
Zadnji politbarometer kaže, da je priljubljenost vlade narasla in to kljub temu, da smo na pragu volilnega leta, in da se še posebej opozicija trudi pokazati njene slabosti. Kako to komentirate?
Ne mislim, da večina meni, da vlada dela brez napak ampak meni, to je moja interpretacija, da se posveča pravim problemom in ima prave prioritete. Prihodnje leto bo Slovenija vstopila v EU in Slovenci si želimo, da bi bili dobro pripravljeni. Mislim, da ima vlada glede tega prave prioritete. Zaveda se tudi, da ne moremo točno napovedati, kakšen bo razvoj Evropske unije v prihodnje, ampak če bo to Evropa več hitrosti, moramo z gospodarskimi in socialnimi reformami ujeti prvi vlak.
Zaskrbljujoč je podatek o rasti nestrpnosti, pri čemer ima nedvomno levji delež tehnični zakon o izbrisanih. Pojavljajo se zahteve po referendumu. Boste skušali najti kakšno kompromisno rešitev, da umirite strasti ali boste razpisali referendum?
Odločitev ustavnega sodišča dokončno še ni znana. Ko bo znana, jo bo mogoče tudi komentirati in jo bo treba spoštovati. Prihaja pa na dnevni red težji zakon, to je sistemski zakon o vprašanju izbrisanih. Zavzemam se za to, da bi ga politične skupine v državnem zboru obravnavale v nekem dialogu. Mi smo že videli, da so se vodstvo DZ in vodje poslanskih skupin že znali posvetovati in najti rešitev za referendum o Natu, Evropski uniji, pri grobiščih smo naredili tak korak... Menim, da je to tema nacionalnega pomena, in da bi poiskali neko pravično in razumno rešitev za uveljavitev odločbe ustavnega sodišča, predlagam nek dialog, ki naj pripelje do nekega dobrega zakona.
Se lahko zgodi tudi, da bi se morda določila neka meja oziroma višine odškodnin, ki so najbolj sporne?
Jaz bi se zavzel za to, da se določi vrhnja meja obsega odškodnin, če pravniki menijo, da bi s tem zaščitili javno korist.
Pred nami so evropske volitve. Govori se celo, da naj bi bili vi nosilec liste vaše stranke za evropske volitve. Je to res?
Ne razmišljam o tem, da bi vodil listo za evropski parlament, pred nami je izjemno zahtevno leto v državnem zboru, ki ga vodim, tudi za stranko, ki jo vodim in bi rad opravil to delo vsaj do konca pomladi, ko Slovenijo čaka še precej odločitev. Ne podcenjujete tistih, ki so pomembne za to, ne samo da mehko pristanemo v EU, ampak, da start v Uniji dobro začnemo.
Zakaj vodstvo državnega zbora poslancu Jelinčiču ni dalo dokumentov o trgovini z orožjem, ki jih je zahteval za petkovo razpravo?
Menim, da jih dati ne moremo, je pa dobil pravico do vpogleda vanje.