Slovenija

Heferlejeva: Bobnarjeva ni bila zadovoljna z delom Boštjana Lindava

Ljubljana, 15. 11. 2023 17.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pred preiskovalno komisijo državnega zbora, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v Policijo, je pričal tudi nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Branko Lobnikar. Ocenil je, da v času notranje ministrice Tatjane Bobnar ni bilo političnih pritiskov na kadrovsko politiko Policije. Pred komisijo pa je spregovorila tudi državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Tina Heferle. Ki je povedala, da nekdanja notranja ministrica ni bila zadovoljna z delom Boštjana Lindava.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Politični pritiski?
    09:32
    Iz 24UR ZVEČER: Politični pritiski?
  • Iz 24UR ZVEČER: Heferlejeva zanikala politične pritiske
    04:37
    Iz 24UR ZVEČER: Heferlejeva zanikala politične pritiske

Nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar ni bila zadovoljna z delom Boštjana Lindava, zato mu ni nameravala podeliti polnega mandata na čelu Policije, je pred preiskovalno komisijo državnega zbora, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v Policijo, izpovedala državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Tina Heferle.

Zato jo je kasnejši preobrat v izjavah Bobnarjeve, da je bil prav Lindav njen glavni kandidat za šefa Policije, presenetil. Heferlejeva je namreč "na lastna ušesa" slišala nekdanjo ministrico, ko je ta rekla, da Lindava ne bo predlagala v imenovanje za polni mandat, "češ da je bila z njegovim delom nezadovoljna". "Ta preobrat me je malo presenetil, sploh po tistem, ko se se v medijih začeli pojavljati vsi ti očitki," je odgovorila na vprašanje Vide Čadonič Špelič (NSi) glede morebitnih političnih pritiskov na delo Policije.

Vodja kabineta Vesna Drole, notranja ministrica Tatjana Bobnar in oba državna sekretarja Branko Lobnikar ter Tina Heferle.
Vodja kabineta Vesna Drole, notranja ministrica Tatjana Bobnar in oba državna sekretarja Branko Lobnikar ter Tina Heferle. FOTO: MNZ

Kot je pričala, se je s premierjem Robertom Golobom prvič sestala konec maja lani, ko je v prostorih poslanske skupine stranke Gibanja Svoboda prišlo do spoznavnega sestanka med Golobom, takratno kandidatko za notranjo ministrico Tatjano Bobnar in nekaterimi kandidati njene bodoče ekipe. Sestanka se je udeležil tudi Boštjan Lindav, ki ga je Bobnarjeva predstavila kot kandidata za šefa Policije, kot potencialnega kandidata za direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) pa je Bobnarjeva omenila Darka Muženiča, je Heferlejeva pričala pred preiskovalno komisijo.

Državna sekretarka se ne spomni, da bi na spoznavnem sestanku prišlo do morebitnih pritiskov na delo Policije, prav tako se ne spomni, da bi o tovrstnih pritiskih kadarkoli javno potarnala Bobnarjeva. Je pa potrdila, da so na spoznavnem sestanku govorili o kadrovanju na Policiji, ob čemer so se Golob, Bobnarjeva in Lindav strinjali, da bo treba v novem mandatu opraviti revizijo morebitnih nezakonitih zaposlitev v Policiji.

"S tem so se strinjali vsi in potem je predsednik vlade rekel, kaj pa je s tistim direktorjem tam dol na našem koncu, slišim pripombe nad njim," je odgovorila na vprašanje Andreja Kosija (SDS), ali držijo navedbe, da je Golob že na prvem sestanku zahteval zamenjavo Evgena Govekarja na Policijski upravi Nova Gorica.

Tatjana Bobnar je med razlogi za svoj odstop z mesta notranje ministrice sicer navedla tudi, da premier Golob ni želel potrditi članov njene ekipe, povrnitev zaupanja pa naj bi pogojeval tudi z odpustitvijo določene osebe. "Ta izjava veliko kroži po medijih, vendar se te izjave ne spomnim oziroma je nikoli nisem slišala," je med drugim poudarila Heferlejeva.

Branko Lobnikar zanikal politične pritiske na kadrovsko politiko Policije

Branko Lobnikar pa je na zaslišanju pred tem v odgovoru na vprašanje predsednika komisije Mihe Lamuta (Svoboda) politični pritisk v odnosu do policista opredelil kot pojav, ko politik s položaja moči zahteva, da policist pri izvajanju svojih policijskih nalog izvede naloge, ki jih sicer ne bi izvedel. Pogovora med dvema politikoma o tem, kako naj bo denimo organizirano delo, ne glede na to, kaj se pogovarjata, ne razume kot politični pritisk. Branik Policije pa je po njegovih besedah generalni direktor Policije, ki s svojimi ukrepi zagotavlja, da je delo Policije zakonito.

