Varčevalni zakon je prizadel okoli 26.000 upokojencev, je po kolegiju povedal predsednik DeSUS Karl Erjavec. Po njegovih besedah so se dogovorili, da bodo te pokojnine natančno pregledali, podatke pa pričakujejo tudi od Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Med drugim gre za upokojence, ki so delali v Sloveniji, sedež podjetja je bil v tujini. Treba je vsak primer posebej pogledati in če so bili prispevki res plačani, jim pripada takšna pokojnina, kot če bi delali v Sloveniji, je dejal Erjavec. Gre tudi za upokojence, ki prejemajo pokojnino v povezavi z zakonom o žrtvah vojnega nasilja ter za tiste, ki so sodelovali v narodnoosvobodilni borbi.
Erjavec je poudaril, da morajo omenjene kategorije natančno pregledati in ne bodo šli v hitro popravo zakona, ki bi pomenila, da "bi kakšno kategorijo spregledali in spet zakon popravljali". Kjer bo prišlo do popravkov, bodo upoštevali tudi stanje za nazaj, je pojasnil.
Po njegovih ocenah gre za zahteven strokovni izziv, saj je treba imeti natančne podatke in nato oceniti finančne posledice popravkov. Če bi pravočasno dobili vse podatke za kakovostno spremembo varčevalnega zakona, bi tudi po njegovem mnenju lahko izkoristili novelo opozicije in jo podprli v prvi parlamentarni fazi, pozneje pa jo z dopolnili spremenili. Toda to bo težko, ocenjuje Erjavec, zato je po njegovem mnenju morda bolje, da novelo opozicije zavrnejo in dobro pripravijo dopolnitve zakona. To bodo storili najverjetneje do jeseni.
Danes so se pogovarjali tudi o tem, da so v nekatere pokojnine posegli več kot v prihodke na drugih področjih.
Po besedah predsednika Državljanske liste Gregorja Viranta pa imajo še do konca tedna čas, da se odločijo o tem, ali bodo podprli opozicijsko novelo v prvi fazi ali bodo pripravili svojo novelo zakona. Večina koalicijskih strank pa po Virantovih besedah predlaga zavrnitev opozicijske novele in se zavzema za to, da do jeseni koalicija predlaga svojo rešitev.
Kljub temu bodo v Državljanski listi do konca tedna "dobro premislili", ali bi morda kazalo podpreti opozicijsko novelo v prvi parlamentarni fazi. DZ bo predlog opozicijske novele obravnaval ta teden.
Popravki varčevalnega zakona bodo po Virantovih besedah v vsakem primeru šli v to smer, da posegi v pokojnine ne bi bili tako drastični, zlasti ne pri tistih, ki so vplačevali prispevke za pokojnine. Tisti, ki so vplačevali prispevke, imajo namreč po njegovem mnenju pravico do pokojnin, ne glede na to, v katero pokojninsko blagajno so vplačevali.
"Pri varčevalnem zakonu ne bodi zadostovale korekcije"
Podpredsednik Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) Mirko Miklavčič pravi, da je diskriminatornost in neenakost, ki je za nekatere skupine upokojencev nastala z zakonom za uravnoteženje javnih financ, tako velika, da ne verjame, da bi lahko zgolj s korekcijami zakona prišli do ustrezne rešitve.
Po njegovih besedah bodo morali "kreatorji" teh rešitev razmisliti in celoto oblikovati tako, da bodo spoštovana ustavna določila, zagotovljena enakopravnost in poštenost ter da določene sredine ne bodo neupravičeno prizadete.
Ker sam Zdus ne more vložiti zahteve za ustavno presojo, so po Miklavčičevih besedah v sodelovanju z varuhinjo človekovih pravic pripravili gradivo na več kot 30 straneh ter navedli več kot deset točk, kjer prihaja do kršitev ustave, človekovih pravic in človekovega dostojanstva. Po Miklavčičevih besedah bo varuhinja zahtevo za ustavno presojo te dni poslala na ustavno sodišče.
Da se bodo pridružili varuhinji, da bi ta zahtevo vložila tudi v njihovem imenu, je napovedal tudi sekretar Sindikata upokojencev Slovenije pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Miloš Mikolič.
KOMENTARJI (245)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.