Po mnenju opozicije so afera SIB in druge ugotovitve revizijske hiše Deloitte&Touche, ki je opravila zunanjo revizijo finančnega poslovanja občine v letu 2002 pokazale, da je premoženje mesta oškodovano v višini 9,1 milijarde tolarjev. Po mnenju predsednika ljubljanske SDS Andreja Bručana na današnji novinarski konferenci se koalicija boji nadaljnje obravnave financiranja občine v letu 2002, saj nadaljevanje izredne seje županja sploh še ni razpisala, bi pa to bilo nujno, ker so se takratne obveznosti prenesle tudi v letošnji predlog proračuna.
Odmevnejša nakupa
Eden bolj odmevnih nakupov je zagotovo nakup zemljišča za stadion v Stožicah v Ljubljani. Zanj so plačali dobri dve milijardi tolarjev, revizorji trdijo neupravičeno, saj še danes ne vedo ali bodo sploh gradili nov stadion ali obnavljali starega. Drugi nakup je razvpita tovarna Rog v središču mesta. Zanjo je mestna občina plačala milijardo 990 milijonov tolarjev, kar je še enkrat več kot je bila ocenjena tržna vrednost. Več kot četrtina kupnine, skoraj 600 milijonov, je zgolj za plačilo obresti. Mesečno zdaj za finančni leasing plačujejo dobrih 17 milijonov tolarjev. Vse skupaj pa je sedanja županja oddala v najem podjetju Elan Bikes za 945 tisoč tolarjev na mesec. Razvpita primera pa sta le dva od 90 strani dolgega revizijskega poročila.
Občina se zadolžuje za plače uslužbencev
Vodja svetniške skupine SLS Janez Žagar in Janez Sodržnik (Lista Ljubljana, moje mesto) sta opozorila, da je letošnji proračun prenapihnjen, Sodržniku pa se zdi sporno tudi likvidnostno zadolževanje za izplačevanje mesečnih plač zaposlenim na MOL.
Dominik S. Černjak (SMS) je kot razlog, zakaj v stranki podpirajo zahteve opozicije, navedel tudi dejstvo, "da ne želijo razčistiti samo za nazaj, ampak tudi glede tekočih obveznosti občine". Pri tem je omenil tudi projekt gradnje študentskih domov v Ljubljani; ljubljanska občina se je namreč pred dvema letoma dogovorila z drugimi občinami po Sloveniji za gradnjo teh domov, sedaj pa ni še nič narejenega. Mihael Jarc (Lista za čisto pitno vodo) je povedal, da se koalicija v mestnemu svetu sploh ne želi pogovarjati o ugotovitvah revizije o preteklem poslovanju občinske uprave.
Opozicija za predčasne volitve
Da se vse v MOL vrti okoli upravlja mestnega premoženja in delovanja zakonodaje, je ugotovil Samo Kuščer (Rad imam Ljubljano), ki je, tako kot drugi svetniki iz vrst opozicije, pozval ljubljansko županjo, da naj v primeru, če ne bo v zvezi z oškodovanjem javnega premoženja ukrepala, odstopi. Temu sta se na novinarski konferenci pridružila tudi Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije) in vodja svetniške skupine NSi Franc Slak.
Sicer ni nova tudi zahteva ljubljanske opozicije, da pristojni državni organi, zlasti še državno tožilstvo in policija v skladu s svojim pristojnostmi ukrepajo ter ugotovijo storjene nepravilnosti in oškodovanja javnega premoženja ter sprožijo ustrezne kazenske postopke zoper odgovorne osebe. Prav tako pa opozicijski svetniki pozivajo ljubljansko županjo Danico Simšič, da na podlagi oškodovanja javnega premoženja MOL nemudoma sproži ustrezne odškodninske postopke zoper povzročitelje škode.
Kot je znano, se je Simšičeva že večkrat odzvala na zahtevo ljubljanske opozicije, da odstopi z mesta županje, med drugim tudi na novinarski konferenci sredi marca. Takrat je pojasnila, da je bila izvoljena za štiri leta in ker svoje delo jemlje zelo resno, ne namerava odstopiti.