Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved je po sestanku s predstavnikoma dijakov in študentov povedal, da bi bilo okoli 12.000 študentov in dijakov opeharjenih, če ne bi na obrambnem ministrstvu in Upravi RS za zaščito in reševanje svoj dolg do dijakov in študentov, ki so v rizičnih razmerah delali, poravnali, kot so se dogovorili. Covidne dodatke bodo po njegovih besedah izplačali do konca leta, obljubil pa je še, da nihče ne bo spregledan, če bo zahtevek podan in upravičen.
Predsednica Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Marike Grubar je povedala, da so marca začeli sistematično evidentiranje prostovoljcev, ki niso prejeli dodatka. "Ugotovili smo, da je upravičencev, ki so se obrnili na nas, vsaj 2000. Junija smo se odpravili na ministrstvo za obrambo, k državnemu sekretarju Medvedu, kjer so za nas imeli posluh in začeli urejati problematiko," je dejala. S temi podatki so sicer najprej pristopili do odločevalcev v prejšnji vladi, vendar so naleteli na zaprta vrata in na tolmačenje zakona, češ da študenti in dijaki do tega dodatka večinoma niso upravičeni. Grubarjeva je dodala, da do zavračanja izplačil prihaja, ker zavodi različno tolmačijo 77. člen zakona o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic covida-19. Grubarjeva je pojasnila, da bodo vztrajali do zadnjega, saj mladi do tega problema niso pasivni, saj so opravili svoje delo, in pojasnila, da lahko mladi tako pomagajo krojiti svojo usodo.
Medved je spomnil, da je prejšnje vodstvo obrambnega ministrstva ugotovilo, da je upravičencev približno 50, tako so izplačali dodatke v skupni višini 67.500 evrov. Po zadnjem izračunu, ki pa še ni končen, pa bo ministrstvo izplačalo dodatke v višini 2.530.482 evrov, doslej so namreč zbrali 12.389 popolnih zahtevkov. Medved zagotavlja, da bodo dodatki izplačani tudi v prihodnjem letu.
Predsednik Dijaške organizacije Slovenije Simon Trussevich pa je pritrdil, da je bilo vse, kar je bilo obljubljeno, tudi realizirano. Na sestanku so od državnega sekretarja prejeli jasno obljubo, da bodo denar prejeli vsi upravičenci. Ob tem ga skrbi, da do izplačil ni prihajalo, ker si v nekaterih bolnišnicah in socialnovarstvenih zavodih direktorji zakon tolmačijo po svoje. Medved to pripisuje neživljenjskemu odnosu predstojnikov teh zavodov, ki da imajo točne evidence kje, kdaj in kako so dijaki in študentje pri njih delali. Pri tem je izpostavil posamezne oddelke ljubljanskega in mariborskega univerzitetnega kliničnega centra. Da se to dogaja v dveh največjih zdravstvenih zavodih je po mnenju državnega sekretarja "pomembno in simbolično sporočilo".
Kot je Medved še dodal, so denar za izplačilo dodatka zagotovili v proračunu, direktorjem zavodov pa svetoval, naj na razmere gledajo življenjsko in doumejo, da so mladi enakopravni člani te družbe, in da so za delo, ki ga opravijo, tudi upravičeni do poštenega plačila.
Spomnimo
V Sloveniji smo od začetka covidne krize izplačali za približno milijardo evrov različnih covidnih dodatkov. Zalomilo pa se je pri dijakih in študentih, ki so z aktivnim delom prispevali pomemben delež pri soočanju s covidom. Po 77. členu Zakona o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja, omilitev, obvladovanje, okrevanje in odpravo posledic covida-19 (ZDUPŠOP) je pripadnikom sil za zaščito, reševanje in pomoč pripadal tako imenovani covidni dodatek. Kljub temu ga dijaki in študentje, ki so bili vključeni ali vpoklicani k opravljanju tovrstnih nalog pomoči, niso prejeli oziroma so ga prejeli le dijaki in študenti, ki so delo opravljali prostovoljno.
Konec junija letos je vodstvo obrambnega ministrstva zato razveljavilo februarski sklep prejšnjega vodstva in izločilo določilo, ki je dijake in študente delilo na upravičene in neupravičene do izplačila covidnih dodatkov. Upravi za zaščito in reševanje pa naložilo, da mora popraviti navodilo, po katerem bodo vsi dijaki in študenti, ki so opravljali delo v tveganih razmerah, upravičeni do izplačila navedenega dodatka za preteklo obdobje.
KOMENTARJI (277)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.