Vlada je najprej znižala trošarine na pogonska goriva, pa tudi elektriko, kurilno olje in zemeljski plin za ogrevanje za obdobje od 1. februarja do 30. aprila, zdaj pa se je odločila ukrep še podaljšati. Kljub temu da so podaljšali uredbo za določitev zneska trošarine za energente, pa za zdaj še ni znano, če bo vlada podaljšala tudi uredbo o najvišji prodajni ceni pogonskih goriv.
Vlada se je 14. marca odločila, da bo umirila stanje na področju pogonskih goriv, zato je določila najvišjo maloprodajno ceno goriv v korist državljanov in gospodarstva. Maloprodajna cena neosvinčenega 95-oktanskega bencina na bencinskih servisih po državi tako ne sme preseči 1,503 evra za liter, najvišja cena za liter dizla pa je določena pri 1,541 evra.
"Ceno smo izračunali na podlagi sedemdnevnega reprezentativnega povprečja, ki ga ministrstvo za infrastrukturo pošilja Evropski komisiji," je ob sprejemu odločitve pojasnil takratni minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.
Ukrep je začel veljati 15. marca, trajal pa naj bi 30 dni, a je vlada nato konec marca določila še najvišji dovoljeni veleprodajni ceni bencina in dizla ter hkrati do konca aprila podaljšala tudi ukrep regulacije maloprodajnih cen. Najvišja dovoljena veleprodajna cena z davkom na dodano vrednost za motorni bencin NMB-95 tako znaša 1,483 evra na liter, za dizel pa 1,521 evra na liter.
Prejšnji teden je sicer vlada na dopisni seji odločila, da bo še za mesec dni podaljšala regulacijo cen kurilnega olja. Izdala je tudi novo uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov, s katero marža distributerjev ostaja omejena na največ šest centov na liter. Tako je od novembra lani, ko se je vlada prvič po 2016 odločila za omejitev.
KOMENTARJI (358)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.