Glavni očitek Soviču je letel na počasno priključevanje malih sončnih elektrarn na omrežje. Nanj naj bi bilo namreč treba čakati precej dlje kot drugod po Sloveniji. Sovič je to sicer že večkrat zanikal oziroma razložil, da imajo več vlog kot druga elektro podjetja. Sovič je povedal, da so nadzorniki svojo odločitev utemeljevali z več razlogi. Med drugim so namreč navedli, da bi naj bila družba slabo pripravljena na zeleno transformacijo, kar pa ni res, je dejal Sovič. Hkrati pa je izjemno intenzivno razvijala lastne produkcijske potenciale, kar je ključno za prehod v zeleno transformacijo.
Očitali so mu tudi pomanjkljiv nadzor nad delovanjem hčerinskih družb, pa tudi omajano zaupanje z njihove strani. V zvezi z očitki je Sovič dejal, da ima družba sprejet letni poslovni načrt, ki ga tudi v trenutnih najzahtevnejših razmerah epidemije z velikim trudom vseh zaposlenih učinkovito izvaja ter ves čas tako gospodinjstvom kot podjetjem zagotavlja stabilno oskrbo. Ne strinja se niti z očitki o pomanjkljivem nadzoru nad hčerinskimi družbami, saj naj bi ves čas spoštovali načela sodobnega korporativnega upravljanja. Hčerinski družbi namreč vodita direktorja, tudi ti pa delujeta nadpovprečno uspešno.
"Tako organ vodenja kot organ nadzora sta dolžna ves čas delovati v najboljšem interesu družbe in v tem smislu tudi sprejemati odločitve. Za prekinitev mandata uprave ni utemeljenih razlogov, saj je družba zadnja leta poslovala uspešno. Razlogi so zato neutemeljeni. Eno so politično motivirane odločitve, kot je ta o razrešitvi, drugo pa so dejstva in rezultati," je bil jasen Sovič, ki je bil na čelu podjetja od leta 2012.
Dejal je, da je bila njegova razrešitev politično motivirana. "Jaz mislim, da je bila odločitev sprejeta, še preden so bili znani razlogi." Po njegovem prepričanju želi oblast resorje zapolniti s svojimi kadri in "argumentacije za mojo razrešitev niso utemeljene". Polnjenje resorjev z všečnimi kadri je sicer lahko po njegovem mnenju tudi čisto normalno, če bi se pri tem upoštevale normalne procedure. "Dogovori so mogoči, take menjave, še posebej pa njihove argumentacije, pa niso smiselne," je dejal Sovič.
Sicer pa sklepa o razrešitvi sploh še ni prejel, prebrali so mu le nekaj razlogov, domneva pa, da se očitno še vedno trudijo stvari pravilno utemeljiti. Med drugim so mu očitali, da je bil najavljen kot udeleženec enega od strokovnih posvetov politične stranke, pri čemer nikoli ni skrival, da je član ene od njih, a se je v svoji funkciji udeležil tudi posveta kakšne od prejšnjih opozicijskih strank, pa niso imeli okoli tega nobenih pomislekov.
Kako bo ravnal naprej, se Sovič za zdaj še ni odločil. Najprej bo skrbno pregledal argumente za razrešitev in če bodo ti smiselni, jih bo upošteval, če pa bodo takšni, kot kaže zdaj, pa bo resno razmislil o nadaljnjih korakih.
V družbi je bil vse od leta 2012 in "nikoli se ni nihče kaj takega ni spomnil, pa so bile takšne in drugačne oblasti". "Sedaj, ko je prišlo do te menjave v nadzornem svetu, pa je ta namig bil nekako pokazan," je dodal. Od kod naj bi prišli pozivi k njegovi razrešitvi, ni želel ugibati, dejal pa je, da stvari kažejo na to, da prihajajo od resornega ministra Jerneja Vrtovca.
Soviča bo začasno nadomestil prvi nadzornik Jože Hebar iz kroga NSi. Hebar je sicer znan kot slovenski zastopnik podjetja Kapsch, ki se je neuspešno potegovalo za Darsovo elektronsko cestninjenje, zdaj pa ima svoj s. p. in polovico podjetja brez zaposlenih.
