Komisija, ki jo sestavljajo še predstavniki ministrstva za okolje, prostor in energijo ter ministrstva za zdravstvo, je sporočila, da bo med dovoljenimi ukrepi v tem letu uporaba pripravkov na podlagi aluminijevega fosetila in dva bakrova pripravka. Uprava za varstvo rastlin in semenarstvo bo za tri pripravke izdala izjemna dovoljenja, ki bodo veljala 120 dni, in sicer samo za preventivno tretiranje v plantažnih nasadih okuženih območji.
Komisija je za preventivno preprečevanje hruševega ožiga, ki se je razširil že skoraj po vsej Sloveniji, dovolila uporabo treh od skupno sedmih predlaganih pripravkov za takojšnjo zaščito, ki jih je na pristojno upravo za varstvo rastlin in semenarstva vložilo GIZ Sadjarstvo. Ti trije pripravki so sicer v Sloveniji že registrirani.
Sredstva se sme uporabljati 120 dni od izdaje dovoljenja za preventivno tretiranje v času vegetacije v plantažnih nasadih na okuženem območju v primeru nastanka ran na drevesih po toči ali hujšem neurju z vetrom in sicer v roku 24 ur po toči ali neurju, ob upoštevanju določene karence za vsako posamezno sredstvo.
Drugih pripravkov, med njimi je tudi antibiotik streptomicin, komisija ni odobrila. Člani komisije so menili, da predložena dokumentacija ne zadošča za oceno tveganja možnih posrednih in neposrednih učinkov na okolje, možnosti vnosa v prehranjevalno verigo ter končnega učinka na zdravje ljudi. Medresorska komisija je še ocenila, da ni zagotovljeno, da se ob morebitni uporabi antibiotika, striptomicin ne bi pojavil v sadju.