Vlada s spreminjanjem proračuna išče dodatne poti varčevanja. Med drugim želijo prihraniti tudi pri vojski, kjer naj sicer ne bi bilo odpuščanj, varčevali bi pri nakupih rezervnih delov in usposabljanju.
V Slovenski vojski so ravnokar želeli podpisati pogodbo za nakup rezervnih delov za helikopterje, vendar je ne bodo zaradi ustavitve vseh investicij. Zato je realno mogoče, da bodo helikopterji ostali na tleh, saj brez potrebnih delov ne morejo leteti. Tako naj bi bilo ogroženo tudi reševanje življenj.
Skupno 16 helikopterjev
V Slovenski vojski imajo štiri helikopterje AS AL 532 cougar, štiri helikopterje bell 206 in osem helikopterjev bell 412, ki jih uporabljajo za izvajanje rednih nalog ter za potrebe zaščite in reševanja.
Lani je dežurna posadka vojaškega helikopterja v reševalnih akcijah posredovala skupno 149-krat, pri čemer je prepeljala 164 poškodovanih ali obolelih oseb, 392 reševalcev in več kot 10.500 kilogramov medicinske opreme ter naletela skupno 193 ur. Letos so do vključno 25. julija izvedli 76 reševalnih akcij, v katerih so prepeljali 84 ponesrečenih oziroma obolelih oseb, 152 reševalcev in več kot 4700 kilogramov medicinske opreme ter naleteli skupno 113 ur.
Pahor: Slovenija mora ostati varna država
Premier Borut Pahor je po seji vlade dejal, da bi moral biti jeseni sprejet rebalans proračuna. Da bi v Sloveniji pognali gospodarsko rast, bo treba varčevati, hkrati pa se zavedati, da moramo ohraniti temeljne funkcije države. Zaveda se, da je treba ohraniti varnostne funkcije države, zato "ne bi bilo dobro, da bi v vojski in policiji morali pretehtati vsak evro".
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.