Slovenija

Borci za arbitražo

Ljubljana, 31. 05. 2010 20.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Predstavnik Zveze borcev Stanovnik, pa tudi nekdanji predsednik Kučan in predsednica LDS Kresalova so podprli arbitražni sporazum, saj je primerna rešitev za obe državi. V SDS so proti in menijo, da je Stanovnik popustil pod pritiski levice.

Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenije je danes v izjavi za javnost podprla arbitražni sporazum s Hrvaško. "Alternativa bi bila nerešeno sedanje stanje, ki za nas ni ugodno in ni v nacionalnem interesu," je zapisal predsednik ZZB NOB Janez Stanovnik in pozval k potrditvi sporazuma na referendumu 6. junija.

Proslava ob obletnici osvoboditve - 13
Proslava ob obletnici osvoboditve - 13 FOTO: Aljoša Kravanja

"Arbitražni sporazum podpiramo, ker je po skoraj dvajsetih letih brezuspešnih pogajanj primerna rešitev za obe državi, saj nalaga arbitražnemu tribunalu, da pri določitvi poteka meje določi stik Slovenije z odprtim morjem in pri tem razen načel mednarodnega prava upošteva tudi pravičnost, dobrososedske odnose ter zgodovinske in druge relevantne okoliščine za dosego poštene in pravične odločitve," je zapisal Stanovnik.

Izrazil je še pričakovanje, da bodo državljani Slovenije na referendumu sporazum potrdili, saj bo Slovenija s tem zaščitila interese o dokončni ureditvi meje in dostopu do odprtega morja. Poleg tega pa "bomo s tem odstranili tudi vzroke, ki so doslej ovirali vsestransko prijateljsko, gospodarsko, turistično, kulturno in politično sodelovanje s sosednjo Hrvaško", je še zapisal.

Pisatelj Borut Pahor o arbitraži

V SLS zanikajo navedbe Stanovnika

Navedbe Stanovnika glede določanja meje in stika Slovenije z odprtim morjem v arbitražnem sporazumu so medtem že zanikali v SLS. Podpredsednik stranke SLS Franc Bogov je dejal sledeče: "Po arbitražnem sporazumu (se) meja določa izključno po mednarodnem pravu, šele v naslednji točki, ki opredeljuje iskanje nekakšnega stika z mednarodnimi vodami, se omenja načelo pravičnosti. Brez ustrezne določitve meje pa vsa ta zunanja pravičnost, dobrososedski odnosi in druge okoliščine ne pomagajo prav dosti, in tu je ta ključna pomanjkljivost."

"Vsekakor je legitimno, da Janez Stanovnik izrazi mnenje kot predsednik ZZB NOB, a v SLS želimo poudariti, da je tudi mnogo borcev za svobodo v letih 1941–45, ki pa jih danes boli srce, da kockamo z ozemljem, za katerega so se borili sami z lastnimi rokami in za katerega je padla marsikatera človeška žrtev," je še ocenil Bogovič.

SDS: Stanovnik pod pritiski levice

Borut Pahor in Janez Janša na soočenju v oddaji 24UR - 3
Borut Pahor in Janez Janša na soočenju v oddaji 24UR - 3 FOTO: Miro Majcen

V SDS pa so v sporočilu za javnost zapisali, da je Stanovnik, "ki je – pod hudim pritiskom levih oblastnikov, ki želijo podariti slovensko morje Hrvaški – radikalno spremenil svoje stališče in za svoj 'salto mortale' izkorišča zvezo borcev". "Postavlja se tudi vprašanje – ali se niso tudi borci IX. korpusa borili za to, da ima slovenski narod dostop do mednarodnih voda," so med drugim zapisali v SDS.

Pahor: Sporazum najboljša rešitev

Premier Borut Pahor je danes dejal, da je 20 let spremljal vzpone in padce v reševanju mejnega spora s Hrvaško, zato je doseženi sporazum najboljša možna rešitev tega vprašanja. "Boljše v kratkem času ali morda tudi nikdar več zagotovo ne bo," je menil.

