G. Bučar, ali Američani izgubljajo nadzor nad Irakom?
Mislim, da ne, to je malo prezgodaj reči. ZDA so le premočne in okupacijska sila je tam precejšnja. Je pa res, da imajo neprestane žrtve.
Kdo stoji za temi napadi? Ali lahko, glede na pogostnost napadov in način delovanja, sklepamo, ali gre za eno ali več skupin napadalcev, so to denimo ostanki Sadamovih privržencev, vojske ali morda celo sodelavci Al Kaide?
Tega ne vemo. Praktično smo vezani na informacije od ZDA, te informacije pa so seveda filtrirane, prirejene... Lahko je to karkoli, lahko gre za vdore iz tujine, lahko je vse skupaj čisto avtohtono, lahko je ena povezana ali pa različne organizacije. Vse možnosti so odprte, vprašanje pa je, če sploh ZDA vedo, kaj natanko se dogaja.
Jasno je, da se ameriška politika do Iraka očitno ni obnesla. Kakšna bi bila po vašem mnenju najboljša alternativa sedanji obliki upravljanja z Irakom, ki jo mnogi štejejo za okupacijo?
Alternativa je samo ena, in sicer, da bi zadeve v roke prevzeli Združeni narodi, česar pa ni pričakovati. Gre za eno možnost, ki pa ni verjetna.
Pa bi to ustavilo napade?
Ne takoj to ne bi ustavilo. Vzpostavile pa bi se drugačne razmere, sčasoma pa bi se ti napadi lahko ustavili, predvsem če bi se v Iraku konsolidirala oblast z lastno vojsko, policijo...