Zloglasni osnutek interventnega zakona razkriva, da bi ga močno občutili brezposelni, starejši od 63 let ter invalidi, ki zato, da lažje preživijo, prejemajo varstveni dodatek, vlada Marjana Šarca pa namerava reze vanj sprejeti v dveh tednih.
Zato so bila danes popoldne za tesno zaprtimi vrati LMŠ prva koalicijska usklajevanja, a brez šefa pogodbene opozicije Luke Mesca, ki opozarja: to je posnemanje varčevalnih ukrepov druge Janševe vlade: "35 milijonov bi vzeli neposredno invalidom in upokojencem!"
"To ni noben ZUJF," odgovarja ministrica za delo, družino in socialne zadeve Ksenija Klampfer, tudi obrambni minister Karl Erjavec miri, da Mesec pretirava.
A neuradni izračuni kažejo, da bi osebe, ki so zaradi invalidnosti ali starosti nezmožne za delo, prejele 45 % odstotkov nižji varstveni dodatek, s sedanjih 591,20 evra bi cenzus padel na 506,74 evra. Učinek: manj upravičencev ter do 85 evrov manj varstvenega dodatka na upravičenca.
"Ko smo v lanskem letu dvignili in ohranili denarno socialno pomoč, so se določena razmerja absolutno porušila," odgovarja Klampferjeva. Konkretno: varstveni dodatek 592 evrov je trenutno le 75 evrov nižji od minimalne plače in celo 62 evrov višji od minimalne pokojnine za polno delovno dobo.
"Ni normalno, da nekateri dobivajo višjo socialno podporo, kot je najnižja pokojnina ali minimalna plača," je pred dnevi dejal premier Šarec, Mesca pa označil za mladega in nepotrpežljivega.
"To ni znak nepotrpežljivosti, ampak znak solidarnosti," odgovarja Mesec.
"Jaz si tukaj v Sloveniji ne želim Venezuele, želim si pravične socialne države," pravi Erjavec, ministrica pa: "Rešitve, ki jih bomo iskali, bodo šle na način, da bomo tiste najbolj ogrožene zaščitili."
Klavrna tolažba tudi za tiste, ki dnevno pomagajo več tisočim najrevnejšim in opozarjajo: nobena socialna pomoč ta trenutek ne zagotavlja niti osnovnega preživetja. "Tukaj ni nobene druge zgodbe kot dobesedno trganje ljudem, ki že zdaj nimajo," opozarja Anita Ogulin iz Zveze prijateljev mladine. "Tudi 20 evrov je za ljudi, ki nimajo, ogromna vsota, vsaj za dvakrat za v trgovino."
Če pa so med njimi tisti, ki imajo, a skrivajo, naj jih država odkrije in vzame njim, dodaja Ogulinova.
Bo pa vlada prek otroškega dodatka stopila na prste tistim, ki skrivajo svoje premoženje v tujini. Konkretno: če ima nekdo v tujini 500 tisočakov, v Sloveniji dobi otroški dodatek, ker se mu v premoženje štejejo le obresti v višini 2.000 evrov. "Takšne anomalije bi želeli popraviti," zagotavlja ministrica.
Nič več navzgor pa se ne bodo popravljale pokojnine. Ker bo gospodarska rast prihodnje leto pod 3 % BDP-ja, se lahko upokojenci nedvomno poslovijo od izredne uskladitve pokojnin.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.