Slovenija

'Povzročili bi katastrofo'

Ljubljana, 26. 03. 2010 10.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Mira Matković
Komentarji
29

Privarčevali smo, kolikor se je dalo, zdaj so potrebni dodatni ukrepi, pravijo v ZZZS. Med varčevalnimi predlogi je tudi zamrznitev povišanja plač zaposlenim v zdravstvu, predsednik Fidesa pa opozarja: "Če želijo zamrzniti plače v zdravstvu, potem jih morajo zamrzniti celemu javnemu sektorju."

Miklavčič je še povedal, da ko je sam leta 2003 prevzel vodenje zdravstvene zavarovalnice, je ta prav tako imela izgubo. "Naredil sem sanacijski program in sem zavarovalnico saniral. Zdaj ne morem več, zdaj so drugi na vrsti. To naj naredijo, ne da jamrajo," je dejal minister.

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) se je danes odzval na kritične besede ministra za zdravje Boruta Miklavčiča, ki je včeraj dejal, da zavod ne more biti le računovodski servis. Minister namreč meni, da mora sam zavod storiti nekaj za zmanjšanje primanjkljaja v zdravstveni blagajni. Spomnimo, da je zavod sporočil, da bodo predvidoma v sredini aprila ostali brez prostih likvidnostnih sredstev.

'Sprejem ukrepov zlasti v pristojnosti države'

Zavod pa Miklavčiču odgovarja: privarčevali smo že 210 milijonov evrov, prav tako smo podali številne predloge, ki bi pomagali pri razrešitvi nastalih razmer. Sprejem navedenih ukrepov pa je zlasti v pristojnosti države, opozarjajo.

Varčevanje pri plačah zdravstvenih delavcev?

Konkretno bi bilo z vidika uresničevanja strateškega razvojnega programa in zagotovitve bolj stabilnega financiranja zdravstvenega varstva v letih 2010–2013 nujno odpraviti oz. "sanirati" finančno nevzdržne učinke dviga plač na cene zdravstvenih storitev. ZZZS

Med predlogi zavoda so tudi naslednji (Varčevalne predloge je komentiral predsednik sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides Konrad Kuštrin.):

– zamrznitev povišanja plač zaposlenim v zdravstvu in/ali njihov zamik na obdobje, ki bo (finančno) omogočal dvig plač;

Kuštrin: "Če želijo zamrzniti plače v zdravstvu, potem jih morajo zamrzniti celemu javnemu sektorju. Zakon o sistemu plač namreč velja za vse javne uslužbence. Pridobiti bodo morali konsenz vseh sindikatov javnega sektorja ali pa bodo morali sprejeti interventni zakon."

– restriktivna politika zaposlovanja v zdravstvu (bolnišnice) – trenutno število zaposlenih pri izvajalcih praviloma presega število priznanih in plačanih s strani ZZZS;

Kuštrin: "Zdravnikov primanjkuje. Primarni nivo je praktično pred kadrovskim bankrotom. Takšna kadrovska politika bi na dolgi rok povzročila katastrofo."

– reorganizacija in optimizacija dežurne službe v zdravstvu glede na potrebe državljanov, vključno z nagrajevanjem in odpravo trenutne prakse, ko plačila nedeljskega dežurstva v zdravstvenih domovih bistveno presegajo minimalno mesečno plačo v Sloveniji, plačila nedeljskega dežurstva v bolnišnicah pa so skorajda enkrat višja;

Kuštrin: "Tako v bolnišnicah kot v zdravstvenih domovih je izplačilo za dežurstvo enako za dva zdravnika, ki sta dosegla enak plačni razred. Ker dežurstvo ni več plačano kot dežurstvo, ampak kot delo preko polnega delovnega časa. Praktično gre za nadurno delo in dodatki za nadurno delo so v procentih enaki za vse javne uslužbence. Obstaja le dodatek za delo preko polnega delovnega časa, dodatek za nočno delo, nedeljo in praznik. Potem se bodo morali ti dodatki uskladiti z vsemi v javnem sektorju."

