Slovenija
Oglas

Bolečine v stopalu – odpravite jih!

Ljubljana, 05. 10. 2023 00.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 13 min

Se kdaj sprašujete, zakaj vas včasih obiščejo neprijetne bolečine v stopalu, ki močno vplivajo na vašo kakovost življenja in spodobnost gibanja? Ali se morda soočate s to težavo prav zdaj?

Bolečine v stopalu so izjemno pogosta težava, ki pesti več kot 80 odstotkov odraslega prebivalstva v zahodnem svetu. Medtem ko je utrujenost nog po dolgotrajnih telesnih naporih povsem običajna, je ključno razlikovati med utrujenostjo in bolečino, ki jo lahko povzročijo različna vnetja ali poškodbe.

Bolečine se lahko pojavijo na različnih mestih stopala, vključno s peto, stopalnim lokom ali prsti, pri čemer nam natančna lokacija bolečine pomaga pri določanju vzroka vaših težav.

Bolečina v stopalu je telesni signal, da je s stopali nekaj narobe, in kot takšna zahteva našo pozornost in ukrepanje.

V nadaljevanju bomo raziskali vzroke za bolečine v stopalu, kjer se skriva več, kot si morda mislite! Vse od tistih, ki jih povzročajo pogoste težave, kot je plantarni fasciitis, do manj znanih stanj, kot je Mortonov nevrom. Spoznali bomo tudi, kako lahko fizioterapija pomaga pri lajšanju bolečin in obnovi zdravje vaših stopal.

V kliniki za fizioterapijo Medicofit smo za vas pripravili celostni program zdravljenja bolečine v stopalih, ki je prilagojen vsakemu posamezniku. Kako vas vodimo od bolezni do življenja brez bolečin, vam predstavljamo v nadaljevanju.

Anatomija stopala

Stopalo je izjemno zapletena struktura sestavljena iz 26 kosti, 30 sklepov ter številnih mišic, tetiv in vezi. Njegova osnovna naloga je prenašanje celotne telesne teže, omogočanje hoje in zagotavljanje stabilnosti in prilagodljivosti na raznolikem terenu.

Anatomska struktura stopala se deli na tri glavne regije, ki temeljijo na lokaciji kosti: prstnice, stopalnice in petnica. Te kosti so povezane prek sklepov in ligamentov, ki so ključni za ohranjanje stabilnosti stopala.

Sprednji del stopala: Ta del vključuje prste, metatarzalne kosti in falange. Prsti imajo tri falange (izjema je palec, ki ima dve). Te kosti omogočajo prstom gibljivost, ki je ključna pri gibanju, ravnotežju in podpori telesne teže.

Srednji del stopala: Sestavljen iz kosti, kot so talus, calcaneus in naviculare, tvori notranji in zunanji lok stopala. Ti loki delujejo kot naravni blažilnik in omogočajo pravilno porazdelitev teže pri hoji in teku. Mišice in vezi v tem delu stopala prispevajo k stabilnosti in gibanju.

Zadnji del stopala: Vključuje petno kost (calcaneus) in Ahilovo tetivo, ki povezuje mišice spodnjega dela noge s petno kostjo. Petna kost igra ključno vlogo pri podpori telesne teže in absorbira udarce pri hoji, medtem ko nam Ahilova tetiva omogoča dvigovanje pete med gibanjem in hojo.

Medicofit

Razumevanje kompleksne anatomije stopala je ključno za diagnozo in zdravljenje težav, ki se lahko pojavijo v tej regiji. V nadaljevanju vam predstavljamo kaj je lahko vzrok vaših bolečin, glede na lokacijo kjer se pojavlja.

Kaj povzroča bolečine v peti?

Bolečina v peti lahko izvira iz številnih stanj, med katerimi so najpogostejši plantarni fasciitis, trn v peti in vnetje Ahilove tetive, ki vam jih predstavljamo v nadaljevanju.

Plantarni fasciitis

Plantarna fascija je kompleksna struktura, ki igra ključno vlogo pri stabilnosti stopalnega loka med hojo. Sestavljena je iz vezivnega tkiva in se razteza po spodnji strani stopala, s čimer omogoča njegovo prožnost in vzdržljivost med različnimi aktivnostmi, kot je hoja ali tek.

Vendar pa se lahko zaradi prekomerne obremenitve ali drugih dejavnikov, kot so nenormalni vzorci hoje, pojavijo težave, kot je plantarni fasciitis.

