Slovenija

Bodo zdravje prinesli cekini?

Ljubljana, 02. 02. 2007 10.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Če zavarovanci plačajo več, pridejo prej do zdravnika. Gre za neenakopravno obravnavo, meni Kosova komisija.

Kosova komisija meni, da so bolniki, ki ne plačujejo dodatka, v slabšem položaju.
Kosova komisija meni, da so bolniki, ki ne plačujejo dodatka, v slabšem položaju. FOTO: POP TV

Protikorupcijska komisija, ki jo vodi Drago Kos, je prejela več prijav v zvezi s tako imenovanim preskakovanjem čakalnih vrst v okviru javne zdravstvene mreže. Komisija meni, da je omogočanje zdravstvenih storitev mimo pravil o čakalnih vrstah pacientov v sistemu javnega zdravstva, ki niso nujni, koruptivno dejanje.

Nekaj zasebnih ponudnikov zdravstvenega zavarovanja v okviru svoje dejavnosti nudi za določen mesečni znesek plačila ''hiter dostop do zdravnikov specialistov oziroma specialističnih ambulant ter specialističnih diagnostičnih in terapevtskih postopkov''.

Eden izmed teh izvajalcev pojasnjuje zavarovancem ZZZS na svojih spletnih straneh www.zdravstvena-asistenca.si, ''da zavarovanci ZZZS ohranijo vse prednosti obveznega zdravstvenega zavarovanja in jih nemoteno koristijo dalje'' ter da jim poleg drugih ugodnosti omogoča ''hiter dostop do številnih specialističnih storitev, na katere bi morali dolgo čakati v čakalnih vrstah ali jih plačevati samoplačniško'', so sporočili s komisije. Vzporedno taisti ponudnik na istem spletnem naslovu navaja, da bodo zavarovanci v večini primerov na vrsti že v enem tednu, v najboljšem primeru pa že isti dan.

Za izvajanje svojih storitev zasebna izvajalca zahtevata od svojih strank, da mesečno plačujeta vnaprej določen znesek, dejansko pa pomeni ta dejavnost izvajanje dejavnosti zavarovalništva, zavarovanec oziroma morebitni bolnik pa za to plačuje določena finančna sredstva oziroma zavarovalno premijo, meni komisija.

Dvakrat zavarovani

V kolikor izvajalci zdravstvenih storitev v okviru programa z ZZZS ne morejo nuditi storitev zavarovancem ZZZS takoj, morajo voditi čakalno knjigo v skladu z navodili ZZZS in spoštovati vrstni red iz čakalne knjige ob istočasnem spoštovanju strokovno upravičene prednosti. Ob vpisu zavarovane osebe v čakalno knjigo je potrebno določiti datum in uro pregleda, preiskave ali posega. Med samim zdravljenjem morajo izvajalci zagotavljati čakalno dobo v skladu z veljavno medicinsko doktrino in določi pogodbe z ZZZS. V splošnih ambulantah, otroških in šolskih dispanzerjih pa je potrebno opraviti prve preglede brez čakalnih dob. ZZZS

V kolikor zasebni izvajalci dodatne ponudbe na slovenskem trgu zagotavljajo izvajanje zdravstvenih storitev za svoje stranke oziroma zavarovance s svojimi zdravniki, ki pacientov ne pošiljajo k zdravniku v okviru javne zdravstvene mreže, s takšno dejavnostjo po mnenju protikorucijske komisije ni nič narobe. Njihove stranke oziroma pacienti v teh primerih dobijo zdravstveno storitev skladno s pogodbo pri njihovih izvajalcih zdravstvenih storitev, ki niso vključeni v javno zdravstveno mrežo.