– omejitev izplačil (vseh ali pa določenih) nadur v zdravstvu (več kot 10 odstotkov vseh sredstev za plače v zdravstvu se izplača v obliki nadur);

Kuštrin: "Če mislijo, da je dežurnih zdravnikov preveč, potem naj zmanjšajo njihovo število. Toda, morali bodo tudi prevzeti odgovornost za svojo odločitev. Mi, zdravniki, nimamo nič s tem. Nas razporedijo in mi moramo delati. Isto je z nadurami. Nam ukažejo, mi delamo. Če pa so to od nas zahtevali brez potrebe, potem je vprašanje, kakšen je to predstojnik, ki predpiše nadure. Če bomo zdravniki začeli delati po 40 ur na teden, potem se bo sistem ustavil. To lahko naredijo, samo si ne upajo, ker vedo, da bi to pomenilo blokado zdravstvenega sistema."

– odprava plačne uravnilovke pri nagrajevanju zdravstvenih delavcev in uveljavitev nagrajevanja zdravnikov (in drugega zdravstvenega osebja) po načelu učinkovitosti in kakovosti.

Kuštrin: "To so spet velike teorije, od katerih ni nič. Mi smo v javnem sektorju, torej bo to veljalo za celotni javni sektor. Ali pa naj nas izločijo iz javnega sektorja in naredijo avtonomen sistem. Ampak to ni odločitev Fakina. Vlada mora spremeniti sistem in šele nato se lahko pogovarjamo."

'Potrebni so tudi novi finančni viri'

ZZZS: Potrebni so tudi novi finančni viri.
ZZZS: Potrebni so tudi novi finančni viri. FOTO: POP TV

"Obenem ZZZS ocenjuje, da je potrebno zagotoviti finančno poslovanje ZZZS na takšni ravni, ki bo dolgoročno omogočalo sprotno uvajanje novih metod zdravljenja, zdravil in tehnologij skladno z napredkom medicine in farmacije, kar pomeni letno rast odhodkov ZZZS za dodatnih 25–50 milijonov evrov. Glede na dejstvo, da v Sloveniji namenjamo za zdravstvo glede na povprečje EU manj javnih sredstev oziroma manj celokupnih sredstev za zdravstvo oziroma manj kot to predvideva koalicijska pogodba (9 odstotkov bruto domačega proizvoda), na ZZZS ocenjujemo, da je potrebno istočasno zagotoviti za zdravstvo dodatne, nove finančne vire, na primer na naslednje možne načine: zagotoviti večjo stopnjo solidarnosti in pravičnosti pri plačevanju prispevkov, tako da se razširijo osnove, od katerih se plačujejo prispevki za obvezno zdravstveno zavarovanje tudi na podjemne pogodbe, avtorske pogodbe, sejnine ipd., ter da se določijo realnejše osnove za plačevanje prispevkov za samostojne zavezance; oprostitev ali znižanje stopnje DDV za zdravila in medicinske pripomočke; uvedba zdravstvenega evra od trošarin na tobak in alkohol; razbremenitev ZZZS finančnih bremen, ki so posledica nesistemskih odločitev iz preteklosti (financiranje izobraževanja pripravnikov in sekundarijev, pravica brezposlenih do nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela …)," so za 24ur.com povedali na zavodu in znova dodali, da je sprejem navedenih ukrepov zlasti v pristojnosti države.

Privarčevali 210 milijonov evrov, kljub temu težave

Sestre v šempetrski bolnišnici
Sestre v šempetrski bolnišnici FOTO: Kanal A

Zavod še naprej opozarja, da so storili vse, kar je v njihovi moči in pristojnosti, da se rešijo iz rdečih številk. Zdaj je na vrsti država, opozarjajo. Predstavniki zavoda so danes za 24ur.com pojasnili, da polni učinek varčevalnih ukrepov, ki so jih sprejeli v lanskem in letošnjem letu, znaša na letni ravni več kot 210 milijonov evrov. "V takšnem obsegu so odhodki ZZZS na letni ravni nižji zaradi sprejetih ukrepov, zato se ZZZS v letu 2009 ni zadolževal oziroma se ni soočil z likvidnostnimi težavami. Takšnih 10–15 odstotnih prihrankov oziroma rezerv v zdravstvenem sistemu ni ZZZS realiziral še nikoli v svoji 18-letni zgodovini ob dejstvu, da se zakonsko določene pravice zavarovanih oseb niso zmanjšale, ob enaki prispevni stopnji za zdravstvo in ob enakem oziroma celo nekoliko večjem obsegu programa zdravstvenih storitev," so razložili. 