Plantarni fasciitis je pogosta težava, ki se kaže kot vnetje plantarne fascije, kar povzroča ostro ali toplo bolečino v predelu pete. Ta bolečina je pogosto najhujša zjutraj ali med večjimi obremenitvami stopala.

Dejavniki tveganja za razvoj te težave vključujejo višjo telesno težo, nenormalne vzorce hoje ter starost. Ljudje z visokim ali ploskim stopalnim lokom so bolj nagnjeni k tej težavi, saj ti dejavniki lahko vplivajo na nepravilno porazdelitev teže na stopalu, kar dodatno obremeni plantarno fascijo.

Vnetje Ahilove tetive - tendinits

Poleg plantarnega fasciitisa se pogosto pojavlja tudi tendinitis Ahilove tetive. Ahilova tetiva je močna tetiva, ki povezuje mišice meč s petno kostjo in ima ključno vlogo pri dvigovanju pete in hoji. Tendinitis Ahilove tetive se običajno razvije zaradi prekomerne obremenitve, mikropoškodb ali degeneracije tetive zaradi staranja. Bolečina in oteklina tik nad peto sta glavna simptoma te težave.

Trn v peti

Trn v peti predstavlja kostni izrastek, ki se lahko pojavi zaradi kroničnega vnetja plantarne fascije ali Ahilove tetive. To lahko povzroči ostro bolečino, ki je pogosto hujša zjutraj po mirovanju.

Pomembno je omeniti, da operativni poseg za odstranitev trna v peti ni vedno potreben - večino primerov uspešno zdravimo s specialno fizioterapijo.

V kliniki Medicofit verjamemo v učinkovitost fizioterapije pri zdravljenju bolečin v peti. Naš cilj je zagotoviti celostno oskrbo pacientov, ki vključuje specialne tehnike raztezanja, vaje za krepitev stopala ter vzpostavitev pravilne biomehanike hoje. Poleg tega uporabljamo tudi instrumentalno terapijo, ki pomaga pri pospeševanju procesa regeneracije tkiva.

Poudarjamo tudi pomen prepoznavanja težav v zgodnji fazi, saj lahko pravočasna fizioterapevtska obravnava prepreči nadaljnje zaplete in pospeši okrevanje. V kliniki Medicofit se trudimo ozaveščati o prednostih fizioterapije in njeni učinkovitost kot glavnega načina zdravljenja teh mišično-skeletnih težav. Želimo izboljšati kakovost življenja naših pacientov in jih usmeriti k svobodnemu gibanju brez bolečin.

Medicofit

Kaj povzroča bolečine v stopalnem loku ali stopalnici?

Bolečine se lahko v s stopalni lok širijo iz višjih sklepov (koleno ali gleženj), lahko pa izvirajo prav iz tega področja – tak primer predstavljata Mortonov nevrom in metatarzalgija.

Mortonov nevrom

Mortonov nevrom je stanje, kjer pride do zadebelitve živca v stopalu, običajno med 3. in 4. prstom. Naši pacienti najpogosteje opisujejo občutek, podoben hoji na kamenčku.

Pogosto se pojavi po 45. letu in je nekoliko bolj razširjen med ženskami. Glavni simptomi vključujejo ostro bolečino, mravljinčenje in občutek zbadanja – simptomi nastopijo zaradi stiskanja plantarnega živca.

Mortonov nevrom je pogosto posledica neprimernih čevljev, prekomerne obremenitve, deformacij stopala ali prejšnjih poškodb. V kliniki Medicofit obravnavamo to stanje s specialnimi tehnikami, kot je manualna terapija, instrumentalna terapija in prilagojena fizioterapevtska vadba.

Metatarzalgija

Metatarzalgija je izraz, ki opisuje bolečino in nelagodje v srednjem delu stopala, med gležnjem in prsti.

Pogosto se pojavlja v poletnih mesecih zaradi neprimerne obutve, ki ne zagotavlja ustrezne podpore stopalu. Neprimerna obutev, povečana obremenitev stopal, deformacije ali poškodbe kosti so glavni vzroki za to stanje.

Pomembno je poudariti, da je fizioterapija ključnega pomena pri zdravljenju teh stanj, saj lahko pravilno usmerjena celostna obravnava prinese hitro olajšanje.

Kaj je lahko vzrok bolečine v podplatu?

