Slovensko sodniško društvo je na izrednem občnem zboru sklenilo, da ima vlada do 1. junija čas, da ugodi zahtevam sodnikov, sicer bodo stavkali. Od vlade zahtevajo, da v 30 dneh izdela spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju in zakona o sodniški službi, ki bodo skladne z odločbo ustavnega sodišča, in začne z zakonodajnim postopkom.
O podrobnostih izvedbe stavke bodo sodniki odločali junija na rednem občnem zboru društva v okviru Dnevov slovenskega sodstva.
Okoli 400 sodnikov iz vse Slovenije je po skoraj več kot dveh urah razprave soglasno sprejelo predlagane sklepe. Sodniki ugotavljajo, da tudi v spremembah plačne reforme, ki je bila uveljavljena 30. junija lani, niso bila spoštovana stališča in cilji izrednega občnega zbora sodniškega društva z dne 21. marca 2006 niti odločba ustavnega sodišča z dne 7. decembra 2006.
Za uresničitev sprejetih stališč in ustavne odločbe bo društvo izkoristilo vse pravne poti za zagotovitev ekonomske neodvisnosti sodnikov in s tem pravne varnosti državljanov. Sodniki zahtevajo, da morajo biti plačni razredi sodnikov izenačeni s plačnimi razredi poslancev in ministrov, da se sodnikom zagotovi odmena za nezdružljivost sodniške funkcije, odpravo retroaktivnosti uporabe znižanja dodatka na delovno dobo z 0,5 na 0,3 odstotka in zagotovitev neodvisnosti vsakega sodnika z osnovno plačo.
V kolikor vlada v postavljenem roku zahtevam ne bo ugodila, bodo sodniki z odprtim pismom o zadevi seznanili vse komisarje Evropske komisije in vse pravosodne ministre držav članic EU ter izvedli javne protestne shode. Če zahteve ne bodo uresničene do 1. junija, bo sodniško društvo organiziralo stavko. Sklenili so še, da bodo ustanovili poseben odbor Slovenskega sodniškega društva, ki bo vodil in koordiniral postopke za uveljavitev zahtev. O obliki stavke pa se bodo dogovorili junija na rednem občnem zboru v okviru Dnevov slovenskega sodstva.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.