'Gre za izjemen uspeh'

Da bi zavod potrdil, da gre res za "izjemen, zgodovinsko velik obseg racionalizacije", so navedli tudi primerjavo njihovega dela in dela, ko je zavod vodil Miklavčič. "Kumulativni dolg ZZZS, ki ga je v letu 2004, ko je bil generalni direktor ZZZS Borut Miklavčič, pokril proračun Republike Slovenije, je znašal 119,55 milijona evrov, kar je dvakrat manj kot znašajo ukrepi, ki jih je sprejel ZZZS v letu 2009 in 2010. Sanacijski ukrepi, ki jih je ZZZS sprejel v letu 2003 in 2004 pod vodstvom Boruta Miklavčiča pa so bili za najmanj petkrat manjši kot ukrepi racionalizacije v letu 2009 in 2010. Ti racionalizacijski ukrepi so zajeti v skupno 27 točk, ki jih v prilogi tudi natančno opisujemo," poudarjajo predstavniki zavoda in s tem odgovarjajo Miklavčiču na njegove besede, da je leta 2003, ko je prevzel vodenje zdravstvene zavarovalnice, ta prav tako imela izgubo, s sanacijskim načrtom pa je zavarovalnico potegnil iz rdečih številk.

Na zavodu potrjujejo ministrove besede, da je sam upravnemu odboru že predstavil 17 točk, kje je zavod in kaj lahko naredi. Toda v isti sapi dodajajo, da jih je minister predlagal v ustni obliki v pogovoru z upravnim odborom in strokovno službo ZZZS ob nastopu svojega mandata. "V zvezi s temi ukrepi poudarjamo, da jih ZZZS ni prejel v pisni obliki niti v obliki finančne kalkulacije," so kritični na zavodu.

Projekcije so črne

V zavodu tako zatrjujejo, da so storili vse, kar je bilo v njihovi moči, prav tako so privarčevali, kolikor se je pač dalo (več kot 210 milijonov evrov, op. p.). Glede na to, da bo v letošnjem letu primanjkljaj znašal 115 in v naslednjem kar 200 milijonov evrov, se zavod sprašuje, na katerih področjih lahko še prihranijo kak evro. Za primerjavo: celotni odhodki ZZZS za nadomestila plače med bolniškim staležem so v letu 2009 znašali 201 milijon evrov, s katerimi so zagotavili socialno varnost zavarovancem na bolniški, so nam razložili.

Novi plačni sistem v zdravstvu, finančna kriza ...

Kaj se bo zgodilo z zaposlenimi v zdravstvu?
Kaj se bo zgodilo z zaposlenimi v zdravstvu? FOTO: POP TV

Zakaj zavod opozarja, da je nujno že čim prej v letošnjem letu načrtovati in izvesti ustrezne sistemske spremembe zlasti na ravni države, ki bodo omogočile dolgoročno finančno vzdržnost sistema obveznega zdravstvenega zavarovanja? "Dokončna uveljavitev novega plačnega sistema v zdravstvu (1. oktobra 2010 in 1. marca 2011) in posledice finančne krize po projekciji do leta 2011 kažejo, da bo ZZZS posloval s primanjkljajem, ki bo zahteval tudi zadolžitev, kar pa po sklepu skupščine ZZZS in programu stabilnosti Vlade Republike Slovenije do leta 2013 ni možno. Poleg tega zadolževanje pomeni vnaprejšnjo porabo sredstev, ki jih bo potrebno tudi vrniti – in to tako, da bo moral v prihodnosti ZZZS realizirati tolikšne presežke, da bo z njimi lahko poplačal dolg, vključno z obrestmi. To pa glede na projekcije do leta 2013 ni realno," so za 24ur.com razložili na zavodu.