V kolikor so njihovi zavarovanci tudi zavarovanci ZZZS, pa so istočasno zavarovani dvakrat. Prvič v okviru obveznega zdravstvenega zavarovanja in drugič pri zasebnem ponudniku. Razlika je le v tem, da je obseg storitev, ki jih lahko prejmejo v okviru vzporednega zavarovanja, mnogo ožji, kot je obseg možnih storitev v okviru obveznega zdravstvenega zavarovanja. Izvajanje dejavnosti vzporednega zavarovanja lahko postane problematično takrat, ko zdravnik izven javne zdravstvene mreže opravi pregled pacienta in na podlagi tega pregleda pacienta z že pridobljenimi izvidi napoti k zdravniku v javni zdravstveni mreži, kjer za prvo ali vnovično obravnavo obstajajo čakalne vrste, ugotavlja komisija za boj proti korupciji.

Informativne čakalne dobe

ZZZS na svojih spletnih straneh svetuje zavarovanim osebam, da pred izbiro ustreznega zdravnika ali zdravstvenega zavoda preverijo tudi njihove čakalne dobe in jih primerjajo s čakalnimi dobami pri drugih izvajalcih. S tem namenom ZZZS na svojih spletnih straneh objavlja vpogled v čakalne dobe po izbranih zdravstvenih storitvah, ki jih ZZZS vsako leto pogodbeno dogovori z izvajalci zdravstvenih storitev in vpogled v čakalne dobe in ordinacijske čase, ki veljajo za posameznega izvajalca zdravstvenih storitev in ki jih vsako leto znova pogodbeno dogovori z ZZZS.

ZZZS na svojih spletnih straneh tudi pojasnjuje, da oba navedena vira podatkov o čakalnih dobah služita le za informativno podporo, ker se čakalne dobe med posameznimi izvajalci za isto storitev ''izjemno razlikujejo''.

Preskok vrste možen le v treh primerih

Navodilo izvajalcem za vodenje čakalne knjige v bolnišnični in izvenbolnišnični dejavnosti določa, da se v čakalno knjigo (v javni zdravstveni mreži) vpisujejo zavarovane osebe za prve in vnovične preglede, obravnave, preiskave, posege, in tako dalje v okviru bolnišničnega ali izven bolnišničnega zdravljenja. V knjigo se ne vpisujejo nujni primeri, ''pristojni razširjeni kolegiji'' pa lahko sprejmejo kriterije za določitev prioritet glede na tveganost primera. Na podlagi objave ZZZS in navodila je mogoče ugotoviti, da je vrstni red v čakalni knjigi mogoče preskakovati zgolj zaradi ''nujnosti'', ''strokovno upravičene prednosti'' oziroma ''tveganosti primera''. Drugi razlogi za preskok čakalnih vrst ne pridejo v poštev.

Tisti, ki plačujejo, prej dobijo izvide

Ko zasebni ponudniki oglašujejo hiter dostop do zdravnika, se to običajno nanaša zgolj na hiter dostop do zdravnikov zunaj mreže javnega zdravstva, vendar komisija ugotavlja, da tudi to povzroči, da uporabniki zasebnih zavarovalniških storitev res prej pridejo do ustrezne zdravniške pomoči kot tisti, ki storitev teh zasebnikov ne uporabljajo. Prvi lahko namreč do posameznih izvidov, na podlagi katerih se nadaljuje njihova zdravstvena obravnava, zunaj sistema javnega zdravstva in na podlagi posebnega plačila pridejo prej kot podobni pacienti v sistemu javnega zdravstva. To pomeni, da je s posebnim plačevanjem zasebnim ponudnikom res mogoče pridobiti na začetni hitrosti obravnave.

Komisija za preprečevanje korupcije je sprejela načelno mnenje, v katerem ugotavlja, da ravnanje uradnih oziroma odgovornih oseb v javnem sektorju, ki v nasprotju z dolžnim ravnanjem od dejanskih ali prihodnjih poslovnih partnerjev prejemajo plačilo nagrad, donacij, stroškov in podobne ugodnosti, ustreza definiciji korupcije.

