Na Hrvaškem je začel veljati nov pravilnik o mejah morskega ribolovnega območja, s katerim so ribolovnemu območju hrvaškega morja uradno priključili zaščitno ekološko-ribolovno cono (ERC), ki velja od lanskega oktobra. Hrvaško ribolovno morje je tako tudi uradno razširjeno do sredine Piranskega zaliva.
Pravilnik tako kot doslej določa štiri ribolovna območja v zunanjih teritorialnih vodah in tri v notranjih ribolovnih vodah, poleg njih pa še štiri v ERC.
Pravilnik med drugim določa meje zunanjega in notranjega ribolovnega morja, najbolj sporna pa je ribolovna cona A ob zahodni obali Istre, ki poteka "od ustja reke Dragonje, se nadaljuje v Piranskem zalivu do sredine črte, ki povezuje rt Madona (najbolj zahodna točka slovenske obale - piranska punta) in Savudrijski rt, od te točke pa sledi pravokotnici na črto, ki povezuje rt Madona in rt Savudrija, vse do meje, določene z Osimskim sporazumom. Južno od te točke sledi hrvaški državni meji, določeni z Osimskim sporazumom".
V pravilniku še piše, da cona A "obsega teritorialno morje Republike Hrvaške, ki v severnem delu poteka začasno, dokler ne bo dokončno določena meja med Hrvaško in Slovenijo".
Slovenski ribiči opozarjajo
Slovenski ribiči so prepričani, da cona A prejudicira hrvaško ribolovno območje na slovensko. “Mislim, da bomo slovenski ribiči, predvsem pa piranski, zaradi tega izgubili velik del ribolovnega območja," je povedal vodja piranskih ribičev mrežarjev Bogo Lazar.
Zagreb zopet pogreva
"Najnovejša stališča slovenskega zunanjega ministrstva o odnosih s Hrvaško niso resnična, objektivna in korektna, Slovenija pa po nepotrebnem in neprimerno izkorišča svoje članstvo v Evropski uniji in zvezi NATO kot element pogojevanja ali pritiska na sosednjo prijateljsko državo," je zapisalo hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve in evropske integracije (MZZEI) v sporočilu za javnost, ki ga je objavilo na svoji spletni strani.
S tem se je odzvalo na stališča o vprašanju meje med Slovenijo in Hrvaško, ki jih je v ponedeljek objavilo slovensko zunanje ministrstvo. Slovensko ministrstvo v dokumentu v enajstih točkah poudarja, da Slovenija vztraja pri stanju na dan 25. junija 1991, ki sta ga državi potrdili tudi v parafiranem sporazumu Drnovšek-Račan o meji iz leta 2001.
Po navedbah hrvaškega ministrstva bo Slovenija ta vprašanja izpostavila v pogajanjih Hrvaške z EU in bo pri njihovi rešitvi v skladu s pravnim redom unije tudi vztrajala. Po mnenju Slovenije je evropski okvir, torej pogajanja Hrvaške z EU, nova priložnost za rešitev meje.