Slovenija

'Kul bi bilo, da bi starši nehali kaditi in piti alkohol'

Ljubljana, 17. 11. 2018 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Anja Kralj
Komentarji
47

'Kul bi bilo, da bi starši nehali kaditi in piti alkohol. Kul je, če imaš prave prijatelje, ne pa tiste fejk virtualne.' To je le nekaj sporočil, ki so jih otroci ob otvoritvi projekta 'Bodi dober, bodi kul' prenesli odraslim. Prav je, da se ti zavedajo, da jih vsak trenutek opazujejo bodoči ustvarjalci družbe naše prihodnosti in da ni nepomembno, kakšen vzor jim dajejo.

V šolskih klopeh pri nas sedi več kot 250.000 otrok. Med njimi so novi predsedniki vlade, ministri, direktorji in bodoči zaposleni, zdravniki, inženirji, znanstveniki, bodoči ustvarjalci naše družbe prihodnosti. Ni vseeno, v kakšnem okolju odraščajo in v kakšne osebnosti se izoblikujejo. Zato potrebujejo dobro vzgojo in izobraževanje, predvsem pa dobre zglede odraslih, poudarjajo na Inštitutu za etiko in vrednote Jože Trontelj.

Zaupa se tudi kakšen izmed otrok iz družin z neurejenimi razmerami in sporoči, da bi bilo kul in dobro, če ga ne bi tepli ali pa če bi starši nehali piti alkohol in kaditi.

Če si dober, si kul! 

Na njihovo pobudo se je začel projekt Bodi dober, Bodi kul, ki so ga zasnovali z namenom prispevati k boljši, bolj odprti družbi, usmerjeni k dialogu, sodelovanju, odgovornosti, strpnosti ter temelječi na spoštovanju soljudi. Dogodek na ljubljanski Osnovni šoli Miška Kranjca je bil uvod v serijo mesečnih dogodkov po slovenskih regijah, ki jih bodo organizirali v sodelovanju s šolami in lokalnimi skupnostmi. 

V sodelovanju z ambasadorji projekta, med katerimi so tudi Zmago Sagadin, Jani Muhič, Beba Ščap, Perpetuum Jazzile, Zlatko, Cool Fotr, nagovarjajo otroke in mladostnike o pomenu vrednot pri doseganju ciljev in v osebnem življenju, hkrati pa želijo nagovoriti tudi odrasle, starše in učitelje.

Ambasadorji so poudarili pomen strpnosti, odgovornosti, vztrajnosti in kritičnega razmišljanja, otroke pa so želeli opozoriti tudi na pasti sodobne tehnologije.

Še znamo živeti brez elektronskih podaljškov telesa?

Mobilni telefoni in elektronske naprave so postale tako rekoč naši podaljški, zato pa večkrat žal ne slišimo drug drugega in ne opazimo, kaj se dogaja okoli nas.  

Jani Muhič je v svojem sporočilu otrokom in staršem tako poudaril, da žal postajamo družba z digitalnimi podaljški in tudi zato smo vedno bolj usmerjeni v svoj svet. Današnji svet zato prevečkrat vidi kot egoističen in narcisoiden in pravi, da se mu zdi, kot da se je pred 30 leti vkrcal na raketo in pristal na neki 'čudni krogli', kjer mulčki živijo v digitalnem svetu, klepetajo s kodami: "Skrbi me, ko gledam otroke, ki imajo ves čas v rokah bioničen elektronski podaljšek človeškega telesa, brez katerega očitno ne znamo več živeti."

V sodelovanju z ambasadorji projekta, med katerimi so tudi Zmago Sagadin, Jani Muhič, Beba Ščap, Perpetuum Jazzile, Zlatko, Cool Fotr nagovarjajo otroke in mladostnike o pomenu vrednot pri doseganju ciljev in v osebnem življenju, hkrati pa želijo nagovorili tudi odrasle.
V sodelovanju z ambasadorji projekta, med katerimi so tudi Zmago Sagadin, Jani Muhič, Beba Ščap, Perpetuum Jazzile, Zlatko, Cool Fotr nagovarjajo otroke in mladostnike o pomenu vrednot pri doseganju ciljev in v osebnem življenju, hkrati pa želijo nagovorili tudi odrasle. FOTO: Damjan Žibert

Z Janijem Muhičem, Zlatkom, Mirkom Vorkapićem in Janijem Jugovicem odraslim poslali sporočilo

Otroci so lahko svojo kreativnost in vrednote izrazili na delavnicah, kjer so ustvarjali skupaj z vzorniki in prepoznavali pomen vrednot, kot so odgovornost, timsko delo in inovativnost.