Pacienti v sistemu javnega zdravstva morajo običajno čakati že na izvid, medtem, ko uporabnikom zasebnih zavarovalniških storitev to ni nujno potrebno. V času, ko prvi še vedno čakajo na izvid in torej stopnja nujnosti njihove obravnave sploh še ni znana, je ta znana za uporabnike zasebnih zavarovalniških storitev. Na podlagi znane nujnosti njihove obravnave so slednji potem uvrščeni na čakalne vrste v sistemu javnega zdravstva za pridobitev drugih potrebnih izvidov ali za začetek zdravljenja in tudi, če so tja uvrščeni povsem skladno z opisanimi navodili za vodenje čakalnih knjig, se ob tem lahko zgodi, da s tem preskočijo katerega od pacientov, za katerega nujnost obravnave sploh še ni znana, pa je objektivno potreben nujnejše obravnave. Z naraščanjem števila preskokov se vsem tistim, ki čakajo v čakalni vrsti, časovno odmika njihova storitev, lahko tudi za nedoločen čas. S tem pa je kršeno osnovno načelo, ki velja za čakalne vrste in ki dopušča odmike zgolj v primerih medicinsko indicirane nujnosti, to je načelo enakopravne obravnave vseh pacientov.

Kdo je kršitelj?

Da bi komisija ugotovila, da ravnanje ustreza definiciji korupcije, mora ugotoviti dvoje: da je prišlo do kršitve dolžnega ravnanja, zaradi katerega je ali bo kdo pridobil kakšno korist.

Seveda se postavlja vprašanje, kdo v opisanem primeru krši pravila, ki veljajo za čakalne vrste? Zasebni ponudniki, ki ponujajo hiter dostop do prvih pregledov, tega ne store, ker v zasebnem sektorju ni čakalnih vrst. Ko pa njihove stranke že razpolagajo z izvidi, ki kažejo na potrebo po obravnavi z določeno stopnjo nujnosti, je njihova uvrstitev na čakalne liste večinoma formalno skladna s pravili, čeprav objektivno pride do preskoka tudi pomoči bolj potrebnih pacientov, vendar tega zasebni ponudniki konkretno pač ne morejo vedeti.

En razlog za opisano preskakovanje čakalnih vrst je torej obstoj čakalnih vrst v sistemu javnega zdravstva sam po sebi, drugi pa neurejenost sistema, ki dopušča oglaševanje in izvajanje storitve ''hitrega dostopa do zdravnikov'', ne eno in ne drugo pa ne more biti predmet obravnave komisije.

V kolikor pa pri obravnavi pacientov v sistemu javnega zdravstva pride do preskokov čakalnih vrst iz razlogov, ki niso medicinsko indicirani kot nujni, pride do kršitve dolžnega ravnanja, ki ga določa zgoraj navodilo o vodenju čakalne knjige. S to kršitvijo pa pridobijo korist vse osebe, ki preskočijo obstoječe čakalne vrste. Nesporno dejstvo je, da dolžnosti glede vodenja čakalnih knjig, torej glede enakopravne obravnave vseh pacientov lahko kršijo samo tiste osebe v sistemu javnega zdravstva, ki so odgovorne za vodenje čakalnih knjig in za upoštevanje v njih določenih čakalnih vrst. Če te osebe kršijo svoje dolžnosti in omogočajo preskakovanje čakalnih vrst iz nedovoljenih razlogov, pa njihovo ravnanje ustreza definiciji korupcije, je prepričana protikorupcijska komisija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