Preveliko varčevanje – nezadovoljni ljudje

Preveliko varčevanje bi lahko vodilo do prehudih motenj v delovanju sistema, s tem pa tudi do večjega nezadovoljstva z njim. ZZZS

Opozarjajo tudi, da bi osredotočenje in prednostno uresničevanje zgolj uravnoteženega in preglednega finančnega poslovanja negativno vplivalo na druge zastavljene cilje. Trpela bi npr. zdravstvena varnost in zadovoljstvo zavarovanih oseb, ozaveščenost in skrb za zdravje, dostopnost do zdravstvenih storitev in drugo. "Zato je utemeljeno pričakovanje, da se prav zaradi kriznih razmer poleg varčevanja v času krize in preprečevanja zadolževanja, uravnoteženo uresničujejo tudi ostali temeljni cilji (nekatere smo že zgoraj navedli, op. p.) in ukrepi, ki so pomembni z vidika blaženja socialnih posledic krize oz. za zagotavljanje primerne ravni zdravstvene in z njo povezane socialne varnosti v državi, ustreznega dostopa do storitev idr. – s tem pa tudi večjega zadovoljstva ljudi s sistemom zdravstvenega zavarovanja. Preveliko varčevanje bi lahko vodilo do prehudih motenj v delovanju sistema, s tem pa tudi do večjih nezadovoljstev z njim," kritično opozarjajo. 

