Slovenija

Bo morala država Draganu Tošiću vrniti zaseženo premoženje?

Ljubljana, 24. 07. 2018 11.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Potem ko je ustavno sodišče odločilo, da je del zakona o nezakonito pridobljenem premoženju neustaven, se zdaj postavlja vprašanje, kakšne konkretne in daljnosežne posledice bi lahko zaradi tega nastale. Bi lahko med drugim padli nekateri najodmevnejši postopki zasega premoženja?

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Udarec za tožilce in državo
    04:35
    Iz 24UR ZVEČER: Udarec za tožilce in državo
  • Iz 24UR: Tožilci so na nogah
    03:16
    Iz 24UR: Tožilci so na nogah

Po razveljavitvi dela zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora s strani ustavnih sodnikov so torej pod vprašajem vsi postopki, v katerih so državljane tožili za čas pred letom 2011. To pomeni, da bi lahko med drugim padel tudi postopek zasega premoženja v zadevi balkanski bojevnik. Draganu Tošiću so namreč na prvi stopnji odvzeli skoraj dva milijona evrov, omenjeni postopki so bili sproženi tudi proti nekdanjemu mariborskemu županu Francu Kanglerju in tudi prvaku SDS Janezu Janši ter družini Zagožen. 

Odločba bo po oceni specializiranega državnega tožilstva neposredno vplivala na najmanj deset zadev, v preostalih zadevah pa preverjajo še časovno komponento, ki jo je pri svoji odločitvi upoštevalo ustavno sodišče, to je čas pridobitve premoženja.

Ljubljansko okrožno sodišče naj bi na podlagi odločbe ustavnega sodišča že prekinilo eno zadevo, v kateri je šlo za postopek odvzema nezakonito pridobljenega premoženja. 

"Odločitev ustavnega sodišča pomeni velik udarec, ne samo za državno tožilstvo, temveč tudi za državo Slovenijo," je v ponedeljek povedal generalni državni tožilec Drago Šketa in dodal, da je razveljavitev dela zakona tudi velik udarec z vidika, da so podobni postopki v posameznih primerljivih državah članicah že dalj časa utečena praksa. "Na ta način od zakonodajalca pričakujemo, da sprejme odločitve v okviru zakonodajnega okvirja, ki so vzdržne na evropskem nivoju," je še poudaril prvi med tožilci.

Zgodovinski mejniki zakona o odvzemu nezakonitega premoženja

Državni zboor je zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora sprejel novembra 2011 na predlog skupine poslancev s prvopodpisanim Francom Jurijem (Zares). Ministrstvo za pravosodje pod takratnim ministrom Alešem Zalarjem je glede prvotnega besedila zakona ocenilo, da ima sicer dober namen, a ni dobro pripravljen in premišljen. Kasneje so po usklajevanjih besedilo podprli.

Zakon je DZ obravnaval julija 2011, veljati je začel 29. novembra 2011. Leta 2013 je bil noveliran na predlog pravosodnega ministra Senka Pličaniča. Vlada je takrat z novelo omogočila, da se na specializiranem državnem tožilstvu oblikuje posebna notranja organizacijska enota, ki zastopa državo kot tožečo stranko v postopku za odvzem premoženja nezakonitega izvora.

Med tožbami za odvzem premoženja nezakonitega izvora se je znašlo tudi nekaj prepoznavnih posameznikov. Izvor svojega premoženja so morali med drugim dokazati nekdanji predsednik uprave Intereurope Andrej Lovšin, nekdanji mariborski župan Franc Kangler, Dragan Tošić, domnevni vodja slovenske veje organizacije srbskega veletrgovca s kokainom Darka Šarića, ter predsednik SDS Janez Janša.

Ne samo tožilci, na nogah tudi odvetniki

Da bo dejstvo, da se bo odslej zakon lahko uporablja le za dejanja, storjena po 29. novembru 2011, nedvomno imelo posledice za konkretne postopke, vezane na dejanja, storjena pred omenjenim datumom, poudarjajo tudi v odvetniških vrstah.

Odločitev sodišča je pretresla tožilske in odvetniške vrste.
Odločitev sodišča je pretresla tožilske in odvetniške vrste. FOTO: Thinkstock

Odvetnik Blaž Kovačič Mlinar, ki je bil v ponedeljek gost oddaje 24UR ZVEČER, se strinja s tem, da gre v primeru razveljavitve zakona za 'fiasko' poslancev, da so sploh sprejeli tak zakon. Spomnil je na to, da so odvetniška zbornica in tudi sam osebno že leta 2011 opozarjali na mnoge pomanjkljivosti zakona, med drugim tudi na problem retroaktivnosti, a je bil na koncu kljub temu sprejet.

Eno od najbolj pomembnih vprašanj ta hip je, ali bo morala država sedaj vrniti zaseženo premoženje. "Postopki, ki so končani pravnomočno, so zaključeni. Morda bi v poštev prišle kakšne odškodninske tožbe, vendar je treba vedeti, da odločitev ustavnega sodišča posega v postopke, ki še niso zaključeni," je pojasnil Kovačič Mlinar in dodal, da bodo morala sodišča v teh postopkih odslej upoštevati omenjeno odločbo ustavnih sodnikov. "Pravzaprav ne bodo mogla posegati v premoženje, pridobljeno pred datumom sprejetja tega zakona leta 2011," je pojasnil.

Kaj pa morebitne odškodninske tožbe? Po besedah Kovačič Mlinarja bi bilo treba v primeru končanih postopkov za vsak primer posebej pogledati, ali pride takšna tožba v poštev, torej, ali je bilo premoženje pridobljeno oziroma posledično odvzeto pred letom 2011. Pri tem pa še poudarja, da v postopkih, ki zadevajo premoženje, ki je bilo pridobljeno po letu 2011, ta ustavna odločba ne spremeni.

Z odločitvijo ustavnih sodnikov se kaže utemeljenost veta državnih svetnikov leta 2011

Na odločitev ustavnega sodiša pa se je danes odzval tudi državni svet, ki je leta 2011 predlagal veto na omenjen zakon. Pobudnik predloga in predstavnik samostojnih poklicev četrtega sklica DS Mihael Jančič je povedal, da se z odločitvijo ustavnega sodišča kaže utemeljenost veta, ki ga je podal državni svet. 

Za to so se odločili, ker državni svetniki nimajo možnosti, da bi predlagali zgolj spremembo posamezne določbe zakona, ki bi jo DZ lahko popravil v postopku ponovnega odločanja. Ta primer ponovno kaže na potrebo po spremembi Poslovnika DZ v delu, ki se nanaša na obravnavo zakona v postopku ponovnega odločanja. "Če bi DZ v postopku ponovnega odločanja lahko odpravil prvi odstavek 57. člena zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, ki je določal retroaktivno veljavo, bi državljanke in državljani prihranili vse stroške postopkov državnih organov, ki so bili protiustavno vodeni za nazaj, in obresti, ki jih bo Slovenija morala izplačati zaradi kršitve ustave," je še dodal Jančič. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (163)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