civitasstain@gmail.com
03. 02. 2007 10.26
Torej smo bili v "prekletem jugoslovanskem socializmu" le bolj enakovredni.
mani@masicom.net
03. 02. 2007 10.09
Enakosti v demokratični ureditvi ni. Nikjer po svetu. Nismo se še navadili, ampak ja, imamo zelo razlsojeno družbo. Povsem normalno je (povsod v svetu), da tisti, ki ima več denarja, ima tudi boljše možnosti. Ampak svinjarija pa je, ko si različno rangiran v isti ustanovi in z istimi zdravniki. Državno zdravstvo bi moralo ostati na nekem nivoju, za tiste, ki imajo več denarja, pa naj plačujejo dodatno, pa še ekstra dodatno, pa zaradi mene trem zavarovalnicam. Pol pa naj jih masirajo, jim kuhajo kavice, imajo zagotovljeno varstvo za njihove cucke, naj jim med posegom govorijo vice ali čitajo dnevno časopisje... Samo naj ne bodo, lepo prosim, zaradi tega v isti čakalni vrsti, za enak poseg, na katerega bi najprej predvidoma čakala leto dni, sedaj pa se je vrsta podaljšala še za leto (se tudi vam poraja vprašanje, če zdravnik celo leto ni nič delal?!?), obravnavani prednostno! Ker je država temu istemu zdravniku odobrila popoldansko obrt, kjer mu pacient plača prvi pregled, nato pa si ga dopoldne v javnem zavodu iz javnega proračuna, na napotnico seveda, ta isti zdravnik pripelje s seboj. Čakalna doba? Mesec dni! In kako vem? Ja, to možnost mi je predlagala kar sestra, ki v javnem zavodu skrbi za knjigo naročanja!!! To pa je korupcija in svinjarija vseh svinjarij!!! In upam, da Kos tudi čita ta forum. Bručanu ga ni treba, ker to itak ve!
pomaranca.anca@gmail.com
03. 02. 2007 09.29
Pa saj to sem imela v mislih.
ernest83
02. 02. 2007 22.25
Zato pa pravimo, da bi treba ločit samoplačnike in ostale.
pomaranca.anca@gmail.com
02. 02. 2007 19.22
Tonček, ampak tako je. To se dogaja. Jaz naj bi pri specialistki čakala na ultrazvočni pregled 30 dni, če pa plačam 50 eu pa sem lahko na vrsti takoj. Gospa doktorca opravlja javno in zasebno prakso hkrati, na ultrazvoku, za katerega so bili zbirani prostovoljni prispevki. ??? Ne razumem.
Vegos
02. 02. 2007 17.00
Mislim da bi moralo pomemben faktor pri določanju 'cene' zdravstvenih uslug biti tudi neupoštevanje informacij kljub poznavanju.
aaliyah
02. 02. 2007 16.54
ja anca kaj ti mislš v čem je stvar odločitve? verjetno se vsak posameznik sam odloči, glede na finančno stanje..verjetno je lažje vsak mesec plačevati zavarovanje, se pa spet strinjam z ernestom in mislim da bi morali biti ali ali, ne pa kr neki vmes!
Tonček Balonček
02. 02. 2007 16.25
Za pomarančo: Ne mešat zasebenga in državnega, ne moreš kar plačat več in jemat tam, kjer ježe nekaj urejeno, tako pač ne gre. Tudi v šolsko kuhinjo ne more priti kar nek učenec, ki so mu starši dali še 500 sit in iti preko vrste... Ko bomo pa v Ameriki, bo pa drugače, tu pa žal /na srečo pač ne!
ernest83
02. 02. 2007 16.11
anca, pa naj bojo zdravniki privatniki, ki sprejemajo samo samoplačnike, naj bo celo tako, da zavarovalnica njim plača kot ostalim, razliko doplačaš. Naj bojo zaradi mene boljši zdravniki, bolj opremljeni, za tiste, ki so lahko več privoščijo. Ni pa fer, da 20 let plačuješ neko zavarovanje, potem te pa nekdo prehiti, ker da takoj 30 evrov, ali ti pa celo zdravnik reče, da boljše da plačaš kar sam, ker drugače boš čakal pol leta. Naj bojo samoplačniki ločeni, ali pa naj bojo enaki. Meni je vseeno. Ne more bit pa nekaj mešanega.
pomaranca.anca@gmail.com
02. 02. 2007 15.57
Je odločitev stvar posameznika ali denarja?
