Slovenija

Bodite pozorni, če uporabljate sistem Flik: pojav lažnih sporočil

Ljubljana, 07. 09. 2022 15.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Združenje bank Slovenije opozarja, da banke in hranilnice v zadnjih dneh beležijo povečano število lažnih sporočil prek elektronske pošte in SMS-sporočil v povezavi s sistemom Flik, ki jih prejemajo njihove stranke.

V obvestilu za javnost je Združenje bank Slovenije zapisalo, da se v sporočilih pošiljatelj izdaja kot pošiljatelj banke ali druge zunanje institucije in prejemnike sporočil vodi na lažno spletno stran (fotografija je simboolična).
V obvestilu za javnost je Združenje bank Slovenije zapisalo, da se v sporočilih pošiljatelj izdaja kot pošiljatelj banke ali druge zunanje institucije in prejemnike sporočil vodi na lažno spletno stran (fotografija je simboolična). FOTO: Dreamstime

V obvestilu za javnost je Združenje bank Slovenije zapisalo, da se v sporočilih pošiljatelj izdaja kot pošiljatelj banke ali druge zunanje institucije in prejemnike sporočil vodi na lažno spletno stran (npr. skrivajo se za pretvezo, da je kreditna kartica blokirana ali gre za izboljšanje varnostnih ukrepov) ter od prejemnikov zahteva obvezno potrditev ali aktivacijo z vnosom osebnih in kartičnih podatkov.

Tako pridobljene podatke nato zlorabijo za izvajanje nepooblaščenih plačil predvsem na tujih spletnih straneh, in sicer v breme vašega bančnega računa ali plačilne kartice.

Javnost oziroma stranke banke zato opozarjajo, da prejemniki morebitnih tovrstnih sporočil ne klikajte na povezavo v sporočilu, ki jo prejmete na elektronsko pošto ali na mobilni telefon. Tako sporočilo, ki je uvod v prevaro, je treba takoj zbrisati. Če dvomite v prejeto pošto ali ste v lažno spletno banko morebiti že vnesli svoje identifikacijske podatke, nemudoma kontaktirajte kontaktni center banke ali svojega osebnega bančnika ter kartico blokirajte.

Banke ali hranilnice od strank nikoli ne bodo zahtevale, da vnašajo svoje osebne podatke ali podatke o karticah v spletne povezave

Opominjajo tudi, da banke ali hranilnice od strank nikoli ne bodo zahtevale, da vnašajo svoje osebne podatke ali podatke o karticah v spletne povezave, poslane prek elektronskih ali SMS-sporočil. To je prvi znak, da gre za prevaro. 

Več o tem, kakšne metode uporabljajo spletni goljufi, da bi se dokopali do podatkov strank banke in jih oškodovali, lahko preberete na spletni strani Slovenskega nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT na naslovu: Spet o phishingu – Varni na internetu.

 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User1538643
07. 09. 2022 19.16
+2
A rekli so da je varno...
Darko32
08. 09. 2022 09.04
+2
Rekli so. A v resnici pa te lahko oberejo kot bi rekel a.