Zbrane je pozval, naj "ne izpustijo goloba v roki, ker jim nekdo ponuja vrabca na strehi". Ob tem je pojasnil, da je naloga arbitražnega sodišča, da določi stik Slovenije z odprtim morjem, pri tem se bodo upoštevale zgodovinske okoliščine, dobrososedski odnosi, vitalni interesi Slovenije in pravičnost, brez katere ni sožitja slovenskega in hrvaškega naroda.

"Evropa nas je razumela in nam pomagala, tudi ZDA so nam stale ob strani pri pripravi arbitražnega sporazuma. Naš ugled je velik, mi smo lider v regiji in nas poslušajo. A bomo vse to zdaj zavrgli?" se je na koncu vprašal Pahor.

"Če zavrnemo arbitražni sporazum, bodo posledice nepredvidljive. Če ga podpremo, potem bo sledilo oblikovanje memoranduma, v katerem bomo zbrali vsa dejstva, da se meja določi, kot je bila 25. junija leta 1991. Imeli bomo pravično mejo, s katero bosta lahko živela naroda na obeh straneh meje, imeli bomo trden temelj za prijateljstvo z državo, s katero nismo nikoli bili v vojni," je dejal prvak SD.

Hrvaška trdi, da imamo le služnostno pot

Kot je še pojasnil, Hrvaška sedaj trdi, da ima Slovenija le služnostno pot v mednarodne vode, in kadar koli slovenski čoln prestopi polovico Piranskega zaliva, dobimo diplomatsko noto. Takšno stanje Sloveniji po besedah Pahorja ne ustreza.

Če nedeljski referendum ne bi uspel, Pahor pričakuje, da bo prišlo do ponovne blokade pristopnih pogajanj Hrvaške z EU, Slovenija pa bi v evropski in mednarodni politiki izgubila prijatelje in zaveznike.

LDS: Dobili bomo več

Na osrednji prireditvi LDS pred referendumom o arbitražnem sporazumu je predsednica LDS Katarina Kresal danes pozvala k podpori sporazumu, ker bomo "dobili več od tega, kar imamo danes", nekdanji predsednik republike Milan Kučan pa zato, ker pomeni "pot, ki omogoča pošteno in pravično rešitev meje". Ostrih kritik je bil deležen prvak SDS Janez Janša.

Katarina Kresal in Aleš<br>Zalar
Katarina Kresal in Aleš<br>Zalar FOTO: POP TV

"Da nekaj izgubiš, moraš najprej nekaj več imeti. Slovenija pa od 25. junija 1991 po malem počasi izgublja,'' je bila Kresalova kritična do izjav opozicije, da bo z uveljavitvijo sporazuma Slovenija izgubila. V sporazumu je "jasno zapisano", da vsa enostranska dejanja po 25. 6. 1991, "ki so zbrana v fasciklih EU", ne obstajajo več.

V sporazumu je tudi jasno določena naloga arbitrom, da "morajo določiti" na podlagi pravičnosti, dobrososedskih odnosov idr. "stik Slovenije z mednarodnimi vodami". Kot je poudarila, ta stavek iz sporazuma "ni odprt za interpretacijo". "Državo Slovenijo določa tudi njen teritorij, torej bojazen, da tu ne gre za teritorialni stik, je odveč," je poudarila.

Nekdanji predsednik Kučan je za to, da se vpršanje meje reši in sporazum podpira, ker meni, da pomeni "pot, ki omogoča pošteno in pravično rešitev meje". Zavrnil je trditve Janše, da bi lahko tak sporazum podpisale tudi prejšnje vlade. "Če bi lahko tak sporazum podpisali, bi ga tudi podpisali. Zakaj ga niso podpisali? Zato, ker na to Hrvaška ni pristala"," je dejal.

Kot "višek vseh viškov" je zato označila trditev predsednika SDS Janeza Janše, da zapisano v sporazumu arbitrom prepoveduje določitev takega stika. Ob tem pa dodala, da Janšev predlog sporazuma Hrvaški iz leta 2008 take eksplicitne zahteve po stiku ne vsebuje.