traparija
15. 08. 2024 21.33
+1
sej mu vidiš po frisu da mu je dovhčas in smešno, ker točno ve kakšen bo izplen na koncu. jasno je da bo na koncu dobiček. sej ni g1up da nebi vedu kako se nefunkcionalno je slovensko sodstvo. zakaj bi sicer fural svoj biznis v sloveniji, a še zmeri mislite da bi narod gledal jankovića kot župana zagreba, kjer si kot tujec v državi dovoli ropat desetine in stotine miljonov denarja hrvatov ter kot tujec, izsiljevat narod države v katero se je naselil? davno bi se mu zgodila ulica in fizični linč, bežal bi v pidžami čez mejo od koder se tujec je proklatil. jasno je da srbjanc na hrvaškem tega ne upa. v sloveniji pa glede na mentaliteto naroda - z lahkoto. hahahahahahaha. ni čudn da slovenija hitro ratuje še najbolj primerljiva z bosno. hrvaška s svojim gospodarstvom in turizmom ter infrastrukturo je že daleč spredaj. res verjamte da bi hrvatje gledali za župana zagreba tujca srbjanca ki jim laže v fr is ?
pravica5
25. 07. 2018 12.46
kvečjemu MAMILARSKA TOLPA
pravica5
25. 07. 2018 12.46
bojevniki :)))))) ojoj kakšna prispodoba a veste koga so imenovali bojevnik??????
Thinc25
25. 07. 2018 08.38
+1
Naše pravosodje ni vredno počenega groša.
evasle
25. 07. 2018 08.24
Del zakona neustaven?? Skoraj 30 let imamo državo, pa takele????? Ven iz pisarn vse nabrcat! Če fakultetno izobraženi ne znajo spacat nekaj logičnega in poštenega skupaj, nam pa dejansko ni pomoči. Sami s seboj se zapletajo, komu bi lahko zaplenili, komu pa seveda ne... Katastrofa!!
ni_mi_vse_eno
24. 07. 2018 22.30
+2
rtvslo: "5.000 evrov odškodnine obtoženemu v zadevi Balkanski bojevnik" - baje je moral sobo deliti še z enim, zato mu je država z veseljem plačala odškodnino. Če boste pa zaradi konoplje pristali v zaporu, se za odškodnino obrišite pod nosom.
ni_mi_vse_eno
24. 07. 2018 22.27
+2
Tosiču se bo denar vrnil, ker je prodajal kokain, ki ga sodniki nujno potrebujejo. Zato so vsi balkanski bojevniki dobili odškodnine. Branjevki, ki so vzeli edino solato s katero je hotela preživeti denarja žal ne bo dobila, kokainski bojevnik pa jasno da bo.
HorstWiesel
24. 07. 2018 20.51
+5
V glavnem, ustavni sodniki so ostali brez legitimnosti in bi jih bilo potrebno zbrcat.
HorstWiesel
24. 07. 2018 20.53
+5
Zanimivo je to, da policaji in vojaki ne smejo biti člani neke politične stranje, tožilci, odvetniki, pravniki, sodniki, ustavni sodniki,..... so pa lahko.
Kaktus111
24. 07. 2018 20.35
+3
No koga US ščiti že vemo ... da bojo pa še vsi ostali piskerčk pristavli pa tud nič novga ...
murate
24. 07. 2018 20.26
+3
odvetniki na nogah,seveda pa brezposelni,ki švercajo avtedilerji,pa razni uradniki ,vsi so na nogah,vsi plešejo od sreče,saj jim nihče sedaj nič ne more
kakafonijaprava
24. 07. 2018 17.44
+11
Pokvarjeni sodniki razen Korpičeve, upam, da jih novinarji dobijo pri korupciji, tako kot so usttavne sodnike v Peruju!
HouseBeatz
24. 07. 2018 16.32
+5
Eeeee to ti je pravna drzava... Tele nase kvazi stranke se kregajo levi/desni namesto da se prizna, da so levi kot deani delali napake/kradli. Treba je obrniti nov list, gledat v prihodnost, probati izboljsat razmere...
HouseBeatz
24. 07. 2018 16.33
+5
Medtem la taki mafijozoti tipa jankovic lepo ravno do kosova
TvojPrijatelj
24. 07. 2018 16.14
-6
Bravo bravo Dragan moj. Ti si v karieri, v svojem poslu, uspel. Drugi se pa slinijo ob tvojih uspehih. Za tožilce/sodnike/inšpektorje je kriminal vse kar prinaša večje dohodke od njihovih. Rubež države je zgolj faušizem. Stari moj, ti sam naprej, prej kot slej boš dobil vso premoženje nazaj.
DAEMONIUM
24. 07. 2018 16.02
-3
Res je da ste levicarji visoko izobrazeni, mi sveckarji pa zgolj OŠ preko poklicne in najvec do srednje, pa vseeno bi vam osvezil levicarski um zakaj je prislo do razveljavitve dela zakona, ki govori da velja tudi za nazaj: USTAVA RS:? 28. člen (načelo zakonitosti v kazenskem pravu) Nihče ne sme biti kaznovan za dejanje, za katero ni zakon določil, da je kaznivo, in ni zanj predpisal kazni, še preden je bilo dejanje storjeno. Torej oni so pjrisli do denarja za katerega ne znajo pojasniti izvora preden je zacel ta zakon veljati. Ce pa je drzava dovolj pametna pa jim naj dokazejo neko kaznivo dejanje s katerim so prisli do tega denarja in jim potem na podlagi ZKP zaplenijo denar, preprosto kot pasulj bi rekli Srbi. Vas sveckar I. reda
26277
24. 07. 2018 16.09
+8
Osebno, ti ne dam potrdila za vozniško, še manj za OŠ. Brez zamere.lp
kaktusar1
24. 07. 2018 19.44
+1
ma človk osebne probleme, pa se tu gor skihava...
zibertmi
24. 07. 2018 15.56
+5
elite so si zopet rešile r..i
arizonadream
24. 07. 2018 15.52
+6
Se bo treba odselt iz te vukojebine
26277
24. 07. 2018 16.10
-3
Fredi34
24. 07. 2018 15.40
+4
Evo ljubitelji rdečih. Tu imate svojo mafijo pa naj vas odira. Slovenija je raj za lopove in mafijo. Ampak dajmo se enkrat volit levico, šarca in podobne klovne.
xyxyxyxyxyxyxy
24. 07. 2018 15.45
+15
US je zopet delovalo v korist Janše. Rešili so ga pred rubežem premoženja nepojasnjenega izvora. Tako da so kriminalci rešeni, in to desni
esid@37.com
24. 07. 2018 15.01
+21
ma sej se delate norca no... in pol naj gre človek volit... nikoli več... nikogar!!!
MiroF
24. 07. 2018 14.56
-7
Zopet zblujena Levičarska posla !!!
DAEMONIUM
24. 07. 2018 15.10
+0
Tocno to, levicarska posla so to. Zakon je predlagal Fraco Juri, je mar on v Jansini stranki???
xyxyxyxyxyxyxy
24. 07. 2018 15.47
+7
V US je večina desnih (Janševih), zato ne piši neumnosti
DAEMONIUM
24. 07. 2018 17.14
-3
Pa saj ni niti vazno, vazno je da upostevajo in varujejo tisto kar pise v ustavi. Saj ce oni ne bi resili stvari bi pa zadevo resevalo evropsko sodisce, ki bi enako odlocilo! Nikjer v Evropi ne more zakon veljati za nazaj, to je ze osnova rimskega prava!
hruškeinjabolka
24. 07. 2018 14.56
+15
Za take in njemu podobne sploh ne bi smelo obstajati sodišče, pa tudi metka je škoda,...
UREDNIŠTVO SPOROČA Na gorenjski avtocesti je za ves promet v obe smeri zaprt predor Karavanke zaradi prometne nesreče na avstrijski strani.