Seznam ukrepov ZZZS v letu 2009 in 2010
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ivo55
26. 03. 2010 22.23
Največ bi pridobili če bi se Koštruni čimprej spokali na delo v tujino!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
blue05
26. 03. 2010 19.08
pametni bodo šli delat v zasebne klinike izven Slovenije, nekaterim v javnem sektorju na račun povišanjem plač zdravnikom in odvetnikov že dolga leta niso nič povišali. Čas za beg možganov, je vsak dan bolj jasno!
pikam_dopust
26. 03. 2010 18.23
Seveda podpiram, da se ta ceh umakne iz javnega sektorja! Za reveža se itak nič ne bo spremenilo (tudi danes umira v čakalni vrsti in tudi danes se ga ne pošlje na preiskave), bogataši bodo pa primaknili iz svojega žepa (ker se zdaj vrivajo v vrsto). Ko bodo privat, bodo malo manj plačevali "posrednike" in denar se bo čudežno našel!
pikam_dopust
26. 03. 2010 18.21
Kje se naberejo te silne nadure? Nekateri delajo na dveh delovnih mestih hkrati (Živčkova je lep primer), ampak to ne predstavlja nadur!. Potem hodijo po TV konferencah in imajo čas sedeti na prireditvah "slovenec/slovenka leta", se vozakajo po konferencah, predavajo vsaj en dan v tednu, vsaj dva meseca na leto so na dopustu, na koncu pa vseeno natolčejo nadure, četudi ima človek občutek, da niti normalnih 8 ur na dan ne oddelajo, kot je treba! Koga imajo za norca?!
mamica55***
26. 03. 2010 17.30
Jst pa mislm, da bi nehal plačevat dodatno zdravstveno zavarovanje, da bojo imel teli "gospodje" mal manjš kup denarja, da bodo čez vidl in ga bojo bol racionalno uporabil. Plače, ja plače naj si pa znižajo, sej delavci majo tud minimalca, alpa še tega ne, pokojnine so tud zmeraj nižje, javni sektor si pa kar viša ! ! !
matijagubec1
26. 03. 2010 15.38
KADULJA 100% se strinjam Najprej naj začnejo varčevati pri razpisih in korupcii pri njih,nato pri bleferjih v bolniški oziroma naj zdravniki odgovarjajo natto šele pri sestrah in ostalem osebju
vozilo
26. 03. 2010 15.02
Pa naj zamrznejo plače celotnemu javnemu sekturju. Jih je tako ali tako preveč in imajo prelepe plače.
kadulja
26. 03. 2010 14.19
Manndy26.03.2010, Dobro povedano se strinjam s tabo!!!
kadulja
26. 03. 2010 14.17
Varčevanje pri plačah zdravstvenih delavcev? DA!!! Začenši pri zdravnikih, ki so za spanje na delovnem mestu in delanje napak preprosto povedano PREVEČ plačani. Nato pa oklestiti plače zdravnikom direktorjem zdravstvenih domov, sestram s srednjo in višjo ter visoko izobrazbo pa za spremembo enkrat pustite pri miru saj so po opravljenem delu napram zdravnikom že tak na psu s plačami.
zoran13
26. 03. 2010 14.07
Glede na aktualno situacijo, si medicinske sestre, brez katerih si zdravstvene nege v bolnišnicah, zdravstvenih domovih ter drugih ordinacijah ne moremo predstavljati, ne zaslužijo, da jim znižajo že tako (pre)nizke plače. Tudi zaradi obstoječe plačne politike, medicinskih sester že presneto primanjkuje, ravno zato pa so tiste, ki so ostale, vsak dan bolj prizadete, saj imejo že probleme pri sestavljanju normalnega urnika ter potrebnih dežurstev. Vsi tisti, ki smo že bili v zdravstvenih ustanovah, potem veste koliko bolniku pomeni prijazna beseda, toplina, razumevanje in skrb, da tudi v bolnišnicah ostanemo ljudje.
Manndy
26. 03. 2010 14.04
Dodajam pa še dokler tudi zdravniki iz Kliničnega centra med delovnim časom niso na delavskih plečih šivali LDS ovske zabuhle riti v Kliniki Baroso. So tudi čakalne vrsze bile krajše. ,
realnost
26. 03. 2010 14.02
Virant je bajno povečal plače zdravnikom in višjim kadrom v zdravstvu, ostali zaposleni v zdravstvu niso dobili praktično nič ali pa zelo zelo malo, to je potrebno javno povedati, ne pa govoriti , da so se v zdravstvo plače zelo povečale , povejte komu so se, ne pa vse zapolslene tlačit v isti koš, povejte javno, zdravniki s svojimi bajno plačanimi dežurstvi in svojimi dodatki nesejo večino denarja domov!!!!!!
Manndy
26. 03. 2010 14.01
Za zdravstvo lahko zapišemo... Dokler ni bilo ministra, njegovega kabineta, strokovnih služb, zavarovalnic, komisij, podkomisij, nadkomisij, razpisov, Koncesij, pogodbenega dela, fuša v z udarniškim delom zgrajenih zdravstvenih ustanovah in se ni strokovno delalo.... Ni bilo čakalnih vrst, pacienti zadovoljni, zdravniki so celo delali in nihče ni ustvarjal dobička ter pisal belih receptov za tretjerazredni generik, ki si ga zavarovanci morajo plačati sami in si delal Norca z ljudmi ki plačujejo vsaj tri in več zavarovanj.. Ljudje ker pacienti ne morejo bi vas že davno morali podavit ko Mačke.
liones
26. 03. 2010 13.57
stisnejo naj dobavitelje opreme in zdravil....tukaj je še veliko denarcev na razpolago, samo kaj ko noben nima "jajc" da bi jih obral, ampak samo kimajo pa pravijo da nič ne morejo, ker se lahko drugače farmacevti umaknejo iz tržišča z zdravili....who cares...EU je velik prostor pa naj drugod nabavijo podobna zdravila, ko so bolj poceni ... pa pri sebi (ZZZS) naj si najprej normalne plače potalajo, ne pa da so plačani s strani državljanov vedejo pa se kot da so privatno podjetje in si talajo nagrade pa plače da se ti zblede....banda
Dzingiskan
26. 03. 2010 13.56
Ja, več zavarovalnic, kot v Avstriji pa bo. Tudi tu mora biti konkurenca, ....za informacijo....mastodonti so izumrli.
vetlan
26. 03. 2010 13.41
Tonček Balonček 26.03.2010, 13:28 Pri komunistih, ko so še takšni obstajali, si imel zdravstvo zastonj in to dobro, zato ne se... Koliko oseb pa piše v tvojem imenu? Ali si tipični slovenjceljn brez hrbtenice. En krat tako, drugič drugače.
maya023
26. 03. 2010 13.38
naj dohtarjem mal plače skinejo, ne pa da sam sestram dol toučejo.. že tk nimajo nič =(
1....1
26. 03. 2010 13.37
Uvedejo naj plačevanje po učinkovitosti, in to: poslancem (polovico jih komot ukinejo), sodnikom, nadzornikom (ki delajo, kaj že), direktorjem, zdravnikom, svetovalcem (tudi ne vem, kaj delaj) .... Kuj bo denarja več kot preveč.
Tonček Balonček
26. 03. 2010 13.28
KIo smo imeli Kukovičko, smo bili pa zdravi, sicer pa zdravniki in sestre prijazni, strokovni! Zdaj so vse pozabili!!!! Drugi časi, komunisti pač, kot nekoč, ko smo rasli ob truplih in nakazah!
cupofmarja@email.si
26. 03. 2010 13.27
kot prvo ukinit polovico poslanskih mest......potem pa naprej.................in čimprej na ceste:-)))))