Vrtovec obtožbe, da za kadrovskimi menjavami stoji NSi, zanika
V vseh primerih razrešitev pa se pojavlja stranka NSi. V petek je bil razrešen predsednik uprave družbe Elektro Ljubljana, Andrej Ribič, ki je dejal, da je ravnal gospodarno in je žrtev političnih kadrovanj. "Prepričan sem, da za razrešitev ni bilo razlogov, to bom dokazal na sodišču," je medtem poudaril Ribič. Dejal je, da za tem stoji minister Vrtovec, saj da je pred tedni v Hrastniku rekel, da se bodo morali stari direktorji posloviti: "Prav tako sem izvedel, da je sektor za energetiko prevzela stranka NSi."
O številnih menjavah na vrhu energetskih podjetij je spregovoril tudi infrastrukturni minister Vrtovec, ki trditve, da za kadrovskimi potezami stoji stranka NSi, ki da poskuša na direktorska mesta nastaviti ljudi blizu stranke, zanika. Kot poudarja, so njegove odgovornosti zakonodaja in strategije: "Ukvarjam se s prihodnostjo, kako narediti prehod v brezogljično družbo. Energetika je tu ključnega pomena." Trdi, da za kadrovske menjave ni odgovoren on, temveč so odgovorni nadzorni sveti gospodarskih družb. "Vprašanje bi moral naslovit na koga drugega in sicer upravljalca te kapitalske naložbe in nadzorni svet."
Izpostavil je tudi, da je energetika zdaj postavljena pred številne izzive. Zasledovati moramo dva ključna cilja, pravi: "Prvi je podnebni cilj, drugi pa je energetska neodvisnost." Ob tem izpostavlja energetsko neodvisnost celotne Evrope in ne le Slovenije. S tem se trenutno ukvarjajo ne le na njegovem ministrstvu temveč tudi kot predsedujoča država EU. "Pri teh dveh ciljih smo zelo uspešni. Imamo vizijo, kako postati energetsko neodvisni in kako narediti zeleni prehod v brezogljično družbo," še pove.
Medtem pa predsednik vlade na novinarska vprašanja ne odgovarja. Ne na vprašanja o kadrovanju v energetiki, prav tako pa se še vedno ni izjasnil niti v aferi "glupi davki".
Ribič pa je potrdil tudi besede ljubljanskega župana Zorana Jankovića, izrečene v oddaji Ena na Ena z Urošem Slakom, da je generalni sekretar vladajoče SDS Borut Dolanc kar v pisarni vodje poslanske skupine Danijela Krivca v državnem zboru od njega zahteval, da zapusti vrh podjetja, ki ga je vodil več kot deset let.
V SDS pravijo, da je očitek, da je šlo za politično razrešitev, brez pomena. Kadrovske menjave v družbah, v katerih je država lastnica oz. je vpletena v lastniško strukturo, so po oceni SDS pogosto označene kot politične, ne glede na strokovnost (ali njeno pomanjkanje) in gospodarsko vizijo imenovanih ali razrešenih kadrov.
V torek pa se je s funkcije predsednika uprave Gen-I-ja poslovil Robert Golob. V podjetju so potrdili, da je bil predlog za njegovo podaljšanje funkcije zavrnjen. Proti so glasovali vsi nadzorniki, imenovani po kvotah vladajoče koalicije, so pojasnili v največjem dobavitelju energije v Sloveniji. Prvi poskus rušenja Goloba z vrha Gen-I-ja in hkrati ustoličenja Jureta Sokliča, ki je blizu NSi, poznanstva z njim pa ne zanika niti minister Vrtovec, tako ni uspel. Sokliča z NSi-jem povezuje podjetje Hive IT, katerega ustanovitelj in solastnik je ravno Soklič, do maja pa je direktorski stolček zasedal Domen Uršič, sin Cveta Uršiča iz NSi, ki je trenutno državni sekretar na ministrstvu za delo.
Predsednik NSi Matej Tonin pa je kljub temu, da vse potijo vodijo do NSi, zatrdil, da s kadrovanjem v energetiki nimajo nič. Golob je na to pomenljivo odgovoril: "Verjamem, da ministri NSi resno mislijo, ko govorijo, da ne kadrujejo, a na vseh pozicijah se čudežno pojavljajo njihovi kadri."
KOMENTARJI (307)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.