Dogodek se je v dolini pod Poncami začel že pred dobrim mesecem, ko so se spet sporekli lastniki zemljišč in prireditelji tekmovanja, vendar dogodka domačinom ni uspelo ogroziti. "Gre le za javno razčiščevanje spora, domačini pa prireditvi ne nasprotujejo. Morate vedeti, da zapletov med nami in lastniki zemljišč ni,“ je za 24ur.com povedal generalni sekretar OK Planica Primož Finžgar. Prireditelji so letos največ denarja 'zapravili' za pripravo letalnice, saj je po obilni zimi snega preveč.
Popivanje pa je iz leta v leto tista stvar, ki na športna prizorišča ne sodi. Številni sicer že v dolino prispejo alkoholizirani in jih nato varnostniki zadržijo na vhodu, spet drugi pa alkohol v prekomernih količinah uživajo na samem prizorišču. "Planica je družabni dogodek, namenjen gledalcem. Komite ne more biti dejavnik, ki bi preprečeval uživanje alkohola. V tujini je dosti huje. Mi tega ne podpiramo, vendar svoje morajo narediti tudi gostinci, ki bi se morali držati zakona. Sicer pa je to delo inšpektorjev, ki bi lahko nadzirali situacijo,“ je dodal Finžgar.
Več gledalcev kot lani
Leta 2006 si je planiški dogodek po uradnih podatkih ogledalo 55 tisoč gledalcev, leto kasneje 50, lani pa približno 58 tisoč. Delno je obisk odvisen tudi od uvrstitev slovenskih tekmovalcev, najdaljši v kvalifikacijah pred prvo tekmo pa je bil ravno Slovenec Robert Kranjec. "Obisk je pogojen z več stvarmi. Vrhunske uvrstitve slovenskih tekmovalcev bi le delno vplivale na obiskanost dogodka, zagotovo pa lahko prostor ob skakalnici zasede med 30 in 35 tisoč gledalcev. Zavedati se moramo, da bi bilo večjo množico težko nadzorovati,“ meni Finžgar.
Prometna ureditev
Za nemoten pretok prometa bodo policisti skrbeli že na poti v Kranjsko Goro, pa tudi v sami Planici in okolici. S parkiranjem naj ne bi bilo težav, čeprav so imeli veliko dela z odstranjevanjem velikih količin snega. Parkirnih mest naj bi bilo 2000 za osebna vozila in 120 za avtobuse v sami Planici, v Ratečah za 1000 vozil in 120 avtobusov, na poti do Kranjske Gore še za približno 230 vozil, parkirati pa bo mogoče tudi v Kranjski Gori, od koder bodo z vozili uredili krožni promet do Planice. Organizatorji ocenjujejo, da lahko v tako parkiranih vozilih pride na tekmo v Planico 27.000 ljudi.
Naprava pripravljena za rekorde
Jelko Gros, vodja tekmovanja, je zatrdil, da je v Planici možno skočiti 250 metrov, če bi naklonino primerjali z letalnico v Vikersundu. "Letalnica v Planici je pripravljena najbolje doslej. Doskočišče je doživelo majhne spremembe, ker je zapadlo zelo veliko snega. Prej smo imeli stroške z dovažanjem snega, letos pa z odvažanjem. Obenem je sneg dobesedno zmečkal stranske ograje in smo morali narediti nove. Spremenili smo spodnji radij in naklonino, ki sedaj znaša 30 stopinj, kar ustreza zahtevam Mednarodne smučarske zveze (FIS). To pomeni, da bo nekoliko težje pristati pri 230 m, lažje pa pri 240 m. Snega je bilo namreč dovolj za nasutje in to bo ostalo tudi merilo za naslednja leta. Organizatorji smo pripravljeni na vse. Ostalo pa bo odvisno od pripravljenosti tekmovalcev. Upamo, da nam bo pomagala tudi narava. Prireditve ne bo ogrožal veter, ker bo pihal severnik, težave pa predstavlja le južni veter," je pojasnil Gros.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.