"Farmacevtska industrija je močna. Mi bomo zdaj prepovedali vsakršne obiske farmacevtske industrije v kateri koli ambulanti in pri zdravniku v rednem delavnem času. Farmacevtska industrija ima za vsako zdravilo, ki ga proizvaja, več farmacevtov, ki ga tržijo, kot pa imamo farmacevtov na ministrstvu in v zdravstvu skupaj,'' je včeraj dejal zdravstveni minister Borut Miklavčič. Danes je že napovedal spremembe zakonodaje na področju obiskovanja zdravnikov s strani predstavnikov farmacevtske industrije, ki je posledica afere domnevnega podkupovanja zdravnikov in funkcionarjev na Balkanu s strani družbe Novartis.
Slovenska podružnica švicarskega farmacevtskega koncerna Novartis naj bi za promocijo novega zdravila podkupovala onkologe v Srbiji, funkcionarje ministrstva za zdravje v Albaniji ter svojce in prijatelje slovenskih zdravnikov, so razkrili v oddaji 24UR na POP TV. V Dubrovniku naj bi se septembra 2007 simpozija o levkemiji in limfomih udeležilo približno 15 slovenskih hematologov. Novartis pa naj bi njihove svojce, prijatelje in sosede dan pozneje s posebnim čarterjem odpeljal v 'čarobni Dubrovnik'. Bili naj bi deležni številnih ugodnosti.
Da bi prikrili turistični namen, naj bi v program vključili enourni simpozij, čeprav zakon o zdravilih pravi, da mora biti srečanje strogo strokovno. Udeležiti se ga smejo le tisti, ki predpisujejo zdravila, torej zdravniki in ne svojci. Poleg vsega naj Novartis 'satelitskega simpozija' ne bi plačal neposredno podjetju, ki je izlet organiziralo, ampak društvu zdravstvenih delavcev Znanje – kot donacijo v višini 30.000 evrov. Predsednica omenjenega društva Mojca Z. Dernovšek je povedala, da to ne obstaja več in priznala, da je bilo zaradi birokratskih zadev izlet lažje organizirati preko društva. "Takih društev, ki to v Sloveniji počnejo, je še veliko, mi smo bili le majhna riba.“
V Novartisu so sicer zatrjevali, da uradnega obvestila o morebitni korupciji nimajo, zato tudi ne morejo komentirati. A od odvetnika, ki je zoper Novartis v imenu prijavitelja vložil ovadbo, smo dobili potrditev, da so tako Novartisovo vodstvo kot njegova interna inšpekcijska služba v Baslu, pa tudi slovenska podružnica že decembra 2007 vedeli za koruptiven izlet svojcev in prijateljev slovenskih zdravnikov v Dubrovnik. Iz obvestila vodstvu in nadzornikom je razvidno, da so vedeli tudi za podkupovanja srbskih zdravnikov in albanskih zdravstvenih funkcionarjev. Danes smo v Basel poslali vprašanja 'Ali so prejeli prijavo, so jo vzeli resno, so ukrepali?' v odgovor pa dobili le, da je Novaris visoko etično podjetje. A ime Novartisa je slabo zapisano tudi pri Metodu Dragonji, ki je dolga leta vodil Lek, zadnji dve leti pa v Rusiji zastopal Novartis. "Moj razhod Novartisom je bil vezan v Rusiji z mojim nestirnjanjem s poslovno praskso. Nesrejemljiva je bila v tem delu sprejemljivosti po zakonodaji in načelih, ki jih je Novartis sicer deklariral v svojih politikah, v svojem delovanju pa je tu precej odstopal," je za 24UR povedal Dragonja.
Etična merila so v mednarodnem kodeksu sicer zelo stroga. "Vsako podjetje ima tudi svoje mehanizme merjenja in odkrivanja kršitev in če so odkrite, imajo notranje procedure, ki kaznujejo posameznike, ki so kršili kodeks. A pravil se očitno vsi ne držijo. Septembra je Pfeiser plačal rekordno vsoto 2,3 milijarde dolarjev zaradi nezakonite promocije zdravila Bextra in nepravilne prodaje še 13 zdravil.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.