Finančno ministrstvo se je odzvalo na navedbe treh bolnišnic, da so zdravila in medicinski material kupovale mimo zakona o javnih naročilih, ker jim je to dovolilo omenjeno ministrstvo. Kot se je izkazalo so si bolnišnice napačno razlagale že tri leta staro mnenje, ki pa velja le za lekarne in še to v izjemnih primerih. Ministrstvo za finance je leta 2001 za Lekarniško zbornico izdalo mnenje, da neupoštevanje zakona o javnih naročilih velja le za oskrbo lekarn z zdravili, in sicer le tistimi, ki nimajo zamenjave in jih dobavlja en sam veledrogerist.
Zato so v sporočilu poudarili, da je bilo mnenje, da pri nabavi zdravil ni potrebno upoštevati Zakona o javnih naročilih, izdano samo za oskrbo lekarn s točno določenimi zdravili in ga v nobenem primeru ni bilo mogoče posploševati na oskrbo bolnišnic z vsemi zdravili.
V nekaterih bolnišnicah kljub temu opozarjajo, da je zakon neživljenjski in da ga pri nabavi zdravil praktično ni mogoče upoštevati, saj so postopki predolgi, poleg tega pa se zdravila zelo hitro menjajo. Nasprotno pa v naši največji zdravstveni ustanovi, v Kliničnem centru pravijo, da se je zakon izkazal kot učinkovit. Konec lanskega leta so začeli nabavljati zdravila na podlagi razpisa. "V stroških so nastale določene razlike, tako da je bilo celo nekaj prihranka. Če primerjamo porabo zdravil in cene preteklih let in isto količino in vrsto zdravil iz letošnjega leta, gre za več kot za 100 milijonov prihranka," je povedal Franc Hočevar, generalni direktor KC.
Res pa je, pravi Hočevar, da so razpisi veliko zahtevnejši kot običajno kupovanje zdravil, saj je treba pripraviti jasen pregled, katera zdravila in koliko jih bolnišnica potrebuje. Prav tako imajo tudi v Kliničnem centru izkušnje z neuspelimi razpisi, ki lahko precej podaljšajo postopek nabave zdravil. Ne glede na to, pa Hočevar meni, da morajo bolnišnice spoštovati zakon, saj jim lahko prihrani precej denarja.