Kot pojasnjuje Matic Mrak, ki sodeluje pri projektu, je bil njihov cilj, da na delavnice pripeljejo vzornike in ambasadorje, po katerih se mladi zgledujejo in jim zato tudi bolj prisluhnejo.

Otroci so lahko tako z raperjema Zlatkom in Mirkom Vorkapićem zlagali raperska besedila, se o vrednotah pogovarjali z voditeljem 24UR Janijem Muhičem, ki je povedal, da so klepetali o tem, kaj je res dobro in kaj je kul. 

Janijem Jugovicem oziroma Cool fotrom pa so snemali vloge, ki postajajo vedno bolj priljubljen medij med mladimi. Rdeča nit delavnic je bila omogočiti otrokom, da odraslim sporočijo, kakšne vzornike si želijo.

Otroci vzornike vidijo v velikih zvezdah, a vzorniki, po katerih se otroci zgledujejo vsak dan, so njihovi starši.

Na likovni delavnici so šolarji tako ustvarjali majice z napisi in preko njih poslali sporočilo odraslim, v naslednjih tednih pa bodo lahko vse slovenske šole sodelovale v natečaju izdelave majic.

Na POP TV bo nato potekal žreb najboljših majic, deset pa jih bo šlo v serijsko proizvodnjo in jih bodo lahko v znak podpore projekta kupili slovenski gospodarstveniki.

Z Zlatkom in Mirkom so otroci dopolnili himno projekta z novimi kiticami, s katerimi so prav tako poslali sporočilo odraslim in rapali o tem, zakaj si kul, če si dober. V posnetku poglejte, kako so se odrezali. 

Na delavnici z Janijem Jugovicem so, ker je snemanje vlogov med mladimi vedno bolj priljubljeno, mlade želeli tudi opozoriti, da naj bodo previdni pri tem, kaj delijo na internetu. Kot poudarja tudi Mrak: "Vse ni za na internet in mladi se morajo zavedati, da ima vse, kar objavijo, posledice, pa naj bodo te negativne ali pozitivne. Poskušali smo jih spodbuditi, da objavljajo dobre stvari, ki lahko imajo pozitivne posledice za družbo."

 Kaj pa želijo sporočiti mladi?

Kot pripoveduje Mrak, želijo otroci odraslim sporočiti različne stvari: "Če se odprejo, delijo tudi pretresljive osebne zgodbe. Tu in tam se zaupa tudi kakšen izmed otrok iz družine z neurejenimi razmerami in sporoči, da bi bilo kul in dobro, če ga ne bi tepli ali pa če bi starši nehali piti alkohol in kaditi. Sami napisi na majicah na prvi pogled morda niso ni nič posebnega, ampak ko jih razumemo v luči zgodb otroka, lahko imajo velik učinek. Otroci pa sicer še vedno predvsem rišejo srca, srečo, prijateljstvo, ljubezen in varno okolje."

"Vrednot se torej še vedno zavedamo, a težava nastane, ker teh vrednot ne živimo oziroma ne delujemo v skladu z njimi," izpostavlja Mrak in dodaja, da ne želijo saditi rožic, govoriti o miru in o tem, da se morajo imeti vsi ljudje radi, ker vedo, da to ni realnost, a vseeno lahko z malimi dobrimi deli naredijo 'snežno kepo', ki se bo valila naprej, pravi: "Naš namen ni, da je projekt muha enodnevnica. Zanima nas, kaj bo zaradi tega projekta drugače čez trideset let ali sto let. Mogoče pa bo čez deset let kateri izmed otrok, ker je danes nekaj slišal, na treningu ali v službi stisnil zobe in ne obupal prehitro."

