Dopoldne se je v Slovenijo vrnil Boštjan Šoba, soobtožen v sojenju zoper nekdanjega državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu Borisu Šuštarju, je poročal Radio Slovenija. Šoba se je roki pravice izmikal šest let, izsledili in prijeli pa so ga v Kanadi.
Šoba je v Kanado na službeno pot odšel že leta 2005, ko so njemu, Šuštarju ter še šestim soobtožencem sodili zaradi zlorabe položaja, vendar se s poti ni vrnil. Postopek proti njemu so zato izločili in mu bodo sodili ločeno.
Kanadski policisti so ga avgusta 2007 prijeli na podlagi tiralice, vendar so ga po treh mesecih izpustili. Nato so ga znova prijeli februarja 2009. Kanadsko pristojno sodišče in ministrstvo za pravosodje sta izročitev dovolila, a je Šoba poskušal s pritožbami doseči, da ga ne bi izročili Sloveniji.
Slovensko ministrstvo za pravosodje je od kanadskih kolegov 15. julija letos prejelo odločbo, da se dovoli predaja Šobe Sloveniji. Po kanadski zakonodaji je morala biti predaja izvedena do 28. avgusta. Ker je v konkretni zadevi šlo za izročitev in ne deportacijo, so Šobo v Kanadi prevzeli slovenski policisti.
Okrožno sodišče v Ljubljani je Šuštarja julija 2007 v njegovi odsotnosti obsodilo na šest let zapora. Tudi Šuštar je odšel v Kanado, Sloveniji pa so ga izročili oktobra istega leta. Na leto in pol je sodišče obsodilo Stanislava Droljca. Preostali obtoženi pa so bili, z izjemo Aleksandra Hatlaka in Roberta Černeta, ki sta bila oproščena, obsojeni na različne pogojne kazni s preizkusno dobo treh let.
Spomnimo
Šoba je bil s Šuštarjem in Droljcem obtožen nepravilnosti pri dodeljevanju nepovratnih državnih sredstev različnim slovenskim podjetjem med letoma 1998 in 2000, s čimer so nelegalno prišli do večje premoženjske koristi. Podjetja so ob Šuštarjevem posredovanju na razpisih dobila nepovratna sredstva gospodarskega ministrstva, direktorje pa naj bi z nekdanjim državnim sekretarjem povezala Šoba in Droljc.
Policija je Šuštarja prijela leta 2000, ko je prejel 70.000 nemških mark podkupnine, čemur je leta 2004 sledila pravnomočna obsodba s kaznijo dveh let zapora. Še dodaten čas za zapahi je sodišče dosodilo leta 2008 zaradi zlorabe uradnega položaja. Med sojenjem je med drugim tudi on pobegnil v Kanado, za njim je bila razpisana mednarodna tiralica, po nekaj mesecih pripora v Kanadi pa so ga kanadske oblasti izročile slovenski policiji.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.