Slovenija

Brejc: Prisluškovanje je bilo zakonito

Ljubljana, 20. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na izjave Biščaka (LDS) o domnevnem prisluškovanju se je odzval Brejc (SDS), ki dokazuje, da naj bi nezakonito prisluškovala prav LDS.

Poslanec Evropskega parlamenta Miha Brejc se je odzval na izjave izvršnega direktorja LDS Bogdana Biščaka, ki je dejal, da je Brejc leta 1992 odredil prisluškovanje članu volilnega štaba LDS. Kot pravi Brejc, gre za zlonamerno potvarjanje resnice. "Trditev je neresnična in zavajajoča," pravi Brejc in dodaja: "Varnostno informativna služba (VIP) je pripravila predlog za nadzor komunikacij znanega podjetnika, še preden je ta postal član volilnega štaba LDS, minister Bavčar je predlog podpisal, sodišče pa je odobrilo nadzor komunikacij za čas od 17.9.1992 do 17.12.1992," je izjavil Brejc. Torej, kot še dodaja poslanec Evropskega parlamenta, je bila kontrola komunikacij te osebe izvedena na podlagi odločitve sodišča in ne njegove odločitve.

Brejc pravi, da je VIS deloval skladno z zakonom, kar je ugotovila tudi pristojna parlamentarna komisija, najprej t.i. Bekeševa komisija in nato še Bučarjeva komisija. Le-ta je 9. junija 1993 obravnavala poročilo svoje posebne delovne skupine, ki je pregledala zakonitost uporabe nekaterih posebnih metod in sredstev. Komisija je med drugim ugotovila, da je VIS pod vodstvom Janeza Siršeta (člana LDS) prisluškoval nekaterim naslovnikom brez potrebnih sodnih odredb.

Miha Brejc
Miha Brejc FOTO: POP TV

Dejstva, ki jih je mogoče preveriti s pregledom dokumentacije v državnem zboru kažejo ravno nasprotno od tistega, kar trdi Biščak, meni Brejc: "Nadzor komunikacij je VIS izvajala v času, ko sem jo vodil, le na podlagi odredb sodišča, ko pa je vodenje VIS za menoj prevzel član LDS Sirše, pa je prišlo do nezakonitega prisluškovanja."

Včeraj je Biščak na tiskovni konferenci dejal, da imamo v Sloveniji "samo dva dokumentirana primera prisluškovanja političnim nasprotnikom in oba sta se zgodila v času, ko so resorje oziroma organe, ki to lahko delajo, vodila dva politika SDS. Prvič je bilo to leta 1992, ko so prisluškovali telefonski številki takratne LDS, ki ga je odredil Miha Brejc. To je bilo celo v času predvolilne kampanje. Drugič je šlo za tovrstno prisluškovanje s strani takratnega VOM leta 1994," je povedal Biščak.

Biščak: prisluškovanje je bilo politično motivirano

Bogdan Biščak je v odzivu na izjavo Mihe Brejca pojasnil, da ni izjavil, da bi bilo prisluškovanje LDS nezakonito, temveč da je bilo izvedeno zaradi političnih razlogov. Tako je Biščak v četrtkovi izjavi dejal, da je v obdobju po osamosvojitvi le dvakrat prišlo do prisluškovanj političnim nasprotnikom, kar je Brejc po besedah izvršnega direktorja LDS danes tudi potrdil. Biščak je tako izpostavil prisluškovanji podjetniku in članu volilnega štaba LDS Petru Riglu ter sedanjemu ministru za šolstvo, znanost in šport Slavku Gabru.

Slednje dokazuje tudi časopisni članek, objavljen v tedniku Mladina, v katerem je bil objavljen tudi zapis samega prisluha. Ob tem pa je Biščak tudi poudaril, da na podlagi omenjenih prisluhov zoper Rigla ni bil sprožen nikakršen postopek, kar dokazuje, da je bil prisluh nepotreben.

Opozoril je tudi, da je Varnostno informativna služba (VIS) v času, ko ga je vodil Brejc, zahtevala prisluh takratni ZSMS, predhodnici LDS. Šlo naj bi za sum, da se tam nahaja oseba, ki naj bi bila trgovec z orožjem, dejansko pa je šlo za bosanskega begunca, ki je bil tudi član predsedstva mladinske organizacije BiH. Sodišče je zahtevo za prisluh tedaj zavrnilo, kljub temu pa je na podlagi zahteve moč zaključiti, da sta bila prisluha zahtevana iz političnih razlogov, je še dejal Biščak.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10