Eden najpogostejših vzrokov za bolečino v podplatu so ploska stopala, ki lahko nastanejo zaradi različnih vzrokov. Zagotovo ste še slišali za sindrom karpalnega kanala, ki se pojavi v zapestju. Morda vas bo presenetilo, toda tudi v stopalu poznamo podobno stanje utesnitve živca – sindrom tarzalnega kanala.

Ploska stopala

Ploska stopala, znana tudi kot pes planus, so ortopedsko stanje, pri katerem se stopalni lok splošči, kar lahko povzroči bolečino in nelagodje v stopalih.

To stanje se lahko razvije zaradi različnih vzrokov, vključno z genetiko, poškodbami, starostjo ali boleznimi, ki vplivajo na sklepe in vezi v stopalu. Bolečina pri ploskih stopalih se lahko pojavi na notranji strani stopala in prispeva k težavam, kot je plantarni fasciitis.

Zdravljenje ploskih stopal v kliniki Medicofit vključuje svetovanje o primerni obutvi ter uporabo ortopedskih čevljev ali vložkov, ki podpirajo stopalni lok. Pomemben del zdravljenja je tudi specialna fizioterapija, ki vključuje krepitev mišic stopala in gležnja ter vzpostavitev pravilne biomehanike hoje.

Sindrom tarzalnega kanala

Sindrom tarzalnega kanala je stanje, pri katerem prihaja do stiskanja struktur v ozkem prehodu na notranji strani gležnja, imenovanem tarzalni kanal.

To lahko povzroči bolečino, otrplost in mravljinčenje v stopalu. Vzroki za nastanek tega sindroma niso vedno jasni, vendar so ploska stopala in prevelika obremenitev stopala nekateri od dejavnikov tveganja.

Zdravljenje sindroma tarzalnega kanala v kliniki Medicofit se osredotoča na odpravo vzroka utesnitve in spodbujanje naravnega celjenja.

To vključuje terapevtske vaje, mobilizacijo živcev in kosti ter instrumentalno terapijo, ki pomaga zmanjšati bolečino in vnetje. Fizioterapija je ključnega pomena pri procesu zdravljenja, saj lahko prispeva k izboljšanju simptomatike in se vam pomaga izogniti kirurškemu posegu.

Kaj povzroča bolečine v prstih na nogi?

Prsti na nogah so podvrženi številnim poškodbam in pa tudi pogosto tarča različnih vrst artritisov.

Protin (putika)

Protin je bolezensko stanje, ki se pojavi zaradi kopičenja sečne kisline v obliki kristalov v sklepih, najpogosteje prav v velikem prstu na nogi. Simptomi vključujejo hude bolečine, oteklino, rdečino in pekoč občutek v prizadetem sklepu.

Dejavniki tveganja vključujejo prekomerno uživanje purinskih živil (meso, alkohol), genetsko nagnjenost, prekomerno telesno težo in visok krvni tlak. 

Zdravljenje vključuje zdravila za lajšanje bolečin in zmanjšanje ravni sečne kisline v telesu ter spremembe v prehrani in življenjskem slogu – ključnega pomena je redna telesna vadba.

Artritis

Artritis je široko poimenovanje za skupino bolezni, ki jim je skupno vnetje sklepov - lahko prizadene tudi prste na nogah. Simptomi vključujejo bolečino, oteklino, omejeno gibljivost in okorelost prstov.

Različne oblike artritisa, kot so revmatoidni artritis, artroza in psoriatični artritis, lahko povzročijo te težave. Diagnoza se postavi s kliničnim pregledom, slikovnimi preiskavami in laboratorijskimi testi. Zdravljenje običajno vključuje protivnetna zdravila, fizioterapijo in prilagajanje življenjskega sloga.

Akutne poškodbe prstov

Poškodbe prstov na nogah, kot so zvini in zlomi, so pogoste in se lahko pojavijo pri vsakodnevnih opravilih ali športnih aktivnostih. Zvini se zdravijo s počitkom in hlajenjem, medtem ko se pri zlomih prstov uporablja imobilizacija, ki omogoči optimalno pravilno celjenje kosti.

Fizioterapija igra ključno vlogo pri okrevanju po vseh poškodbah prstov ali stopal, saj pomaga obvladovati bolečino, izboljšati gibljivost in krepiti mišice prstov.

Medicofit

Fizioterapija je pomemben del celostnega načrta zdravljenja, saj lahko znatno pospeši okrevanje. Vse težave s prsti na nogah zahtevajo strokovno obravnavo in individualni pristop k zdravljenju, ki vam ga lahko zagotovi klinika Medicofit.

