Slovenija

Brane Mišič: Podaljševanje delovne dobe ni rešitev

Ljubljana, 26. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

O tem, kaj naj bi prinesla pokojninska reforma, smo se v studiu 24ur pogovarjali z izvršnim sekretarjem Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, Branetom Mišičem.

Kako resna je bojazen, da bi se starostna meja dvignila na 65 let tako za ženske kot za moške?

Izvršni sekretar ZSSS Brane Mišič
Izvršni sekretar ZSSS Brane Mišič FOTO: POP TV

V Sloveniji ni nič naključno. Vedno se nekaj sproži in če je hotel nekdo testirati svobodne sindikate, potem lahko že sedaj ugotovi, da bo imel resne opravke z nami. Zlasti zaradi tega, ker še ne poznamo vseh učinkov te reforme. V Evropi, EU ter Svetovni banki je ocena, da je bila ta slovenska reforma zelo dobra in da bo dala določene učinke.

Česa se sindikati najbolj bojite?

Mislim da se sindikati najbolj bojimo tega, da ne bomo imeli zaposlitve, dobrih plač, da bo življenjski standard slab. Če bo tako slaba gospodarska situacija, potem tudi tem upokojencem ne bo imel kdo zaslužiti za pokojnino.

To ni dobro niti za mlade, ki iščejo zaposlitev. Ker ni več zgornje meje za upokojitev, bodo potrebna nova delovna mesta. Boste kaj delali na tem?

Da, zagotovo. Pri ZSSS vedno vztrajamo pri gospodarski rasti in zagotavljanju novih delovnih mest, zagotavljanju višje gospodarske rasti in višjih plač. Na tem gradimo celotno našo strategijo nadaljnjega razvoja. Pri mladih pa je potrebno narediti še nekaj dodatnega, kar pa ne more narediti sam sindikat. Potrebno je dati neko boljšo vizijo njihovega razvoja v odnosu do sedanje stanovanjske politike in izobraževanja.

Podaljševanje delovne dobe in starostne pokojninske meje ni smiselno tudi zaradi delovne učinkovitosti. Vse več je namreč boleznin v starih letih in podobno?

Mislim, da je del naše generacije, zlasti industrijskih delavcev, popolnoma izčrpan. Razmišljati o podaljševanju delovne dobe, če ne bi uvedli vseh drugih ukrepov, je zgolj navadna floskula in zapiranje oči pred določenimi problemi. Ta način ne bo rešil Slovenije.

Pokojnine za tiste, ki ne bodo dosegli obeh pogojev, bodo verjetno nižje. Lahko pričakujemo več socialnih primerov in več denarja zanje?

Da. Zagotovo se tu pojavi določen problem, da bodo pokojnine tudi zaradi te reforme padale, zaradi tega smo svobodni sindikati v privatnem sektorju dodatno prostovoljno pokojninsko zavarovali skoraj 250.000 delavcev. Mislim, da je to zelo težka naloga. Tisti, ki delajo v kabinetih, ne razumejo, da morate dobiti 51-odstotkov soglasja delavcev. To so težke naloge, pa vendarle se jih splača narediti, ker imamo pred seboj vizijo. Če ne bo gospodarske rasti in se Slovenija ne bo razvijala v tej smeri, bo življenjski standard stagniral in to je problem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10