
Na vrhu v Pragi naj bi bilo v Nato povabljenih sedem držav, med njimi tudi Slovenija. Predstavniki Pentagona naj bi sicer obrambnega ministra Donalda Rumsfelda opozorili, da tri od sedmih kandidatk - poleg Bolgarije in Latvije tudi Slovenija - ne izpolnjujejo ameriških pričakovanj za vstop v zvezo Nato, to pa naj bi sporočili tudi slovenskemu obrambnemu ministrstvu.
Na ministrstvu za obrambo so dejali, da informacije ne morejo komentirati, saj gre zgolj za neuradne špekulacije in ne za uradna stališča Pentagona in pojasnili, da pogajanja za vstop v zavezništvo potekajo normalno.
Kot poroča ameriški časnik Financial Times, Pentagon naj ne bi bil zadovoljen z napredkom pri prestrukturiranju vojske in z izdatki za obrambo. Slovenska poraba za obrambo - poldrugi odstotek bruto družbenega proizvoda - je namreč najnižja med kandidatkami. Američani naj bi izrazili tudi zaskrbljenost zaradi razmeroma nizke javne podpore za pridružitev zvezi Nato, ki sicer vztrajno raste. Po zadnjih raziskavah javnega mnenja bi za vstop v zavezništvo na referendumu glasovalo okoli 55 odstotkov državljanov.
Glede tega, kakšen smisel ima širitev zveze Nato na majhne države kot je Slovenija, pa je pomočnik namestnika obrambnega ministra ZDA za Nato in evropske zadeve Ian Brzezinski dejal, da lahko tudi take države veliko ponudijo zavezništvu. "Slovenija ima trdno gospodarstvo in trdno utečeno demokratično oblast. Leži na strateškem geografskem položaju in ima uporabne zmogljivosti, ki jih lahko ponudi zavezništvu, kot je Luka Koper. Poleg tega ima Slovenija posebne zmogljivosti na ključnih področjih, kot so vojskovanje v gorah, posebne enote in razminiranje," dodaja Brzezinski.
Viri v Pentagonu sicer že dalj časa neuradno zatrjujejo, da bo prihodnji teden v Pragi vabilo v Nato prejelo sedem držav, med njimi tudi Slovenija. To je tudi eden od možnih razlogov za Rumsfeldov obisk, ki naj bi v našo prestolnico pripotoval iz Bratislave.