Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal je v nagovoru na mednarodnem seminarju o prometni varnosti na Bledu izpostavila rezultate ukrepov v zadnjih dveh letih in napovedala, da nov nacionalni program za obdobje 2012/2021 predvideva prepolovitev števila mrtvih ter hudo poškodovanih na slovenskih cestah.
Ko je prevzela ministrstvo, je bila Slovenija po besedah Kresalove na repu držav članic EU glede prometnih nesreč s hudimi posledicami. Leta 2008 je na slovenskih cestah umrlo 214 ljudi, hkrati pa smo se soočali tudi z vprašanji ustrezne signalizacije na avtocestah za preprečitev vožnje v nasprotno smer in z iskanjem načina, kako alkoholizirane voznike umakniti s cest.
Na ministrstvih za pravosodje, promet in notranje zadeve so pregledali avtocestni križ, uvedli program usposabljanja policistov s področja psihosocialne pomoči svojcem in začeli s pripravo sistemskih ukrepov, je pojasnila ministrica. Rezultat so štirje novi zakoni, s katerimi poskušajo preprečiti največje dejavnike tveganja, kot sta alkohol in previsoka hitrost.
Od 1. septembra 2010 deluje agencija za varnost prometa, policija pa je glede prometne varnosti uvedla nov način dela: policijske uprave od novega leta dalje svoje aktivnosti prilagajajo prometni problematiki na lokalnem nivoju, nadzor prometa pa izvajajo tam, kjer je največ kršitev in prometnih nesreč.
Rezultati vloženega dela so danes vidni, meni Kresalova. V primerjavi z letom 2008 je lani na naših cestah umrlo 138 ljudi, torej kar 76 manj kot leta 2008. Z repa evropskih držav "pa smo se s tem pomaknili na sredino" in ministrica verjame, da del zaslug za to pripada omenjenim ukrepom, aktivnostim policije in delu nevladnih organizacij.
V prihodnosti Kresalova napoveduje analize uveljavitve nove zakonodaje in pripravo novega nacionalnega programa za obdobje 2012/2021, katerega cilj je prepolovitev števila mrtvih ter hudo telesno poškodovanih do konca leta 2020. Ministrstvo za notranje zadeve in policija se bosta poleg tega posvetila posodobitvi nadzora in urejanja prometa na avtocestah in hitrih cestah ter sekcijskemu in stacionarnemu merjenju hitrosti na državnem cestnem omrežju.
Na dvodnevnem seminarju na Bledu, ki ga v sodelovanju s slovensko policijo in v okviru projekta Lifesaver organizira Evropska zveza prometnih policij - TISPOL, predstavniki policije, ministrstva za notranje zadeve in drugih ministrstev ter nevladnih organizacij obravnavajo multiagencijski pristop k zagotavljanju prometne varnosti.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.