Kaj povzroča bolečine v celotnem stopalu?

Bolečina v celotnem stopalu je pogosto posledica sklepnega vnetja (v stopalu imamo namreč kar 30 sklepov) ali obrabe sklepov – stopala nosijo našo celotno težo.

Revmatoidni artritis

Revmatoidni artritis je kronična avtoimunska bolezen, kjer maš imunski sistem napade sklepno ovojnico ter povzroči vnetje, vključno s sklepi stopala.

Simptomi vključujejo bolečino, jutranjo okorelost, omejeno gibljivost in oteklino v sklepih - pogosto prizadene obe stopali hkrati.

Nezdravljen lahko povzroči trajne deformacije sklepov in spremembe v hoji. Fizioterapevtsko zdravljenje in protivnetna zdravila so ključni del uspešnega zdravljenja in preprečevanje trajnih poškodb stopala.

Artroza

Artroza (osteoartroza) je najpogostejša degenerativna bolezen sklepov, ki se običajno pojavi po 50. letu starosti. Simptomi vključujejo jutranjo bolečino, omejeno gibljivost, oteklino in v kasnih fazah tudi vidne deformacije stopalnih kosti.

Dejavniki tveganja vključujejo starost, genetsko nagnjenost, prejšnje poškodbe in prekomerno telesno težo. 

Kljub dobrem poznavanju narave bolezni, artroze še vedno ne znamo popolnoma ozdraviti, vendar vam lahko fizioterapija pomaga izboljšati gibljivost, stabilnost in mišično moč ter zmanjšati bolečine v stopalih. Pravočasna diagnoza in aktivno fizioterapevtsko zdravljenje lahko upočasnita napredovanje bolezni in izboljšata kakovost življenja.

Kaj povzroča bolečine pri hoji?

Bolečine pri hoji, zlasti v stopalu, lahko povzročijo različni dejavniki. Dva najpogostejša vzroka sta plantarni fasciitis in trn v peti (ki smo jih opisali na začetku). Poleg tega lahko bolečine pri hoji izvirajo tudi iz drugih virov, kot so neprimerna obutev, poškodbe stopala in degenerativne spremembe sklepov v stopalu.

Če se bolečine pri hoji ne izboljšajo z počitkom ali so kronične, velja razmisliti o obisku specialista. Pravilna diagnoza in zdravljenje bosta pomagala zmanjšati bolečine in izboljšati funkcionalnost stopal. Fizioterapija predstavlja ključno vlogo pri zdravljenju in lajšanju težav s stopali.

Celostno zdravljenje bolečin v stopalu v kliniki Medicofit

V kliniki Medicofit smo specializirani za obravnavo različnih mišično-skeletnih težav, ki povzročajo bolečine v stopalu. Naš pristop k zdravljenju je celostno usmerjen, zasnovan na štirih ključnih fazah, ki omogočajo individualno prilagajanje terapije vsakemu pacientu.

Diagnostični pregled

Osnova vsakega uspešnega zdravljenja je temeljit diagnostični pregled. Naši izkušeni fizioterapevti se natančno posvetijo oceni pacientovega stanja.

Ta faza vključuje podroben pogovor z vami o naravi vaših težav, sledi pa mu klinični pregled. Pri tem pregledu se izvaja inspekcija in palpacija celotnega stopala in gležnja, kjer se iščejo spremembe na koži, morebitne deformacije stopala, otekline in vnetja.

Poleg tega se izvedejo testi za oceno aktivne in pasivne gibljivosti, kar omogoča razlikovanje med mišičnimi in mehanskimi vzroki omejene gibljivosti.

Mišična moč in zmogljivost sta prav tako ocenjeni, da se odkrijejo morebitna neravnotežja ali šibkost mišic. Ker stopala nosijo celotno telesno obremenitev, lahko patologije v tem predelu vplivajo na biomehaniko, vzorec hoje in telesno držo – zato ocenimo tudi vašo telesno držo.

V primeru suma na utesnitev živca se izvajajo posebni nevrološki testi, ki pomagajo oceniti živčno delovanje v stopalu. Poleg tega se pri določenih stanjih uporabijo tudi specifični testi, kot so Muldersov test, Tinelov test in drugi.

