V zimskem obdobju so pešci, med njimi otroci na poti v šolo in iz nje, tekači, sprehajalci in verniki na poti k verskim obredom in z njih, zaradi zmanjšane vidljivosti zaradi megle, dežja, snega ali teme še bolj ogroženi, opozarjajo na Policijski upravi Nova Gorica.
Pešci kot udeleženci cestnega prometa so pogosto žrtve nesreč zaradi neustreznega ravnanja voznikov motornih vozil, ki vozijo z neprilagojeno hitrostjo, pod vplivom alkohola, preblizu desnemu robu vozišča, z zarošenimi, zamrznjenimi ali zasneženimi stekli na vozilu.
Nesreče pa se zgodijo tudi zaradi napak ali neustreznega ravnanja pešcev. Zlasti starejši so pogosto žrtve prometnih nesreč zaradi svojih napak ali ker kršijo cestnoprometne predpise.
Pešci naj zato poskrbijo, da bodo v prometu vidni, poudarjajo policisti. Nosijo naj svetla oblačila in predmete, ki izboljšajo njihovo vidnost, npr. odsevne trakove in kresničke. Upoštevajo naj prometne predpise, cesto naj prečkajo na označenih prehodih za pešce, hodijo naj po pločnikih oziroma ob levem robu vozišča.
V naseljih je treba cesto prečkati preko označenih prehodov za pešce, v semaforiziranih križiščih ob zeleni luči, zunaj naselij pa na mestih, kjer bo prečkanje ceste varno. Pešci naj predvidijo ravnanja drugih udeležencev v prometu, še svetujejo policisti.
Pozorni naj bodo tudi vozniki
Vozniki naj po opozorilih policije upoštevajo, da so na cestah tudi pešci, odstopijo naj jim prednost, hitrost prilagodijo razmeram in dosledno upoštevajo omejitve. Na območjih, kjer se običajno zadržujejo pešci, tako pred šolami in v naseljih, naj vozijo še posebej previdno. Zunaj naselij pa naj vozijo po sredini voznega pasu, da zmanjšajo možnost trka s pešcem, ki hodi ob vozišču.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.