Če bi ministrica s kadrovskimi željami predsednika vlade generalnega direktorja seznanila in bi ta moral te kadrovske menjave izvesti, tedaj bi šlo za nedovoljen vpliv politike na kadrovanje v Policiji, je odgovoril Vidi Čadonič Špelič. "Kaj se politiki med sabo pogovarjajo in na kakšen način se pogovarjajo, je stvar politične kulture in ne kazenske zakonodaje," je ocenil.

Branko Lobnikar
Branko Lobnikar FOTO: POP TV

Kadrovske odločitve v Policiji lahko sprejema le generalni direktor Policije, ne notranji minister in ne predsednik vlade, je povedal Lobnikar. Lahko pa politiki govorijo kar koli, tako je po Lobnikarjevi oceni navsezadnje odločilo sodišče, ko je dalo politiku pravico uporabljati sovražni govor. "Ampak to ne vpliva na kadrovsko samostojnost Policije," je poudaril.

Na vprašanje poslanke NSi, ali je nekdanja notranja ministrica kdaj omenila, da je predsednik vlade od nje zahteval čistke v Policiji, je odgovoril, da se o čistkah niso nikoli pogovarjali. Na začetku mandata so si za nalogo zadali izvesti nadzor nad policijskimi pooblastili v času protestov zoper covidne ukrepe. V kabinetu Bobnarjeve so se pogovarjali predvsem o zagotavljanju zakonitosti, strokovnosti in učinkovitosti Policije, je navedel.

