Od danes do petka poteka opredeljevanje zaposlenih v izobraževanju, znanosti in kulturi o sodelovanju v splošni stavki javnega sektorja, ki bo 23. januarja. Odločitev bo znana 14. januarja, je napovedal glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) Branimir Štrukelj.
Zahteve so strnili v štiri točke
S stavko, če jo bodo izglasovali, bodo zaposleni v omenjenih dejavnostih in v vzgoji zahtevali, da jih vlada prizna za enakovredne socialne partnerje, da dodatno ne zniža mase za plače javnih uslužbencev za leti 2013 in 2014 ter da odstopi od zniževanja pravic javnih uslužbencev.
Stavkajoči bodo zahtevali še odpravo kršitev zakona o sistemu plač v javnem sektorju in spoštovanje že sklenjenih dogovorov. Zahtevali bodo tudi utrditev socialne države in ohranitev obsega ter kakovosti vseh javnih storitev, vključno z javno RTV kot institucijo posebnega kulturnega in nacionalnega pomena.
Glasovali bodo tudi nečlani sindikata
40.000 članic in članov Sviza ter drugi zaposleni v vzgoji, izobraževanju, raziskovalni dejavnosti in kulturi bodo praviloma tajno glasovanje o stavki izpeljali do 11. januarja. H glasovanju so povabljeni tudi drugi zaposleni (ne le člani sindikata), vendar to ni njihova dolžnost, so pojasnili v Svizu.
V sindikatu delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (VIR) so pojasnili, da bo od danes do petka izrekanje o stavki potekalo v šolah in drugih zavodih s področja izobraževanja, znanosti in raziskovalne dejavnosti, ker je bila v vrtcih, kjer ima sindikat VIR članstvo, stavka že izglasovana.
Če se bo za stavko odločila več kot polovica zaposlenih v omenjenih dejavnostih, se bo ta začela z enodnevno splošno stavko javnega sektorja v sredo, 23. januarja, in se bo kot t. i. valeča se stavka nadaljevala do izpolnitve stavkovnih zahtev, so napovedali v obeh sindikatih.
Prizadevanje ali grožnje?
Sindikalni predstavniki, ki sodelujejo v delovni skupini Znanje in ustvarjalnost kot temelj razvoja, so presenečeni nad nedeljskim sporočilom vodje vladne pogajalske strani, državne sekretarke na ministrstvu za izobraževanje, znanost kulturo in šport (MIZKŠ) Mojce Škrinjar.
V sporočilu je Škrinjarjeva pristanek na vladne pogoje začela izsiljevati z globami, ki naj bi jih v prihajajočem tednu naložili šolam, so v sporočilu za javnost opozorili predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj, predstavnik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Goran Lukič in predstavnik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Marko Marinčič.
Za nadaljevanje pogovorov je bil predlagan četrtek, 10. januar, so sporočili sindikati. Kot so za 24ur.com pojasnili na ministrstvu pa je Škrinjarjeva želela, da bi bil sestanek že danes, ker jih zavezujejo zakonski roki. ''Do torka moramo sporočiti šolam okvire njihovih finančnih načrtov. Glede na zmanjšanje sredstev in glede na dejstvo, da je za materialne stroške namenjen le minorni del, je jasno, da je potrebno nekaj postoriti na normativih in to je treba šolam povedati. Ni prav, da jih pustimo s finančnimi omejitvami in globami, ob tem jim pa ne damo nobene možnosti, kako doseči te finančne okvire,'' je v sporočilu naslovljenemu na Sviz zapisala Škrinjarjeva.
Na ministrstvu so še dodali, da so prizadevanja državne sekretarke namenjena zavarovanju ravnateljev, da se ne bi morali sami spopadati s številnimi problemi.
Na sindikalni strani so sporočilo razumeli drugače. "S tem paničnim prelaganjem odgovornosti skuša ministrstvo sindikalne predstavnike očitno narediti za talce svojih načrtov, ki vodijo v nepregledno rušenje sistema javnih storitev," so zapisali v sporočilu za javnost. Tako ugotavljajo, da ta načrt na področju visokega šolstva že kaže svoj pravi obraz – "gre za privatizacijo pajdaškega tipa, ki služi interesom posameznih uradnikov na ministrstvu".
Po njihovem mnenju so ti interesi tudi razlog, "da vladna stran že od jeseni 2012 v celoti zavrača vsebinske pogovore o področjih visokega šolstva in znanosti". V senci dolgotrajnih in "neuspešnih" pogajanj namreč ministrstvo pospešeno pripravlja razpise, ki evropska sredstva usmerjajo v samostojne in zasebne zavode, sredstva za javno visoko šolstvo pa krči, navajajo sindikati.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.