Slovenija

Bohinc zanika političnost incidenta

Ljubljana, 29. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Poslanke in poslanci so na prvi jesenski seji postavljali vprašanja vladi. Ker je premier Rop odpotoval v Rusijo, so poslancem odgovarjali ministri. Največ vprašanj so zastavili notranjemu ministru Bohincu, poslanec Peče mu namreč očita, da je bila akcija policije v incidentu, v katerega je bil vpleten trboveljski župan in poslanec SNS Bogdan Barovič, politično načrtovana. Bohinc to zanika.

V okviru poslanskih vprašanj na rednem septembrskem zasedanju državnega zbora je poslanec SNS Sašo Peče na ministra za notranje zadeve Rada Bohinca naslovil vprašanje v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi pri policijskih postopkih. V noči na soboto je namreč v Hrastniku prišlo do incidenta, v katerega je bil vpleten poslanec SNS in trboveljski župan Bogdan Barovič, SNS pa je zaradi ravnanja policije Bohinca že pozvala k odstopu.

Poslanec SNS Sašo Peče je poudaril, da se policijska poročila o incidentu, v katerega je bil vpleten Barovič, med seboj razlikujejo. "Uradne informacije s strani ministrstva PU Ljubljana opozarjajo na velik kup laži," je povedal Peče.

Bohinc je v odgovoru pojasnil, da dokončnega poročila o dogodku še ni, poročilo pa je že pregledal Urad za nadzor nad delom policije in se opredelil, da je potrebno dodati nekatera pojasnila, razjasniti okoliščine in terjati dodatno pojasnilo, ki ga pričakujejo do 1. oktobra. Na Policijski upravi pa so Ljubljana že ustanovili komisijo, ki bo preučila okoliščine dogodka.

Peče je sicer prepričan, da je dogodek politično motiviran, kar pa je Bohinc zavrnil. Peče z odgovorom ni bil zadovoljen, zato je zahteval, da DZ o tem razpravlja na prihodnji seji. O predlogu bodo poslanci odločali v torek.

31 točk na dnevnem redu rednega septembrskega zasedanja

Na poslanska vprašanja je odgovarjalo le 7 ministrov, ostali so bili upravičeno odsotni. Odgovore, večinoma ustne, bodo manjkajoči ministri podali na prihodnji seji. Predsednik vlade Anton Rop bo zaradi delovnih obveznosti, mudi se namreč na uradnem obisku v Ruski federaciji, na tri poslanska vprašanja odgovarjal v sredo.

Največ časa naj bi poslanci in poslanke namenili za predlog zakona o Triglavskem narodnem parku in predlogu zakona o preprečevanju nasprotja interesov in omejevanju korupcije.

DZ je spremenil in dopolnil akt o nasledstvu sporazumov nekdanje Jugoslavije z nekdanjo Zvezo sovjetskih socialističnih republik, ki naj ostanejo v veljavi med Slovenijo in Rusko federacijo. Predsednik DZ Borut Pahor je povedal, da gre za črtanje petih točk in dodajanje nove sedme točke, ki v bistvu upoštevajo dejstvo, da se Slovenija vključuje v EU in prevzema evropski pravni red.

Na septembrski seji poslanke in poslance čaka obravnava kar 16 zakonskih predlogov ter devetih ratifikacij mednarodnih sporazumov ali konvencij. Precej časa bodo poslankam in poslancem tokrat vzele splošne razprave oz. prve obravnave zakonov o Triglavskem narodnem parku, o preprečevanju nasprotja interesov in omejevanju korupcije ter o glavnem mestu Slovenije. Polemična razprava pa se najbrž obeta tudi glede zakona o igrah na srečo, ki je v drugi zakonodajni obravnavi, ter novela zakona o visokem šolstvu. O tej bo državni zbor odločal v okviru skrajšanega postopka. Na seji bodo po nujnem postopku sprejemali zakona o najemu posojila pri Evropski investicijski banki za financiranje železniških projektov ter novelo novelo zakona o tajnih podatkih.

Poleg tega bodo na zasedanju, ki se bo predvidoma sklenilo v četrtek, odločali tudi o spremembah odloka o preoblikovanju Univerze v Mariboru. Predlog odloka med drugim predvideva ustanovitev dveh novih članic, in sicer medicinske in policijsko-varnostne fakultete.

V okviru mandatno volilnih zadev naj bi s funkcije članic računskega sodišča, ki je najvišji organ kontrole državnega proračuna in celotne javne porabe, razrešili vrhovni državni revizorki Nevenko Cukon Mavec in Ano Praprotnik. Obe sta sami zahtevali svojo predčasno razrešitev zaradi razlogov "osebne narave".

Televizijski prenosi zasedanja

Tudi tokratno sejo bodo lahko prebivalci Slovenije spremljali prek televizijskih zaslonov. Neposredni prenos zasedanja bo v celoti omogočal digitalni paket družbe Telius, ki združuje kabelske operaterje Ljubljanski kabel, KRS Tabor in Rotovž ter Elektro Turnšek. Septembrsko sejo bosta vse dni njenega trajanja od začetka seje do 18. ure prenašali tudi TV3 in RTS Maribor, poslanska vprašanja pa bo moč spremljati tudi na drugem sporedu nacionalne televizije; tako v ponedeljek, in sicer med 15. in 17.55 uro ter v sredo med 10. in 11. uro, ko bo na vprašanja poslancev odgovarjal predsednik vlade.

Pridobitve v DZ

Z začetkom seje se bodo poslanci soočili s pomembno pridobitvijo, ki bo zanesljivo olajšala njihovo delo. Gre za nadgradnjo glasovalno-konferenčnega sistema v veliki parlamentarni dvorani s številnimi prednostmi v primerjavi s prejšnjim začasnim sistemom, ki se je začel uporabljati po njeni prenovi leta 2000.

Po novem se bo čas govornikov s poslanskih sedežev in sedežev vlade meril samodejno. Ko bo govornik vklopil mikrofon, se bo avtomatično začel meriti tudi porabljeni čas, ob izklopu mikrofona pa se bo merjenje ustavilo. Pomembna prednost je tudi v tem, da se bo ob vklopu mikrofona s sedežev samodejno na zaslonu v dvorani izpisalo tudi poslančevo ime in priimek. Poleg tega bo po vsakem glasovanju na zaslonu možno prikazati tudi izid glasovanj po glasovalnih mestih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10