Slovenija

Bo motena preskrba z zdravili?

Ljubljana, 17. 11. 2010 15.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Upravni odbor Lekarniške zbornice Slovenije opozarja, da bi lahko zaradi novosti pri najvišjih priznanih vrednostih za medsebojno zamenljiva zdravila na recept nastale težave pri preskrbi z zdravili.

Lekarna
Lekarna FOTO: Reuters

Upravni odbor Lekarniške zbornice Slovenije opozarja še na možnost, da bodo morali bolniki doplačevati za nekatera zdravila iz zaloge s staro – višjo ceno. Za ZZZS so njihove trditve neutemeljene.

Lahko se zgodi, da bodo lekarne v izogib temu, da bi jim na zalogi ostala zdravila po stari – višji ceni, brez zaloge in bodo morali bolniki dvakrat v lekarno. Še ena možnost, ki se po navedbah lekarniške zbornice obeta, je ta, da bodo bolniki, ki bi prišli v lekarno z receptom za zdravilo, ki se mu je spremenila vrednost, morali doplačati razliko med staro nabavno vrednostjo zdravila ter novo najvišjo, ki jo prizna Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Veljati začne nov seznam

Z 8. decembrom namreč začne veljati nov seznam najvišjih priznanih vrednosti za skupine medsebojno zamenljivih zdravil. Ta bo nekaterim zdravilom znižal vrednost, kar pa ne bo spremenilo vrednosti zalog teh zdravil, ki so jih lekarne nabavile do zdaj. Do pred nekaj meseci so lahko lekarne še 14 dni po uveljavitvi novih cen ZZZS zaračunale staro ceno, julija sprejeti aneks ena k splošnemu dogovoru med partnerji v zdravstvu pa je to prehodno obdobje ukinil.

V ZZZS menijo, da so trditve neutemeljene

Na ZZZS so poudarili, da so lekarne o novih vrednostih posameznih zdravil obveščene dovolj zgodaj, da lahko poskrbijo za prilagoditev. "Najvišje priznane vrednosti za medsebojno zamenljiva zdravila se določijo na podlagi dejanskih cen zdravil na trgu, ki so znane nekaj tednov pred uveljavitvijo novih cen. Gre za obdobje približno 1,5 meseca, zato menimo, da je to obdobje zadostno, da lekarne odprodajo stare zaloge zdravil, ki so bile nabavljene po starih cenah, in se prilagodijo novim cenam," odgovarjajo na ZZZS. Ob tem navajajo, da so bile cene, ki bodo začele veljati 8. decembra, določene na podlagi cen zdravil v oktobru letos.

V Lekarniški zbornici Slovenije namreč od vlade pričakujejo, da bo ob odločanju o aneksu dva k splošnemu dogovoru (tega naj bi sprejela v prihodnjih tednih) znova uvedla 14-dnevno prehodno obdobje za zaračunavanje stare cene ZZZS. Če vlada tega ne bo storila, se bo po navedbah lekarniške zbornice "situacija še dodatno zaostrila v letu 2011, ko se predvideva uvedba novih najvišjih priznanih vrednosti zdravil na vsake dva meseca".

"Lekarne bodo prisiljene svojo dejavnost organizirati po zgledu nekaterih drugih evropskih držav. V praksi to pomeni, da bodo bolniki za večino zdravil v lekarno prihajali dvakrat. Prvič bodo prinesli recept, zdravilo pa bodo dobili v roku 24 ur," navajajo pri lekarniški zbornici.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Javoje
17. 11. 2010 21.22
Kaj o sistemu določanja zdravil meni Urad za varstvo konkurence?
bruselj3
17. 11. 2010 17.52
bla,bla,bla! ta farmacija in lekarništvo je en lobi in kartel! to naj začne malo preiskovati AKPV!
JanezNovakJohn
17. 11. 2010 16.13
Še vedno nihče ne poskrbi za javno objavo kapacitet in čakalnih vrst pri zdravnikih, po zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Napotnice zdravniki še vedno pišejo na roke. Še vedno BOLNIKI Letajo od zdravnika do zdravnika in iščejo proste termine. Še vedno zdravniki pišejo recepte na roke, namesto bi jih pošiljali po spletu v centralni server. Če bolnik pride po zdravilo, o.k. sicer denar ostane vzdrav. blagajni. Čemu nihče noče stopiti v 21. stoletje. Lažje je šušmariti na roke.
wsharky
17. 11. 2010 15.45
.. in pred nami je novo ustrahovanje in izsiljevanje navadnega naroda...