Politiko, ki nasprotuje sporazumu, je označila kot tisto, ki že leta zlorablja probleme s Hrvaško, "zato da vzdržuje nemir in vzbuja čustva", strah pred nečim tretjim. Enaka politika se kaže tudi pri vprašanju izbrisanih, je dejala in menila, da se take politike moramo bati. Pri taki politiki "lahko zlahka manipuliraš in potem odločitve niso več racionalne. In potem hitro prideš do pozivanja na ulice, hitro prideš do razbitega parlamenta".

Türk: Sem na strani zdrave pameti

Predsednik republike Danilo Türk je danes na javni tribuni Zveze društev pravnikov Slovenije izrazil podporo arbitražnemu sporazumu, hkrati pa zavrnil trditve, da se je postavil zgolj na eno stran. "Sem na strani zdrave pameti in pravne države," je dejal.

Türk je izpostavil, da je arbitražni sporazum rezultat različnih okoliščin in predvsem zgodovine med Slovenijo in Hrvaško, ki so pripeljale do tega, da sta se državi sporazumeli, da bi bilo potrebno zdaj spor o meji rešiti v vzajemno korist – da bo Slovenija dobila stik z odprtim morjem, Hrvaška pa vstop v EU.

Pravni strokovnjak Rajko Pirnat meni, da so izjave, da Slovenija svojih zahtev ne bo mogla doseči z mednarodnim pravom, škodljive, v pravu pa morajo šteti pravni argumenti in ne politične floskule. Matevž Krivic je poudaril tudi, da gre za vprašanje zaupanja mednarodnemu pravu, ki smo se mu zavezali že z ustavo in včlanitvijo v Združene narode.