Ambasadorji so poudarili pomen strpnosti, odgovornosti, vztrajnosti in kritičnega razmišljanja, otroke pa so želeli opozoriti tudi na pasti sodobne tehnologije.
Ambasadorji so poudarili pomen strpnosti, odgovornosti, vztrajnosti in kritičnega razmišljanja, otroke pa so želeli opozoriti tudi na pasti sodobne tehnologije. FOTO: Damjan Žibert

Kot poudarja Mrak, želijo sodelovati tudi s tistimi otroki, ki morda niso najboljši na vseh področjih: "Učitelje na šolah nagovarjamo, da nočemo, da na delavnice pripeljejo le najboljše otroke. Želimo delati z vsemi, saj je šolski sistem dostikrat naravnan tako, da ne vidi potenciala ljudi, ki morda pri pouku niso med najboljšimi. In prav to bi radi sporočili, da nič ni narobe, če otrok pri matematiki ni najboljši. Spodbujajmo njegovo kreativnost, dajmo mu možnost samoizražanja, nikar pa otrok ne zaničujmo zaradi ene same pomanjkljivosti."

Tudi Jani Muhič opozarja, da premalokrat in prepozno opazimo tiste, ki potrebujejo našo pomoč ali pa morda le družbo: "Res je, super je biti v družbi tistih, ki so najboljši, odlični, najbolj popularni. A znati moramo opaziti tudi druge, ki mogoče potrebujejo našo roko pomoči.

Sprašuje se, če smo zašli s prave poti: "Nenehno poslušam samo jaz, jaz, jaz. A želimo vzgojiti egoiste in narcise?" Dandanes se moramo naučiti postaviti v vlogo tistega, ki potrebujejo našo pomoč, je izpostavil in dodal, da lahko vse fotografije na mobilnih telefonih z enim samim klikom izginejo, prav tako tudi prijatelji iz Facebooka, a tisti, ki mu boste namenili uro svojega časa, da boste šli z njim na igrišče, ali pa mu boste kako drugače pomagali, ne bo kar tako izginil in zagotovo si bo zapolnil, da ste bili z njim ravno takrat, ko mu je bilo hudo. 

Zmanjšajmo razkorak med tem, kaj govorimo, da je prav, in med tem, kaj počnemo

Organizatorji projekta poudarjajo, da so odrasli otrokom vzorniki ne glede na to, če si to želijo ali ne, na izbiro pa imajo, ali bodo dobri ali slabi: "Pomembno je, kakšno sporočilo odrasli dajemo v okolje, saj se vrednote rojevajo v skupnosti," je prepričan direktor Inštituta za etiko Marijan Musek, ki dodaja, da zna dandanes malokdo za svoja dejanja sprejeti tudi odgovornost.

Izjemno pomembno je tudi, da zmanjšamo razkorak med tem, kaj govorimo, in med tem, kako ravnamo. Izpostavil je še, da je pri negovanju vrednot najpomembnejša prav družina, saj se otrok tam najprej sreča z vzorniki, odrasli pa se morajo zavedati tudi izrednega pomena zdravega razvoja mladih možganov za prihodnost družbe in vsakega posameznika.

Rdeča nit delavnic je bila omogočiti otrokom, da odraslim sporočijo, kakšne vzornike si želijo.
Rdeča nit delavnic je bila omogočiti otrokom, da odraslim sporočijo, kakšne vzornike si želijo. FOTO: Damjan Žibert

Kot izpostavlja tudi Mrak, je res, da otroci vzornike vidijo v velikih zvezdah, a vzorniki, po katerih se otroci zgledujejo vsak dan so njihovi starši: "Direktor našega inštituta večkrat deli izkušnjo Francija Petka. Opazil je, da so njegovi otroci preveč na telefonu in dogovorili so se, da bodo ob sedmih zvečer vsi dali telefon v škatlo. Tega so se držali nekaj časa, nekega večera pa je sam zopet uporabljal telefon po dogovorjenem času. Hči ga je sama potrepljala po rami in ga vprašala, zakaj uporablja telefon. Izkušnja lepo opiše, kaj želimo sporočiti. Če želimo otroku dopovedati, da naj nečesa ne počne, a to počnemo sami, bo otrok to zagotovo opazil. Starši se morajo začeti zavedati, da se vsi bodoči ministri, direktorji, zdravniki trenutno igrajo v vrtcu, in pomembno je, kakšen zgled jim dajejo njihovi starši."