aaliyah
02. 02. 2007 14.39
jah takle mamo. razlike bodo vedno, ne glede na vse. vsaka stran ima slabe in dobre lastnosti, le stvar posameznika je, da se odloči kaj bo. se pa strinjam z ernestom, oboji plačujemo, tko da bi morali imeti iste pravice...
pomaranca.anca@gmail.com
02. 02. 2007 14.09
Pa se ti zdi pošteno, da ti zdravnik kot samoplačniiku pregled na aparatu, ki si tud ti za njega prispeval, mastno zaračuna, ernest? Seveda nej zvišajo, pa bo drugo leto premalo, pa naj še višajo ... pa kam pol pridemo?
pomaranca.anca@gmail.com
02. 02. 2007 13.56
Tonček Balonček ne bo držalo. Ni čisto vseeno če prideš not prek zavarovalnice ali kot samoplačnik. Zavarovalnica plača manj kot pa če si plačaš kot samoplačnik oziroma zdravniku več ostane.
ernest83
02. 02. 2007 13.55
Ja pa ni tako. Problem je ker zavarovalnica reče, kolikim na dan bo plačala. Če ima zdravnik čas in dovolj strank pa lahko še samoplačnike sprejme. No, njim da itak prednost, ker tisto kolk zavarovalnica plača na leto bo itak sigurno izpolnil. Problem je v zavarovalnicah, ne zdravnikih. Itak je pa to zavarovanje dost poceni, naj ga zvišajo za boga, nihče ne bo propadel če bo plačal 2, ali pa magari 5 evrov več na mesec za to, denarja bi blo pa dosti več.
pomaranca.anca@gmail.com
02. 02. 2007 13.49
ernest83, točno to je potrebno, pa nej si sami nabavijo prostore, pa aparate, pa delajo za bogatune. Ker sicer zdravnik ki dela oboje uporablja aparate, ki smo jih kupili davkoplačevalci ali so bili kupljeni s prostovoljnimi prispevki in potem ta pregled še fino zaračuna.
Vegos
02. 02. 2007 13.46
Zato, Tonček, ker je pravica do zdravja in medicinske oskrbe univerzalna in neodtujljiva, tako kot pravica do življenja.
Tonček Balonček
02. 02. 2007 13.44
Jasno je, da če tisti, ki plača več in pride s tem prej na vrsto, izpodrine tiste, ki so zavarovani "klasično", torej bodo slednji prišli na vrsto kasneje kot sicer, torej bi jim morali prispevno stopnjo znižati, ne pa le kasirati tistim, ki bodo za prednost v vrsti plačali. Kaj ni to čisto logično in ne vem, zakaj bi o tem vodili ne vem kakšne razprave! Kajti, ko bo teh plačnikov veliko, "navadni" pred smrtjo sploh ne bodo prišli na vrsto in bo njihovo vplačevanje v zdravstveno blagajno brezpredmetno. Da se razumemo, gre za vplačevanje v zdravstveno blagajno, izvajalcu, zdravniku, je čisto vseeno, na kašnen način je pacient vstopil ali bil prišeljan v njegovo orduinacijo, on (in ostalo osebje seveda) pač tam dela kolikor more, gre za finančne tokove in izumljanje novih in novih prilivov. Zakaj enostavno uporabnikom ne povedo, da je medicina draga in da na ta način ne morejo vsem, ne glede na..... , zagotavljati enakih pogojev. To bi bilo pošteno, ne pa te "inovacije!"
danteman
02. 02. 2007 13.33
se podpišem pod ernest83
ernest83
02. 02. 2007 13.11
Zakaj bi MORALI imet prednost? Kaj pa zdravnika briga ali plača zavarovalnica ali tist sam? Če hoče zdravnik s svojimi samoplačniki imet nek luksuz, naj ima pa samo samoplačnike, naj jim še kavice not kuha, dela kar hoče. Ampak ene in druge je treba ločit. Ne pa da zdravnik reče, tebi plača zavarovalnica, boš čakal 3 mesce, on si plača sam, naj gre takoj not. Če oboji plačajo. Eni s plačevanjem zavarovanja, drugi direktno.
Vegos
02. 02. 2007 13.05
Ej, imam super idejo! Naj se davča stopnja ZA VSE, vedno in povsod, dvigne na 100 procentov, pa naj država skrbi za vse, vedno in povsod. Pa ne me resno jemat.