Izrazito proti arbitražnemu sporazumu je bil Tone Jerovšek, ki ga je motilo predvsem to, da je bil izplen slovenskih pogajalcev "izrazito slab”. In prepričan je, da bo Slovenija po odločbi arbitražnega sporazuma imela manj, kot je imela v nekdanji  Jugoslaviji, saj bo izgubila teritorialni stik z odprtim morjem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (207)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mamica55***
03. 06. 2010 12.13
@elephantus 2.6.2010 16:08 . . . važno je, da z arbitražo dosežemo maksimalni rezultat . . . jaaaaaaaaa, a dej no ????? in maksimalni rezultat bo polovica Piranskega zaliva in služnostna pot. glej mi imamo prost dostop do mednarodnih voda, imamo celoten Piranski zaliv, kaj misliš, da smo Slovenci res tako neumni, da bomo podpisal, pa še pri notarju overil, da je to hrvaško, NE, SLOVENCI BOMO GLASOVALI PROTI SPORAZUMU IN POČAKAL, DA SE HRVATJE SAMI UMAKNEJO IZ OKUPIRANE SLOVENSKE ZEMLJE IN MORJA ! ! ! prej se umaknejo, prej grejo po € v EU za druzga jim pa tko ni, to so faloti ! ! !
mamica55***
03. 06. 2010 11.59
stanovniku se je skisal, ta je že pozabu za kaj se je boril ! ! !
elephantus
01. 06. 2010 16.42
Izbrisani 2 Pravi borci za Slovenijo so tisti, ki so umrli ali izpostavljali glave. Prav gotovo pa ne tisti, ki so že v štartu politične kariere gledali kako bi čimveč nakradli in jim je Njavro nosil denar v kovčkih v Avstrijo.
Milan Koleznik
01. 06. 2010 16.23
pohvala-pravikritiki-,pohvalno in resnično,to je zgodovina resnice,ki je danes nočejo sprejeti.Ne podpiram ne Janšana ne Pahorja,mislim da ima prav Bučar in se pridržujem njemu.glede sporazima z Hrvaško.
elephantus
01. 06. 2010 16.08
Hrvati so po ratifikaciji arbitražnega sporazuma podali ločeno izjavo v kateri skušajo podrobneje definirati tako imenovani stik Slovenije z mednarodnimi vodami in to zato, ker se bojijo, da bi Slovenija na osnovi arbitražnega sporazuma tak kot tudi je tudi dobila teritorialni stik z mednarodnimi vodami. Pri podajanju ločene izjave so se celo zlagali, kar je še en plus za nas, da je Slovenija skupaj z njimi podala ločeno izjavo. Kajti stik ni definiran in ga je potrebno skozi arbitražni postopek definirati z argumenti, ki jih imamo kar nekaj. Če nam skozi arboitražni sporazum to ne bo uspelo nam bo v Haagu še manj. Dvostranskega sporazuma pa Hrvati tako in tako ne bodo podpisali, ker bi tistiI,ki bi to naredil izdajalec, ki bi ga najverjetneje likvidirali. Ostaja nam samo, da z arbitražo dosežemo maksimalen rezultat, ker v Haagu bo veliko veliko slabše. Zato tisti, ki hočete škoditi Sloveniji kar bodite proti arbitražnemu sporazumu jaz ne bom in sem za.
Izbrisani2
01. 06. 2010 14.47
Kakšno je pa mnenje pravih borcev za samostojno Slovenijo, ne pa Stalinovih vohunov in služabnikov?
Ferdo Crni
01. 06. 2010 14.22
Še to "pravakritika": V odgovoru me nikakor nisi razočaral. Pri STM bi dobil 5 in titovo značko. :-))))
Ferdo Crni
01. 06. 2010 14.20
pravakritika01.06.2010, 12:455 Belogardist je pripadnik meščanstva, ki je s prihodom aprila 1941 Nemcev in njihovih zaveznikov nad naše kraje zaradi lastnih interesov in želja po oblasti stopil na stran okupatorja. Belogardist se je z vsem svojim srcem boril, da okupator zavzame zemljo naših dedov, po zavzetju ..... bla bla bla bla bla Belogardist je leninistično poimenovanje za procarsko rusko vojsko. Slovenski komunisti so to poimenovanje poleg ostalih neumnosti uvozili iz CCCP. Slovenski komunajzerji so z belogardisti označili vse, ki niso bili za komunizem. Tudi če ti niso bili z naciste oz okupatorje so bili belogardisti. To je pač klomunajzerski pojem revolucije in razrednega boja, ne pa pojem, ki bi definiral katerokoli stran v drugi SV. Tako pač je. Rusofilsko blebetanje pač ni verodostojen argument pa če ztraven stokrat uporabiš demagoške floskule o "srcu" za "domovino". Katero domovino? Komunistično partijo?
_dolfi_
01. 06. 2010 14.02
pa tile ljudje niso normalni..pa kaki ZA???
Tonček Balonček
01. 06. 2010 13.38
Če ne bo določenih in mednaroidno priznanih mej, si bodo Hrvatje našo zemljo še kar naprej prisvajali, pa eč se Podobnik še 50 let meče v tiste grabne! Potem bo tega konec, vedelo se bo, do kam kdo sega in ustrezno ukrepalo. Zdaj je pa situacija smešna, mi smo v šengnu, čuvammo evropske meje, ne vemo pa do kam in do kod! Vednos em se čudil, kao so ans sprejeli v EU in šengen, ne da bi imeli definirano mejo! In smešno je z istim problemom izsiljevati Hrvaško!
