Slovenija

Boris Pahor kritično o slovenski prihodnosti

Trst, 19. 12. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenija naj se v združeno Evropo vključi preko "kraško-tržaško-istrskega območja" in treba je narediti konec strnitvi vseh interesov "na ljubljansko-kranjski mikrokozmos", je povedal slovenski tržaški pisatelj in Prešernov nagrajenec Boris Pahor.

Pahor je polemiziral z nekaterimi izjavami senatorja slovenske narodnosti v Rimu in vidnega slovenskega predstavnika stranke Levih demokratov Miloša Budina, po katerih se manjšina danes postavlja kot normalen sestavni del italijanske države. To pomeni, je dejal Pahor, da to niso več samo italijanski državljani slovenske narodnosti, ampak "italijanski državljani slovenskega jezika. Italijanski multikulturniki torej, ki poleg italijanščine govorijo tudi po slovensko".

Boris Pahor je zbranemu občinstvu govoril na temo Naša prihodnost v jutrišnji Evropi, kjer je tudi podal nekaj zelo kritičnih pripomb glede načina vstopanja Slovenije v Evropsko unijo ravno v zvezi z odnosi z Italijo. Pisatelj se je med drugim zavzel za "dobro razmerje med sosedama, ki se dopolnjujeta, brez dominanta in dominiranega, za akterja, ki skupaj ustvarjata posebno področje sožitja tudi kot zgled sožitja na evropski ravni".

Pisatelj je bil poleg tega zelo kritičen do nekaterih vidikov v Sloveniji in zamejstvu, ki so povezani s približevanjem Slovenije EU. Po eni strani je slovensko manjšino v Italiji po njegovem mnenju oslabil zaščitni zakon (sprejet februarja leta 2001), ki je po Pahorjevih besedah Slovence "črtal kot skupnost, živečo na zgodovinsko določenem ozemlju".

Pahor je bil tudi izredno kritičen do odnosa Slovenije in polemiziral z nekaterimi izjavami predsednika Slovenije Milana Kučana v intervjuju za Primorski dnevnik.

Po Pahorjevem mnenju Kučanove besede pomenijo, da se "čimboljši odnosi" z Italijo morajo razvijati "v duhu prijazne pohlevnosti, kar je v političnem vrednotenju sprejetje nekakšnega protektorata, in če vzamemo v poštev, da bo ob odpravi meje povečan vpliv italijanskega elementa na primorsko področje, potem lahko sklepamo, da bo varovanje slovenske nacionalne identitete v bistvu skrčeno na centralno Slovenijo".

Kučan namreč pravi, da je "tudi v interesu Slovenije, da ima čimboljše odnose z Italijo in vidi v Italiji svojega naravnega zaveznika za uveljavljanje svojih interesov v širšem evropskem prostoru, in tudi zaveznika, kakorkoli se mogoče zgodovinsko to sliši absurdno, prav pri ohranjanju slovenske nacionalne identitete in slovenske kulture v tem velikem multikulturnem evropskem prostoru".

Boris Pahor je te izjave označil kot "vero v absurd, ki ne bi smel obveljati pri predstavniku naroda, ki je nadpovprečno žrtvoval za to, da je bil med zmagovalci drugega svetovnega klanja". Žal pa je zagovornik te teze predsednik države, ki je po Pahorjevih besedah "pristala na španski kompromis, tisti predsednik, ki se je nad takim početjem sicer pritožil na seji Evropskega parlamenta, a je po protestu nekaterih italijanskih evropskih poslancev svoje izjave preklical, češ da je šlo za napako pri prevajanju".

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij