Slovenija

Bodo šolniki tožili vlado?

Ljubljana, 06. 06. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vladna pogajalska skupina in pogajalci iz vrst treh reprezentativnih sindikatov šolstva so sinoči za tesno zaprtimi vrati spet zaman sedli za pogajalsko mizo. Dogovora glede aneksa h kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja spet niso dosegli.

Branimir Štrukelj: V primeru, če kompromisni aneks ne bo parafiran, bo SVIZ zoper vlado vložil tožbo
Branimir Štrukelj: V primeru, če kompromisni aneks ne bo parafiran, bo SVIZ zoper vlado vložil tožbo FOTO: Dare Čekeliš

Po besedah vodje sindikalne pogajalske skupine Branimirja Štruklja se tudi tokrat "ni kaj dosti zgodilo", saj pogajalci aneksa niso parafirali. "Prišlo je do vsebinskega približevanja obeh strani, vendar določena vprašanja, ki zadevajo varovalke, ostajajo odprta. Pogajanja se bodo zato nadaljevala tudi danes, a ne v klasični obliki, pač pa z izmenjavo raznih čistopisov oziroma variant in papirjev," je pojasnil Štrukelj. V primeru, če kompromisni aneks ne bo parafiran, bo SVIZ zoper vlado vložil tožbo na delovno in socialno sodišče, in sicer zaradi kršitve kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja.

Že v petek in soboto, 7. in 8. junija, se bo vnovič sestal glavni odbor SVIZ, ki bo ocenil razmere in opredelil prihodnje ravnanje sindikata na poti k osrednjemu cilju zadnjih let - vzpostavitvi ustreznih razmerij med plačami v javnem sektorju. Če glavni odbor svoje odločitve v zvezi z doslej neuspešnimi pogajanji ne bo spremenil, bo proti vladi vložena tožba, je napovedal Štrukelj.

Izjave predstavnikov vladne strani pa tudi tokrat ni bilo mogoče dobiti. Vodja vladne pogajalske skupine Igor Umek tako ni želel odgovoriti niti na vprašanje, ali naj bi o omenjenih težavah govorili na današnji seji vlade.

Kot je znano, predstavniki Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) vztrajajo pri stališču, da je bil zanje sporen zakon o sistemu plač v javnem sektorju sprejet šele 7. maja 2002 in ne 26. aprila (kot trdi vlada). Po njihovem prepričanju je zato vlada dolžna izpolniti svojo obvezo iz lanskega aneksa in šolnikom letos izplačati dogovorjeni dodatek k plačam. Kljub takšnim stališčem je SVIZ zaradi realnih okoliščin - upoštevaje letošnje proračunske možnosti -, izrazil pripravljenost za kompromisni dogovor, ki bi bil za zaposlene v vzgoji in izobraževanju še vedno ugoden. Takšen dogovor bi morali vlada in sindikalisti - po pričakovanju slednjih - sicer skleniti še ta teden.

Sindikalno pogajalsko skupino poleg predstavnikov SVIZ zastopajo še predstavniki Sindikata delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti (VIR) ter Sindikata delavcev ljubljanske Univerze (NSDLU) v Ljubljani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10