S tem se strinja tudi ena izmed mam, ki je na dogodek pospremila svojega otroka: "Najpomembnejše vrednote, ki jih želim prenesti na svojega otroka, so potrpežljivost, strpnost, vztrajnost. Največji izziv staršev pa je, da zmanjšamo razkorak med tem, kaj govorimo in kaj počnemo. Da nismo vsi pametni, ko pa je treba nekaj resnično narediti, pa zmrznemo." Kot dodaja še ena izmed mam, "to seveda velikokrat tudi spodleti, ker živimo hitro, obkroženi s številnimi motilci, a otroci naše napake takoj opazijo."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (47)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

KVAJSTABO
18. 11. 2018 11.57
+5
Nisem nestrpna ampak beseda KUL???? A ni slovenske besede?????? Novinarji, a ste ves pouk prespali??? In na koncu, uredniki to dopuščajo??? Žalostno....
hladnajesen
17. 11. 2018 20.36
+17
Otroci marsikaj vidijo, opazujejo, so inteligentni, pametni, vedo, kaj je prav. Družina je osnovna celica družbe in družina mora otroku zagotoviti varnost, ljubezen, trdno oporo. Na žalost veliko otrok še vedno odrašča v disfunkcionalnih družinah, kjer vladajo alkohol, fizično ali psihično nasilje, kjer ni ljubezni in razumevanja. Vendar otroci imajo pravico do srečnega otroštva! Prav je, da so otroci ljubljeni in da jih vzgajamo v dobre in plemenite ljudi!
Transformerji
18. 11. 2018 12.50
+2
Tudi taki otroci bodo odrasli - v svet, kjer je dobrota sirota, kjer je plemenitost sramota! Jaz namreč živim v taki državi!
zulj001
17. 11. 2018 18.55
+13
Muhič spet odkriva "toplo vodo" !!!
Kruh+sol!
17. 11. 2018 16.42
+10
Za taka ozavescanja imamo sole in starse. In osnovne vrednote, kot so ljubezen do sebe, druzine in drzave ter spostovanje vseh marginalnih skupin. Sicer obstoji mnozica humanitarnih organizacij, ki se ukvarja s pomoci potrebnim. Zato ne vidim smisla v tej akciji poptv razen samopromocije.
Infraping
17. 11. 2018 14.14
-5
če bi še enkrat živel ne bi pil in kadil
26277
17. 11. 2018 14.24
+8
Ramzess
17. 11. 2018 12.20
+12
Kaj če bi mladina sama raje naprej nehala piti in kaditi, namesto da s prstom kaže na druge, na starše v tem primeru.
papi1
18. 11. 2018 19.12
Točno tako, sram naj jih bo, pa čeprav so naši otroci. Preveč jim tlačimo v ri......
devlon
17. 11. 2018 11.48
+25
še bolj kul bi blo, da mladi ne bi bili zakajeni in pijani
Materhorn
17. 11. 2018 11.47
+8
otroci se ne zavedajo, da starši pijejo in kadijo zaradi njih?!
horhinjo
17. 11. 2018 10.36
+16
prej so nam težili starši a zdaj nam bojo pa še otroci. Svet gre zares v maloro.
Transformerji
17. 11. 2018 10.32
+10
Tudi to je del problema naše družbe; nikoli ne bom pozabil časov iz stare Juge, ko nismo več plač dobivali v roke, temveč listek, s katerim si na banki dvignil plačo. Ob izplačilih so bile dolge vrste pred bančnimi okenci. Takrat sem imel 320.000 dinarjev plače. Malo pred mano pa je stala debela Romkinja , tudi z listkom. Ko je dobila denar, pa je blagajničarka na ves glas rekla: izvolite gospa. 1.640.000 dinarjev. Zunaj je stal mož in sedem otrok. Kadil je, kadila sta pa tudi najstarejša dva. Se je kaj spremenilo? Malo pomislite, koga imamo lahko za vzgled. Pa še to, večina nas je imela v rokah tudi položnice. Zakaj bi se torej delovni ljudje odpovedovali vsemu, res pa je, da alkohol razdira in uničuje družine. No, vsa romska družina se je po plači odpravila v trgovino, kupili so tudi 5 litrov najcenejšega belega vina, cele šteke cigaret in neumnosti za otroke. Od hrane so bile samo štruce kruha.
