Podpredsednik Hrvaške kmečke stranke (HSS) in predsednik saborskega odbora za turizem Ante Markov je izjavo slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, v kateri se je strinjal s pozivom slovenskim državljanom, naj ne gredo na počitnice na Hrvaško, označil za "necivilizirano in protievropsko". Poudaril je še, da je v imenu odbora za turizem poslal protestno pismo slovenski vladi, in menil, da bi morali o Ruplovi izjavi razpravljati v Evropskem parlamentu.
Poslanec opozicijskega Istrskega demokratskega sabora (IDS) Damir Kajin pa je v oddaji zagrebškega Radia 101 o najnovejših hrvaško-slovenskih zapletih napovedal, da bo še naprej hodil na smučanje v Slovenijo, in menil, da hujskanje slovenskih politikov ni v interesu državljanov Slovenije, še posebej za 30.000 slovenskih delavcev, ki vsak dan prihajajo na Hrvaško. Kot je še menil, se problem meje kaže kot iracionalno vprašanje, ki ga sedanji vladi ne moreta urediti, zato je predlagal, da bi iskanje rešitve preložili za deset do petnajst let.
Predsednik saborskega odbora za evropske integracije in član poslanske skupine največje opozicijske stranke, Socialdemokratske stranke (SDP) Neven Mimica, je v isti oddaji menil, da vprašanje morske meje ni tako pomembno in bi ga lahko zamrznili, saj bosta Slovenija in Hrvaška čez nekaj let skupaj v Evropski uniji. Sicer pa je poudaril, da pogajanja s Slovenijo obremenjuje tudi "slovenski nacionalni mit o nesporni pravici do izhoda na odprto morje". "To ni v skladu z mednarodno konvencijo o pomorskem pravu zaradi zemljepisnega položaja Slovenije, sicer pa ostali mednarodni predpisi urejajo nemoten morski prehod do slovenskih pristanišč in drugih objektov na slovenski obali," je dejal Mimica.
HSP: Arbitraža ima malo možnosti
Arbitraža med Slovenijo in Hrvaško ima malo možnosti, da bo rešila problem hrvaško-slovenske meje, saj imata državi zelo različna stališča o arbitraži, je v pogovoru za hrvaški spletni izjavil poslanec opozicijske Hrvaške stranke prava (HSP) Tonči Tadić. Sicer je izrazil mnenje, da se slovenska stran zaveda boljših izhodišč Hrvaške za arbitražo in je zato ne želi sprejeti.
Tadič je še izpostavil vprašanje stroškov arbitražnega postopka, ki po njegovih besedah niso majhni in jih nobena stran ne želi sama pokriti. Tretja ovira za sprožitev arbitraže pa je, da Slovenija kot edina članica Evropske unije ne sprejema nobenega od obstoječih oblik urejanja problema razmejitve, razen neobvezujoče posvetovalne arbitraže, je dejal.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.