Slovenija

Bo novo vodstvo rešilo gledališče?

Trst, 06. 10. 2009 17.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Primanjkljaj slovenskega tržaškega gledališča znaša okoli tri milijone evrov. Da bi čim prej našli izhod iz krize, je treba zelo hitro imenovati nov prehodni upravni svet, so prepričani predstavniki.

Sejo skupnega predstavništva sta sklicali krovni organizaciji slovenske manjšine, Slovenska kulturno-gospodarska zveza (SKGZ) in Svet slovenskih organizacij (ŠO) in drugi.

Skupno predstavništvo slovenske manjšine v Italiji, ki se je sestalo v ponedeljek zvečer v Gorici, meni, da je za SSG Trst treba čim prej najti izhod iz krize, pa čeprav naj bi bila letošnja sezona prehodne narave in naj bi jo izpeljali v kriznem stanju. Prisotni so sklenili, da je treba čim prej imenovati nov prehodni upravni svet, kar naj bi se zgodilo že prihodnji teden, sestavljali pa naj bi ga predstavnika obeh krovnih organizacij ter predstavniki treh krajevnih uprav, ki so ustanovne članice gledališča, torej dežele Furlanije-Julijske krajine (FJK) ter občine in pokrajine Trst.

gledališče Trst
gledališče Trst FOTO: POP TV

Vprašanje krčenja državnih prispevkov je po njihovem mnenju mogoče rešiti le po politični poti, predvsem ob pomoči Slovenije. Izhodišče za pogovore bi lahko bil že slovensko-italijanski medministrski vrh, ki bo v bližnji prihodnosti v Ljubljani. Sicer pa naj bi se enotno omizje pripravilo za obisk pri najvišjih italijanskih političnih vrhovih, med drugim pri predsedniku italijanske republike Giorgiu Napolitanu in pri podtajniku pri predsedstvu italijanske vlade Gianniju Letti.

O krizi tržaškega gledališča sta razpravljala tudi italijanska sindikata CGIL in UIL, ki sta tržaškega prefekta Giovannija Balsama zaprosila, naj skliče omizje za rešitev krize. Opozorila sta tudi na obveznosti krajevnih uprav, ki so ustanovne članice gledališča in ki bi morale gledališču nuditi denarno vsoto vsaj v enaki višini, kot jo prispeva italijanska država. Pripravljenost na ustrezne finančne prispevke je tudi predpogoj za večjo težo krajevnih uprav v vodstvenih organih gledališča. Sindikata sta organizacije slovenske manjšine tudi pozvala, naj jasno izrazijo razpoložljivost za spremembo statuta gledališča, ki naj gre v smer priznanja vloge krajevnih uprav, novi upravni svet SSG Trst pa naj pripravi načrt prestrukturiranja, ki naj vsebuje postopek finančne sanacije ustanove, spremembe na organizacijskem in logističnem področju ter bolj razčlenjen predlog glede gledališke produkcije.

Tržaški dnevnik Il Piccolo je objavil izjavo župana Roberta Dipiazze, da želi pred katero koli pobudo izvedeti točne podatke. Po njegovih besedah naj bi kazalo, da primanjkljaj gledališča znaša kake tri milijone evrov in če bo preverjanje računov potrdilo to številko, bo težko priti do konkretne rešitve.

Zaposleni v gledališču pa so v sporočilu za javnost opozorili, da je gledališče v Trstu edino stalno gledališče kake narodne manjšine, ki deluje na ozemlju italijanske države ter predstavlja vrhunec kulturne dejavnosti Slovencev v Italiji, obenem pa je gledališče za celoten Trst in FJK. Zaradi tega so v njem pred časom uvedli nadnapise v italijanščini, prav po njegovi zaslugi pa so na odrih Vzhodne Evrope spoznali nekatere italijanske avtorje, zahodnoevropska in krajevna publika pa se je seznanila z nekaterimi vzhodnoevropskimi avtorji. Izrazili so tudi upanje, da produkcijska dejavnost gledališča pomeni tudi resnično soočanje med italijansko in slovensko kulturo ter pričakujejo, da bo z novim vodstvom končno prišlo do neposrednega in konstruktivnega dialoga med krajevnimi upravami in organizacijami slovenske manjšine.

Kacin: Pravice manjšin v EU so grobo kršene

Evropski poslanec Jelko Kacin je na komisarja za izobraževanje, usposabljanje, kulturo in mlade Maroša Šefčoviča ter na komisarja za večjezičnost Leonarda Orbana naslovil vprašanje, kaj lahko storita za ohranitev delovanja slovenskega gledališkega ustvarjanja v Trstu in s tem povezano ohranitvijo slovenskega jezika.

V pismu je poudaril, da EU nujno potrebuje komisarja za človekove pravice, saj so pravice manjšin v EU grobo kršene in tak je tudi primer iz Italije. "Eden stebrov nacionalne identitete in kulture slovenske manjšine v Italiji je Slovensko stalno gledališče v Trstu, ki so ga že leta 1945 ustanovile občinske, pokrajinske in deželne oblasti Italije," je pojasnil Kacin.

Gledališče se po njegovih besedah že vsa leta sooča s finančnimi težavami, ker italijanske oblasti ne zagotavljajo rednega financiranja. Septembra je zaradi finančnih težav prenehalo izvajati program. "Italija ne spoštuje pravic lastnih državljanov in z onemogočanjem delovanja gledališča izvaja aktivno asimilacijo manjšine. V Sloveniji tako ravnanje razumemo kot grobo kršenje obveznosti do (slovenske) manjšine," je sklenil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
06. 10. 2009 19.12
Treba je najti denar, ne pa nov upravni svet. Mogoče bo pa pomagal pečečnik, naša prejšnja vlada ni zmogla kupiti niti Slovenskega doma na Dunaju, kljub enormni gospodarski rasti in ne vem kakšnem denarju. Raje so financirali neke Slovenke tednike, Slovensko matico in Novo revijo, ki tonejo pod težo neprodanih knjih in edicij, saj jih nihče niti ne kupuje, še manj pa bere!