Člane komisije je sicer zanimalo predvsem, kakšni so bili odnosi med Bobnarjevo in Golobom. Samo enkrat se je zgodilo, da je Bobnarjeva s sestanka z Golobom prišla zelo nezadovoljna, se je spominjal Lobnikar. Govorila sta o vprašanju organizacije uprave za policijske specialnosti in kako v organigram umestiti specialno enoto. Po njegovih besedah je Bobnarjeva na koncu rekla, da bo te stvari uredil v. d. generalnega direktorja Policije Lindav.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (83)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Soba102
16. 11. 2023 18.08
+0
Pa to je nerealno,da bo nekdo pričal proti svojemu šefu,ker gre papa potem. Ja normalno,da bodo sedaj vsi zatajili.
Rudolf Maister
16. 11. 2023 12.17
+2
Hahaha bolnik pravi da so v komisiji sami kadri sds. Hahaha pazi zabitež Janša te gleda
zibertmi
16. 11. 2023 10.23
+4
in na koncu kdo vodi vso to zgodbo preko kadra nsi in sds v komisiji
Dovolj je
16. 11. 2023 10.19
+4
Me prav zanima razplet...kdo bo na koncu nosil odgovornost in posledice za te burleske
cakra
16. 11. 2023 08.49
-2
Ti ki so pričali v korist P.V. se ve da so še zmeraj na svojem delovnem mestu. Zdaj pa naj pričata proti P.V. nekaj najbolj norega kar se od teh pričakuje pač smo takšni Slovenci. Ti bi še pričali proti svojim staršem da zaščitita P.V.
olafur
16. 11. 2023 08.19
+1
Imam občutek, da je hotela prav Bobnarjeva ugrabiti policijo in z Lindavom, ki ga na začetku celo ni želela, imeti vse niti represivnega organa v rokah.
borjac
16. 11. 2023 10.17
+3
Bobnarjeva je želela še kaj več kot oblast v Policiji, hotela je OBLAST v celoti.
ZDENKO 1
16. 11. 2023 08.08
+2
Kako pa naj priča državna sekretarka, ki bi v primeru nezadovoljstva z njenim pričanjem nemudoma odletela z delovnega mesta.
iskriv
16. 11. 2023 08.00
+1
Lindav in Bobnarjeva sta bila odstavljena s strani predsednika vlade Goloba , zato sta se mu maščevala z med seboj dogovorjenimi izjavami o političnem pritisku , ki naj bi ga nanju izvajal Golob in da je vplival tudi na časovni potek aretacije Ruskih vohunov . Obe njuni trditvi so že ovrgli , torej bi morale slediti sankcije zaradi krivega pričanja ! Vtej komisiji Čadonič Špelič-eva sploh ne ve o čem je govora , atipični Grims pa rine z glavo skozi zid tam , kjer so stvari popolnoma jasne . Vidi se , da želi s svojim izvajanjem obrniti komisijo na napačno stran in odvrniti od dejstev , da je na policijo vplivala SDS ( Hojs in Mahnič ) , tudi kadrovanja je bilo v času Janševe vladavine največ , z namenom služiti politiki prisile SDS , in ne v tej Golobova vladi .
borjac
16. 11. 2023 10.20
+4
Zanimivo je predvsem to , da ko je PV Janša odstavil Bobnarjevo, ta ni niti pisnila, odšla je v vogal in bila tiho, brezmadežna Bobnarjeva iz Tacna.
pekoči paradižnik
15. 11. 2023 21.59
+0
janševci prebolevajo abstinenčno krizo in odtegnitveni sindrom od oblasti in vladanja, občasno pa tudi že halucinirajo, doživljajo delirije., ... v zadnjem letu in pol ste prepričljivo izgubili vsa ljudska glasovanja in kaj vam še ni jasno?... ni več smc in desus stranke, ki bi izdale voljo volivcev in šle v kompanijo s pacientom, na volitve pa lahko kar pozabite!
16. 11. 2023 08.05
-3
ZDENKO 1
16. 11. 2023 08.10
+1
Ti si tako pekoč, da se boš skuhal, nimaš nic drugega pametnega za delati, kakor pisati neskončno bedastih komentarjev.
pekoči paradižnik
15. 11. 2023 21.59
+2
Smrt janšizmu, svoboda narodu je naše geslo, da nas ne bo uneslo, če nas bo pa uneslo, je pa smrt janšizmu in svoboda narodu naše motivacijsko geslo.
pekoči paradižnik
15. 11. 2023 21.59
+2
Diareja, latrina in prepoznavna vsebina latrine so besede, ki najbolj slikovito opišejo janšizem in kletne komentatorje.
pekoči paradižnik
15. 11. 2023 21.58
+3
Bivši komunisti, danes pa borci s križem na prsih, ki se razglašajo za brezmadežne, so največja rak rana današnje Slovenije, 2020-2022 so nas prodajali orbanu kot stare puloverje.
pekoči paradižnik
15. 11. 2023 21.58
+3
velika večina Slovencev je srečna, ker se je znebila pacienta na oblasti,... in to je nekaj, kar se ne da izmeriti z denarjem, to je neprecenljivo.
pekoči paradižnik
15. 11. 2023 21.58
+2
Janšizem je najnižja intelektualna oblika političnega nasilja nad normalnimi državljani.
pekoči paradižnik
15. 11. 2023 21.57
+4
Dokler je alternativa to, kar nam ponuja pacient, se bo Golob prej naveličal biti predsednik vlade, kot pa bo izgubil volitve.
pekoči paradižnik
15. 11. 2023 21.57
+1
Smrt janšizmu,... svoboda narodu.
pekoči paradižnik
15. 11. 2023 21.53
+2
Bolezni, kuge, lakote in povratka janšizma na oblast si pa res ne gre želeti zato bodimo potrpežljivi z našim Golobom, kajti on je edina garancija, da se janšizem ne vrne na oblast .
pekoči paradižnik
15. 11. 2023 21.52
+5
Največji delež kriminala v Sloveniji, gospodarskega in političnega prispeva sds sekta in janšizem na splošno,..... to se dnevno potrjuje
York
15. 11. 2023 21.46
+5
Pri celi zgodbi me zanima samo še to, komu se Golob noče ukloniti, da je sprožil tako gonjo proti njemu. O čistkah brez besed smo pri SDSovcih gledali na vseh nivojih. Da kraje davkoplačevalskega denarja sploh ne omenjam. Med covidom je poniknilo na mlilijone euvrov. Pa je šlo vse mimo. Še denar za protipoplavne ukrepe se je delil med prijatelji. In sedaj se mlati prazna slama z neko Bobnarco. Vprašajmo se rajši, kaj se dogaja v ozadju, da poslušamo take puhlice, rekla-kazala, ki so kakor neka dimna zavesa, ki ima nalogo zaposlovati narod z nepomembnim kvazi aferami.
mijavci
15. 11. 2023 21.44
-1
Heferle bi morala biti na zavodu za zaposlovanje, ker so volilci kadru LMŠ rekli NE, tako kot Šarcu. Tako pa imamo komedijo prve klase in od petka naprej burlesko na čelu z Mescem.