
Kot je povedal predsednik Sindikatov v zdravstvu Slovenije (SZS) Matija Cevc, o načinu, na katerega bo potekala stavka, še razmišljajo, sindikat, ki združuje polovico vseh zaposlenih v Kliničnem centru (KC), pa se bo pridružil tudi sobotnemu protestnemu shodu sindikatov (Pergam, KNSS Neodvisnost in Konfederacija sindikatov 90). Stavko bi preložili le, če bi dobili "odločen in zanesljiv" signal, da bo prišlo do ukrepov na področju upravljanja s človeškimi viri in plačami, na primer, če bi Klinični center vzpostavil štipendiranje za pridobitev dodatne izobrazbe med medicinskimi sestrami in medicinskimi tehniki, je dejal Cevc. Prizadevanja SZS podpirajo tudi v Sindikatu socialnega zavarovanja Slovenije, njihova specifična prizadevanja pa so usmerjena predvsem na kolektivno pogodbo, je povedal predsednik sindikata Jurij Ahačič.

Razlog za nezadovoljstvo zaposlenih v KC so tako predvsem preobremenjenost zaposlenih, saj v KC ne izpolnjujejo niti minimalnih kadrovskih normativov za normalno delo. Kljub sklepu sveta zavoda KC, da je treba nemudoma zaposliti dodatne zdravnike in medicinske sestre ter tehnike, se to ni zgodilo. Poleg tega je po noveli zakona o zdravstveni dejavnosti predpisano, da bi morali vse zdravstveni delavci in sodelavci pisno soglašati z razvrstitvijo v dežurno službo, če njihovo nepretrgano delo traja več kot 16 ur oziroma če opravijo več kot osem nadur tedensko, vendar takšnih soglasij v KC niso podpisovali. Po istem zakonu bi morali višje medicinske sestre z izkušnjami (najmanj tri leta opravljanja poklica v zadnjih petih letih, opravljeno pripravništvo in strokovni izpit) izenačiti z diplomiranimi medicinskimi sestrami. Tudi tega v KC niso storili, tako da sta omenjeni kategoriji medicinskih sester kljub temu, da opravljajo enako delo, plačane različno.
Hočevar: Razmere v KC niso tako kritične
Generalni direktor Kliničnega centra Franc Hočevar je v zvezi z današnjo napovedjo stavke povedal, da od omenjenega sindikata stavkovne napovedi doslej ni prejel. Ko jo bo, pa bodo stekle aktivnosti, predpisane z zakonodajo in stavkovnimi pravili, čeprav se Hočevarju težave, ki so jih na današnji novinarski konferenci izpostavili sindikati, ne zdijo tako kritične. Na splošno ocenjuje, glede na vsakodnevno število obravnav in rezultate učinkovitega zdravljenja, da Klinični center normalno deluje, seveda v razmerah, ki so podobne kot v drugih bolnišnicah, povezane z iztrošenostjo opreme, izgubami, likvidnostnimi težavami in podobnim. Seveda pa ne izključuje možnosti, da je kakšno delovno mesto tudi preobremenjeno.

S sindikatom Pergama v KC se je Hočevar prejšnji teden sicer pogovarjal, ti so mu predstavili svoj program v bližnji prihodnosti. Obvestili so ga o okoliščinah, ki jih bodo vodile do odločitev, povezanih tudi z uporabo vseh sredstev za doseganje njihovih pravic, ne pa o kakršnem koli datumu in načinu stavke. V primeru stavkovne napovedi bo moralo še pred stavko priti do pogovorov med najavitelji stavke in upravo, generalni direktor pa je ob tem dolžan sprejeti ukrepe, da bo delo na ravni, predvideni za stavko, potekalo normalno. Stavka s strani sindikatov v zdravstvu v okviru zveze Pergam doslej še ni najavljena, je povedal Hočevar, ob tem pa dodal, da je danes prejel pobudo sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides, ki je predlagalo pogovore. Pobudo je Hočevar z veseljem sprejel in bo že v naslednjem tednu predlagal pogovor o temah, o katerih se želijo pogovarjati v Fidesu.