Na današnji novinarski konferenci sta oba poudarila, da so odnosi med Slovenijo in Bolgarijo zelo dobri in da državi družijo podobni zunanjepolitični cilji, izrazila pa željo po okrepitvi gospodarskih stikov. Govorila sta tudi o položaju v JV Evropi in razmerah v svetu po terorističnih napadih na ZDA. Po Pasijevih besedah to niso bili le "napadi na stavbe, ampak napadi na vrednote", za Bolgarijo pa po teh dogodkih članstvo v zvezi Nato "ni več le cilj, ampak sredstvo za ohranitev miru".
Z današnjimi podpisi treh sporazumov se je število podpisanih dvostranskih sporazumov povzpelo na enajst. Bolgarija je posebej pričakovala sporazum o ukinitvi vizumov. Slovenija je namreč v skladu z državnim programom za prevzem evropskega pravnega reda decembra 1999 odpovedala sporazum o odpravi vizumov, ki ga je leta 1965 z Bolgarijo sklenila nekdanja SFRJ. Nevšečnosti bolgarskih državljanov zaradi tega sicer niso trajale dolgo, saj je Slovenija še isti mesec sprejela začasni sklep, po katerem za vstop in bivanje v Sloveniji do 90 dni niso potrebovali vizumov. Bolgarija se je namreč takrat kot kandidatka za članstvo z EU že pogajala, naj jo petnajsterica izvzame z negativne vizne liste.
Največ pozornosti sta zunanja ministra Rupel in Pasi na tokratnem srečanju namenila multilateralnim vprašanjem, med drugim vključevanju obeh držav v Evropsko unijo in zvezo Nato. Pasi je povedal, da si je nova bolgarska vlada pod vodstvom nekdanjega kralja Simeona II., ki je prisegla julija letos, postavila nove časovne okvire za vključitev v EU. Tako nameravajo pogajalski proces skleniti do konca leta 2003 ali začetka leta 2004, polnopravna članica unije pa naj bi Bolgarija postala leta 2006.
Bolgarski zunanji minister Pasi se je danes srečal tudi s predsednikom države Milanom Kučanom in predsednikom parlamenta Borutom Pahorjem, popoldne pa na Brdu pri Kranju še s predsednikom vlade Janezom Drnovškom.