"Ganjen sem," je dejal Borut Pahor ob prejemu najvišjega odlikovanja bolonjske univerze Sigillum Magnum, so sporočili iz njegovega urada. Razume ga kot priznanje za napore za dialog, spravo in lepšo prihodnost. Kot je dodal, so zgodovinske izkušnje praviloma najtežje in najkompleksnejše v odnosih med sosednjimi državami, zato je še posebej pomembno, kako se lotevamo urejanja teh odnosov.
Orisal je, kot je dejal, enega najbolj čustvenih dogodkov svoje politične kariere, ko sta julija lani z italijanskim predsednikom Sergiem Mattarello z roko v roki na Bazovici pri Trstu stala pred dvema spominskima obeležjema, pomembnima za Slovence in Italijane. Skupaj sta prisostvovala tudi podpisu memoranduma o prenosu lastniška tržaškega narodnega doma slovenski manjšini, in to sto let po tistem, ko so ga požgali italijanski fašisti.
Spomnil je tudi na obeležitev 100. obletnice koroškega plebiscita, ki sta se je udeležila z avstrijskim predsednikom Alexandrom Van der Bellnom. Ta se v svojem govoru slovenski manjšini tudi v slovenščini opravičil za zamude pri uveljavitvi narodnih pravic.
"Redko imamo politiki priložnost, da damo srcu in duši prednost. In teh trenutkov ne smemo zamuditi; če jih, potem je to nenadomestljivo," je prepričan Pahor.
V utemeljitvi odlikovanja, ki ga je Pahorju vročil rektor univerze Francesco Ubertini, je posebni pooblaščenec univerze Stefano Bianchini poudaril Pahorjeva prizadevanja za dialog med narodi in državami ter njegovo privrženost temeljnim evropskim vrednotam, ki povezujejo, so sporočili iz Pahorjevega urada.
Pred slovesnostjo se je Pahor sestal z nekdanjim predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem, s katerim, kot so sporočili iz urada, že dolgo negujeta odlične prijateljske odnose, na predvečer vstopa Slovenije v EU 30. aprila 2004 pa sta na Trgu Evrope med Gorico in Novo Gorico pospremila vstop Slovenije v EU.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.