horhinjo
17. 11. 2018 10.39
+0
Ti pa maš enga cajta za drugimi špijonirat.
NiggerianScam
17. 11. 2018 10.17
+17
Alkohol in ostale droge so lahko prijetno razvedrilo v pravih in odgovornih rokah. Problem z zlorabo in pretiravanjem le teh pa ni omejen samo na starše, neko obdobje ali omejeno količino in čas. Vedno bodo tisti, ki nimajo mere, potrebno je pravočasno pomagat tistim, ki se da, ostale pa dat na zelo kratek povodec.
Transformerji
17. 11. 2018 10.16
+21
Cool bi bilo, da bi nam Romi dali vzgled - ga ne vidiš, naj bo ženska ali moški, brez cigarete. Pa tudi brez dela.....
PanterTheBlack
17. 11. 2018 10.02
+28
Cool bi tudi bilo, da ne bi današnja mladina non stop visela na telefonih in na družabnih omrežjih
26277
17. 11. 2018 10.05
-3
Oj...samo neki, ti to resno o Mladiću včeraj?
PanterTheBlack
17. 11. 2018 10.52
-4
26277
17. 11. 2018 11.56
+2
26277
17. 11. 2018 09.58
+7
Sej prav vi, 24...forcirate razne brice ala Kristančič, svetovno znane, po vinu ...ma druge plati teh ljudi ne pišete...itd. Na vrhu piramide močno zaudarja...tega ne poročate ker ne smete. Lp
Supervillain
17. 11. 2018 09.32
+31
Alkohol je gorje,če je pri hiši in se preveč pije.
METKA102
17. 11. 2018 09.21
-2
Čriček mali
17. 11. 2018 09.10
+0
Dobra lastnost piva je:preprečuje ledvične kamne. Aha se pravi kajenje povzroča raka? To samo doktorji pravijo! Koliko ljudi dobijo raka ki NE pijejo in NE kadijo! Ne s3rji
cirenij
17. 11. 2018 09.35
+20
Že zdavnaj nisem več rosno mlad. Kadim od 16. leta, sicer v gimnaziji manj, ker ni bilo toliko denarja. Pa noben moj sin, niti vnuk ne kadi. In hvala Bogu, me zaenkrat zdravje služi bolj kot kakega nekadilca, ki je fasal. Pravijo, da prekajeno meso zdrži dlje. Ha,ha,ha..... Verjetno pa je to usoda.
Bukovlist
17. 11. 2018 09.55
-9
Klasičen primer oseb,e ki ni razumel point tega članka
cirenij
17. 11. 2018 09.59
+17
Ali ga pa ti nisi. Prepoveduje se meso, sladkor, včasih jajca, paradižnik (danes najbolj čislano).......Ti povem, da bi rad prenehal, pa je že Mark Twain rekel, da ni težko, ker je 1000 X(kot jaz) nehal. Žal mi je edino denarja,ki bi ga lahko drugače uporabil.
cirenij
17. 11. 2018 10.00
+8
Sicer je pa vsak svojega življenja gospodar.
Sortegilio
17. 11. 2018 08.56
+25
ni nič narobe če spiješ eno pivo ali dva, ali kozarček vina, ampak biti vsak vikend totalka pa pijan - to pa veliko pove o človeku in njegovi šibki osebnosti.
horhinjo
17. 11. 2018 10.45
+2
Mi se ga s kolegi vsak teden nabijemo do konca pol pa še z ženskami posvingamo pa nikome ništa. V pondelk pa spet na šiht.
mijavci
17. 11. 2018 08.56
+25
Ena lepa predstava je tudi bar na planet tv kjer vsi tekmovalci kadijo in pijejo tako da, tole nakladanje je predavanje tisti mladini ki že itak ne kadi in ne pije tisti ki bi morali to poslušat jih pa tukaj ni.
Sortegilio
17. 11. 2018 08.50
-14
če ne piješ in ne kadiš (mladina) nisi kul. Tako velja v Sloveniji.