botjabotja
01. 06. 2010 13.06
Izbrisani2, tudi mene te zadeve zelo čudijo.
Tonček Balonček
01. 06. 2010 12.58
pravakritika, ti imaš oprane možgane, od komunsiotov! Belogarduisti, orig. Prostovoljna protikomunistična milica oz. od fašistov vodena paravojaška organizacija, Milizia volontarie anticomunista (MVAC), takorekoč slovenski Arkanovci!! V imenu kristusovih ran so s eborili za prihodnost slovenskega naroda v Veliki Italiji, kasnejši domobranci pa za razcvet te dežele v okviru pangermanskega imperija med Baltikom in Sredozenljem. Vizionarji pač, komunisti so pa vse to uničili!!!
pravakritika
01. 06. 2010 12.45
Ferdox 01.06.2010, 11:50 1 Ti Tonček Balonček.... kaj pa je to "belogardist"??????? Belogardist je pripadnik meščanstva, ki je s prihodom aprila 1941 Nemcev in njihovih zaveznikov nad naše kraje zaradi lastnih interesov in želja po oblasti stopil na stran okupatorja. Belogardist se je z vsem svojim srcem boril, da okupator zavzame zemljo naših dedov, po zavzetju bi Belogardisti lahko prevzeli oblast. Za te svoje svete cilje niso izbirali sredstev, kajti oblast je oblast in to je svetinja! Da bi bile njihove želje uresničene so bili poškropleni s sveto vodo škofa Rožmana. Škropljenje je nadzorovala fašistična vojska s svojimi predstavniki. Proti koncu vojne so začeli bežati prozti Ostereichu, kjer jih je pričakal v Holmecu Anglež in ne da bi si on mazal roke jih je vrnil preko Šentilja domov. Komur je uspelo se izmuznit je pobegnil med ostalim v ARGENTINO, odkoder se še danes vračajo v domovino svojih staršev. ....aha....zakaj tako? Ker domovina ne more biti njihova, ker so jo izdali... Upam da te nisem razočaral v odgovoru....
Izbrisani2
01. 06. 2010 12.45
Je pa zanimivo, da izdajo podpirajo vsi t.i. borci proti okupatorju, ki imajo veliko za povedati o kolaboraciji domobrancov z okupatorjem. Zelo zanimivo.
volek
01. 06. 2010 12.01
beri66, in kaj je po tebi Stanovnik, se je tudi njemu sfuzlalo? Ne bom ti odgovarjal na tvoja vprašanje, ker tvoji posti pametnemu dovolj povedo o tebi.
Ferdo Crni
01. 06. 2010 11.50
Ti Tonček Balonček.... kaj pa je to "belogardist"??????? Namreč se opravičujem ampak leninističnega besednjaka ne poznam kaj dosti. Glede meje italije pred II SV pa je itak veljalo dejstvo, da je nepravična in bi jo Italija izgubila tako ali drugače. Problem je bil, da je bilo Titovim partizanom pomembnejši komunistični. Zaradi posiljevanj in ropanj v Trstu in okolici, in celo manjših spopadov z ameriško vojsko, je povojni svet ZMAGOVALCEV mejo potisnil mnogo bolj vzhodno kot so bili brez kakršnih koli problemov pripravljeni prej urediti. To so fakti.
beri66
01. 06. 2010 11.37
pih,volek ali lolek kaj si že..... Boris je star ko biblija in človek v teh letih sigurno ne gleda preveč moderno in napredno.Starina pač,a ni sam kriv...škoda da so ga zdej prvlekli na plano prav tisti ki ga do zdaj niso niti povohali....Domobranska zalega. Če ga spoštuje italijanska inteligenmca, kaj je to merilo...kdo je ta ital.inteligenca? Jo poznaš? Ne bluzi lolek.
volek
01. 06. 2010 11.18
miha040, tovariš Stanovnik je vse življenje bil internacionalni proletarec in ne Slovenec. Ker je proletarec ima tusi beneficije pri plačevanju garsonjere v upokojenskem domu, samo 200€mesečno. Internacionalni proletarci se razdajajo, zato tudi nimajo denARJA, KER GA DAJEJO UBOGIM.
volek
01. 06. 2010 11.13
beri66,sfuzalo se je tebi in ne gospodu Borisu Pahorju. Spoštuje ga tudi italijanska inteligenca in ne samo pošteni Slovenci. Res se sprašujem, če nisi pacient bolnšnice v Polju in sicer na zaprtem oddelku, ker so tisti na odprtem za tebe pravi Einsteini.
snifff
01. 06. 2010 11.13
Tonček se ti pozna da si rdeč in da imaš vikendico na hrvaškem, kamor bi rad šel brez kolone na meji. Naši Hrvaški prijatelji se bi sami od sebe lahko spomnili, kaj smo za njih žrtvovali in izgubili, zato da se lahko danes kregajo z nami za še preostanek morja. Res so prijateljsko usmerjeni in take prijatelje bi najraje videl v skupnosti čez 50. let.