Po potrebi se lahko predlaga tudi dodatna slikovna diagnostika, kot sta rentgensko slikanje ali magnetna resonanca. Na podlagi vseh ugotovitev pri diagnostičnem pregledu se za vsakega pacienta pripravi individualen načrt zdravljenja.

Akutna fizioterapija

V prvi fazi zdravljenja se osredotočimo na obvladovanje akutnih simptomov. To vključuje zmanjšanje bolečin v stopalu, oteklin, vnetja tkiva in izboljšanje gibljivosti.

Pri tem se uporabljajo različne fizioterapevtske tehnike, vključno z manualno terapijo, sklepno mobilizacijo, mobilizacijo mehkih tkiv in terapijo prožilnih točk.

Pomembno vlogo v tej fazi igra tudi instrumentalna terapija, kjer se uporabljajo sodobne fizioterapevtske naprave, kot so TECAR WINTECARE terapija, visoko-energijski SUMMUS laser, ultrazvočna terapija, 6D action in visokotonska elektrostimulacija HiTOP.

Te naprave delujejo protivnetno, protibolečinsko, povečujejo prekrvavitev v tkivih in pospešujejo naravne procese celjenja, tudi v globini telesa. Uporaba specifičnih terapij je odvisna od diagnoze pacienta.

Ko dosežemo zadostno zmanjšanje bolečin, preidemo k izvajanju specialnih fizioterapevtskih vaj, ki so namenjene krepitvi mišic stopala in izboljšanju pravilnega izvajanja gibov.

Medicofit

Postakutna kineziologija

Po akutni fazi zdravljenja pacienta prevzamejo strokovnjaki kineziologije. Za vsakega pacienta se pripravi individualno zasnovan program specialne vadbe, ki je usmerjen v doseganje popolne simetrije in optimalne mišične moči fleksorjev in ekstenzorjev stopala.

S pomočjo strokovne vadbe se doseže optimalna gibljivost stopala, izboljša se ravnotežje in proprioceptivne sposobnosti. 

Ob doseganju polnega obsega gibov se vadba usmeri v krepitev celotnega spodnjega dela telesa in stabilizatorjev jedra telesa. Vadba se prilagaja pacientovim sposobnostim in postopoma stopnjuje.

Pred zaključkom zdravljenja kineziologi opravijo tudi testno baterijo za oceno stanja stopala, kar omogoča objektivno preverjanje učinkovitosti zdravljenja in povečanje samozavesti pacienta pri obremenitvi stopala.

Preventivna kinezioterapija

Po uspešnem zaključku zdravljenja se pacienti vključijo v preventivni program, ki je namenjen ohranjanju optimalne funkcije stopala in preprečevanju ponovitve težav.

Preventivni program je usmerjen v vzdrževanje mišične moči in stabilnosti celega telesa, ne le stopal. S tem se učinkovito preprečuje nastanek novih poškodb ali napredovanje obrabe sklepov v stopalih.

Ne ignorirajte bolečin v stopalu in prisluhnite svojemu telesu. Najboljši izid zdravljenja pričakujemo prav pri pacientih, ki niso odlašali z diagnozo in začetkom rehabilitacije.

V kliniki Medicofit sledimo najnovejšim smernicam za zdravljenje bolečin v stopalih in se zavzemamo za celostno izboljšanje zdravja in počutja naših pacientov. Verjamemo v celostno obravnavo, ki omogoča povrnitev moči in gibljivosti stopala ter svobodno gibanje brez bolečin.

VAŠA POT DO NOVEGA ŽIVLJENJA!

Medicofit


Viri in literatura

Interna medicina (6. izd., p. XXXVIII, 1693). (2022). Medicinska fakulteta; Buča.

Kirurgija (p. XXXVI, 1588). (2014). Grafika Gracer.

Eggebeen, A. T. (2007). Gout: an update. American family physician, 76(6), 801-808.

Hernández-Hernández, M. V., & Díaz-González, F. (2017). Role of physical activity in the management and assessment of rheumatoid arthritis patients. Reumatologia clinica, 13(4), 214–220. https://doi.org/10.1016/j.reuma.2016.04.003

Adams, W. R. (2010). Morton's neuroma. Clinics in podiatric medicine and surgery, 27(4), 535-545.

Buchbinder, R. (2004). Plantar fasciitis. New England Journal of Medicine, 350(21), 2159-2166.

DeMaio, M., Paine, R., & Drez, D. J. (1995). Achilles tendonitis. Orthopedics, 18(2), 195-204.


Naročnik oglasa je Medicofit.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10