Slovenija

Branimir Furlan: Prostovoljcev za Irak je dovolj

Ljubljana, 08. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

S poveljnikom 1. brigade Slovenske vojske, polkovnikom Branimirjem Furlanom, smo se v oddaji 24 ur pogovarjali o morebitnem sodelovanju Slovenske vojske v Iraku in v drugih mirovnih operacijah po svetu.

Ste slovenski vojaki pripravljeni na morebitno delovanje v Iraku?

Od danes naprej smo pripravljeni za delovanje v Afganistanu. Ko pa bo prišla naloga za Irak, bomo pripravili enote in bomo vsekakor pripravljeni sodelovati tudi v Iraku.

Pa bi bila misija v Iraku podobna tistim, na katerih ste sodelovali do zdaj, ali bi šlo za drugačno vrsto misije?

V osnovi bi seveda šlo za mirovno operacijo, podoben okvir nalog in mandat mirovnih sil. Vendar pa bi šlo za čisto drugačno okolje, ne samo kulturno in vremensko, tudi stopnja nevarnosti bi bila drugačna kakor na drugih območjih, kjer smo danes.

Ali bi ta večja stopnja nevarnosti zahtevala kakšne posebne priprave?

Skozi takšne priprave smo že šli zadnji mesec, na primer za Afganistan, kjer moramo vojake posebej pripravljati na aktualne grožnje, ki so na takem območju. Tako kot je v Afganistanu, je zdaj tudi v Iraku višja stopnja ogroženosti, dogajajo se incidenti, v ta namen pa jih podrobno seznanjamo z obveščevalno situacijo in kulturnimi razlikami. Včasih nevarnost izhaja tudi iz nepoznavanja okolja, v katerem deluješ.

Se učite tudi osnov arabskega jezika?

Osnov jezika ne, morda par besed, učimo pa se poznavanja okolja. V priprave smo povabili tudi profesorje s fakultet in tiste, ki poznajo okolje, na primeru Afganistana so nas tako seznanili s podrobnostmi, obveščeni smo bili tudi o napakah, ki so jih delali predhodniki in so zato prihajali v nevarne situacije.

Imate dovolj prostovoljcev, ki bi bili pripravljeni oditi v Irak?

Pripadniki Slovenske vojske se moramo mirovnih operacij udeleževati že po zakonu. Ena od nalog Slovenske vojske je, da izpolnjujemo zahteve, ki jih mora Slovenija izpolniti na mednarodnem področju. Res pa je, da je intenzivnost sedaj manjša, od kar je omogočeno manjše število profesionalcev, ki se lahko udeležujejo mirovnih operacij. Zato dajemo prednost prostovoljcem in ne dvomim, da bi jih v takih primerih nabrali dovolj tudi za Irak.

Torej je veliko zanimanja tudi za nevarne operacije?

Zanimanje je veliko, ker gre tudi za poseben izziv. Nekateri mogoče poleg materialnih dobrin vidijo tudi ta izziv, da se dokažejo v nekem zahtevnejšem okolju kot pa je to mogoče v operacijah, kjer je nižja intenzivnost.

Koliko vojakov ima trenutno Slovenija v tujini in kje?

Slovenija ima trenutno v mirovnih operacijah okoli 180 vojakov, od Libanona, Sirije, Kosova, Makedonije, Bosne in Hercegovine ter predstavništva v Italiji v večnacionalni brigadi in na Floridi, kjer je centralno poveljstvo, ki vodi operacije v osrednjem delu Azije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10