Zunanjega ministra ste ovadili na podlagi časopisnih člankov. Je to običajna praksa?
V tem vprašanju se skrivata dve nepravilnosti. Zunanjega ministra nismo ovadili, ker ovaja seveda policija in tudi nismo razpolagali samo s časopisnimi članki, ampak tudi s kopijami dokumentov, ki so bili podlaga za te članke. Tako da smo na podlagi preučitve celotne zadeve to zadevo odstopili tožilstvu kot pristojnemu organu.
Minister Rupel je nepravilnosti in koruptivnost ostro zanikal. Pravi, da ste naredili neumnost, da gre ali za politično spletko ali politično neumnost. Kaj odgovarjate?
Politika nima s tem, kar smo storili, nobene zveze in kršili bi zakon, če ne bi zadeve, ki ima po naši oceni znake kaznivih dejanj, odstopili pristojnemu organu. To je vse, kar smo v tem primeru storili
Primer je zdaj na državnem tožilstvu. Kakšno so možni razpleti, kaj predvidevate?
Državno tožilstvo je na nek način, ko je zadevo vzelo v obravnavanje in jo poslalo krajevno in stvarno pristojnemu tožilstvu, nekako v celoti pokrilo naše postopke in jih na ta način legitimiralo. Pričakujem, da bodo pač ugotovili – za to imajo vsa ustrezna pooblastila – ali so sumi o nepravilnostih in morebitnih kaznivih dejanjih resnični in utemeljeni in seveda postopali v skladu z zakonom.
Minister je, kot smo slišali, rekel tudi, "da niste pristojni za to, da bi ga prijavljali komurkoli". Urad za preprečevanje korupcije res nima konkretnih pooblastil in moči, kaj lahko sploh naredite v takih in podobnih primerih suma, zgolj opozorite?
Vsak državni organ je dolžan prijaviti ravnanja, za katera oceni, da imajo znake kaznivih dejanj, in potem so drugi organi tisti, ki so pristojni ugotavljati, ali so ti sumi utemeljeni ali ne. Mi se dejansko ne ukvarjamo s konkretnimi primeri, ugotavljamo pa seveda korupcijo v Sloveniji, ugotavljamo, kakšna je, koliko jo je in seveda pri teh naših raziskavah in postopkih prihajamo tudi do konkretnih oseb in konkretnih dejanj. In v teh primerih odstopamo zadeve policiji in tožilstvu, kot pristojnim organom za odkrivanje in pregon kaznivih dejanj.
Kaj kaže dosedanja praksa? Kakšen je bil rezultat teh prijav?
Različen. Večina teh zadev je še vedno v preučevanju. Ovadb je sorazmerno malo, pričakujemo pa morda tudi boljše rezultate v bodočnosti.