Slovenija

Na volišča naj bi šli 10. oktobra

Ljubljana, 20. 07. 2010 18.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predsednik državnega zbora Pavel Gantar bo v petek razpisal lokalne volitve. Te bodo predvidoma potekale v prvi polovici oktobra, kot najverjetnejši datum za izvedbo volitev pa se omenja 10. oktober.

Kdaj bomo odšli na volišča, bomo izvedeli v petek.
Kdaj bomo odšli na volišča, bomo izvedeli v petek. FOTO: Aljoša Kravanja

Zakon določa, da se volitve opravijo najhitreje dva meseca in najpozneje zadnjo nedeljo pred potekom štirih let od prejšnjih volitev. Ker so bile lokalne volitve nazadnje 22. oktobra 2006, bi lahko letos vodstva lokalnih skupnosti izbirali najpozneje 17. oktobra. Natančen datum volitev pa bo znan v petek, ko bo Gantar podpisal akt o razpisu volitev.

Kot najverjetnejši datum se omenja 10. oktober, roki za volilna opravila pa bodo predvidoma začeli teči 9. avgusta. To pomeni, da se bodo tedaj začeli formalni postopki za izvedbo volitev, ko bo že mogoče vlagati kandidature in dajati podpise podpore.

S podporo strank ali volivcev

Pri volitvah županov odloča drugi krog, če v prvem noben od kandidatov ne dobi večine veljavnih glasov.

Čeprav so v strankah priprave na volitve že stekle in se tudi že dogovarjajo o kandidatih, pa se "uradna" dejanja lahko začnejo šele po tem datumu. Stranke morajo namreč – tudi če so pred tem že izpeljale vso demokratično proceduro – po razpisu volitev do dneva vložitve kandidature kandidate določiti s tajnim glasovanjem. Druga možnost kandidiranja na lokalnih volitvah je s podporo volivcev.

Na vsaki od kandidatnih list za volitve v občinske svete bo moralo biti najmanj 30 odstotkov žensk oziroma moških, kandidati in kandidatke pa bodo morali biti na prvi polovici liste razporejeni izmenično po spolu.

Kandidat za župana mora biti Slovenec, svetniki so lahko tudi tujci

Volilno pravico v občini imajo tisti, ki v njej stalno prebivajo in imajo v občini prijavljeno stalno prebivališče. Pri tem ta pravica ni omejena z državljanstvom. Na lokalnih volitvah lahko glasujejo tudi tujci s stalnim prebivališčem v občini, a le tisti iz držav EU se lahko potegujejo za mesta v občinskih svetih. Enako velja tudi za volitve v svete krajevnih, vaških in četrtnih skupnosti, medtem ko mora biti kandidat za župana obvezno državljan Slovenije.

Letošnje lokalne volitve bodo že pete po vrsti. Prvič smo v samostojni Sloveniji v organe občin volili decembra 1994, ko je bilo število občin manjše. S številom občin se je povečevalo število županskih mest ter kandidatov zanje. Na zadnjih volitvah si je na enega od 210 županskih stolčkov želelo 847 kandidatov oziroma štirje na župansko mesto.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rageinblack
21. 07. 2010 21.39
carpathian: Se popolnoma strinjam!
carpathian
20. 07. 2010 23.41
volilna pravica je nateg. njen namen je le to, da ljudje mislijo da dejansko o nečem odločajo. da mislijo, da imajo moč in da so svobodni. nateg, nateg in še enkrat nateg!!
RobinHood
20. 07. 2010 23.17
vedno iste face vedno iste face vedno iste face vedno iste face vedno iste face 2, 3, opcije, levi desni iste face c c c cssssssssss................. To je rezultat "20 letne demokracije"? - 2 opciji? jao jao jaooo
rageinblack
20. 07. 2010 23.03
Nikoli ne gre na boljše, samo še na slabše, na vseh področjih... prav bi bilo da narod odpre oči in neha verjeti v pravljice... čepras so pravljice za odrasle, je še vedno fikcija. Govorim o politiki.
HIPOKRATKA
20. 07. 2010 22.17
Nima smisla sodelovati, ker itak nimamo nobenih pravic.
jenihvetes
20. 07. 2010 20.49
OVČKE, PRIDITE, DA BOSTE DO KRVI OSTRIŽENE SPET, POTEM PA LAHKO DVE LET BLEJATE KAKO SE VAM JE KRIVICA ZGODLA...