga možnost bi bilo prekrivanje, kar pa po njihovih izkušnjah prav tako zaduši oziroma uniči travno rušo. "Zaključiti smo morali, da omilitev vplivov preprosto ne obstaja".
Je pa ob tem poudarila še, da javni zavod zasleduje tudi javni interes, da je park Tivoli prost za dostop ves čas vsem pod enakimi pogoji.
Še pred izdajo odločbe so posamezniki Magnificu ponudili več drugih možnosti, če koncerta v Tivoliju ne bo. Joc Pečečnik je za N1 potrdil, da je Magnificu na voljo dal tudi bežigrajski stadion, ki je v Pečečnikovi lasti. Tam sicer že več let ni potekala nobena uradno prijavljena prireditev.
"Dobili smo ponudbe za izvedbo koncerta na bežigrajskem stadionu, na hipodromu v Stožicah in še na več drugih lokacijah, od različnih ljudi, ki si želijo, da bi bil koncert izpeljan," je povedal Arih. A njihova prva izbira ostaja Tivoli. Za koncert so že prodali več kot 13.000 vstopnic.
Magnificov veliki jubilejni koncert ob 30-letnici njegovega glasbenega ustvarjanja je napovedan za 31. avgust. Zavod za varstvo narave je prošnjo organizatorjev Dom svobode zavrnil, po pritožbi pa je ministrstvo za naravne vire in prostor odločitev zavoda razveljavilo in jim jo vrnilo v ponovno odločanje. Med razlogi za prvotno zavrnitev je sicer varovanje evropske gomoljčice in hrošča puščavnika.
V javnem pismu je nestrinjanje s koncertom izrazilo več kot 130 krajinskih arhitektov, biologov, urbanistov, glasbenikov, umetnikov ter uporabnic in uporabnikov parka Tivoli. Magnifica so pozvali, naj koncert prestavi na drugo lokacijo, kjer prireditev ne bo imela negativnih posledic na ljudi in naravo.
Ljubljanski župan Zoran Janković sicer že ves čas podpira izvedbo koncerta v Tivoliju. V torek pa je na novinarski konferenci napovedal, da bodo mestni svetniki na julijski seji obravnavali predlog spremembe odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib.
Trenutno v odloku med drugim piše, da v krajinskem parku ni dovoljeno organizirati javnih prireditev, ki bi lahko ogrozile ugodno stanje živalskih vrst in njihovih habitatov ter varstvo naravnih vrednot brez predhodnega soglasja zavoda za varstvo narave.
Predlagana sprememba pa bi izločila štiri lokacije, na katerih bi bile po novem lahko dovoljene prireditve brez izdaje soglasja zavoda za varstvo narave. To so prireditveni prostor na Rožniku, sankališče ob bazenu v Tivoliju, območje pri Jakopičevem drevoredu in nedavno urejeni prireditveni prostor pri gradu Tivoli.
Ravnanje ZRSVN so pozdravili Mladi za podnebno pravičnost skupaj z uporabnicami parka Tivoli in podpisniki stališča o nesprejemljivosti izvajanja množičnih dogodkov v parku. Ob tem so izrazili zgroženost glede poskusov podrejanja stroke in namer ljubljanskega župana po spremembah odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Opozorili so, da bi za spremembo odloka moral sprva podati strokovne smernice ZRSVN, ki tega ni storil, ter da predlagani ukrep izločitve strokovne institucije ni v skladu z zakonom o ohranjanju narave.
KOMENTARJI (166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.