Slovenija
Oglas

Brez čebel ne bo življenja

Ljubljana, 28. 02. 2022 00.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sparov album za zbiranje nalepk Rekordomania 3 s priljubljenim Garfieldom v glavni vlogi ponovno razkriva najbolj neverjetne rekorderje živalskega sveta, med drugim tudi eno izmed najboljših živalskih ekologov, čebelo. Letošnjo izdajo albuma je Spar Slovenija pospremil še z družbeno odgovorno akcijo in posvetil prav posebno pozornost slovenskemu čebelarstvu. Sredstva od prodaje albumov v skupni vrednosti 5.000 evrov je namreč namenil Čebelarski zvezi Slovenije, in sicer za nakup uparjalnikov za izvajanje apiterapije v slovenskih vrtcih.

Med - hrana bogov

Med in čebelji pridelki so čudoviti dar narave, med je v indijskih svetih spisih imenovan za hrano bogov. V Indiji še vedno dajejo dojenčkom ob rojstvu kapljico medu pod jezik, ker je to sveto živilo, beseda med pa izhaja iz sanskrta (madu). V Sloveniji imamo izjemno bogato čebelarsko tradicijo in smo, ko gre za med, v marsičem prvi na svetu. Slovenci smo dali pobudo za svetovni dan čebel, ki ga praznujemo 20. maja, na rojstni dan Antona Janše, prvega učitelja modernega čebelarstva na cesarskem Dunaju, ki je svetu predstavil čebele že pred več kot 230 leti. Smo tudi prvi, ki smo se domislili čebelarskega turizma, v državi pa imamo registriranih skoraj 7.800 čebelarjev. Od nekdaj smo narod čebelarjev. Med pridelujemo skrbno in z ljubeznijo.

Te drobne žuželke z opraševanjem pozitivno vplivajo na celoten ekosistem, s tem pa tudi na ohranjanje biotske raznovrstnosti.
Te drobne žuželke z opraševanjem pozitivno vplivajo na celoten ekosistem, s tem pa tudi na ohranjanje biotske raznovrstnosti. FOTO: Arhiv ponudnika

Zdravljenje s čebeljimi pridelki

Pomena čebel se zavedajo tudi v podjetju Spar Slovenija, zato so delež sredstev od prodaje albumov Rekordomania 3 letos namenili Čebelarski zvezi Slovenije, ki že več let spodbuja izvajanje apiterapije za otroke z različnimi boleznimi. Spar je Čebelarski zvezi Slovenije namenil donacijo v skupni vrednosti 5.000 evrov. S pomočjo te donacije bodo kupili 42 uparjalnikov in z njimi obdarili vrtce po vsej Sloveniji. Apiterapija je namenjena zdravljenju otrok s pomočjo učinkovin čebeljih izdelkov, kot so med, cvetni prah, propolis, čebelji vosek, matični mleček, čebelji strup in apilarnil (sok iz osem dni starih ličink trotov, namenjen izključno uporabi v apiterapiji. Ima podobne lastnostmi kot matični mleček).

Medu ne smemo segrevati nad 40 °C, ker bomo s tem uničili njegove koristne snovi.
Medu ne smemo segrevati nad 40 °C, ker bomo s tem uničili njegove koristne snovi. FOTO: Arhiv ponudnika

Apiterapija predstavlja metode zdravljenja ljudi in živali s pomočjo čebel oziroma čebeljih izdelkov. Le te temeljijo na tradicionalnem znanju, izkušnjah posameznikov in kliničnih raziskavah. Gre za holistično medicino, ki je lahko odlična dopolnitev klasični medicini predvsem v preventivi in rehabilitaciji. V svetu sicer velja za začetnika sodobne apiterapije pokojni mariborski zdravnik Filip Terč, ki je s čebeljimi piki pri več bolnikih pozdravil revmo in to tudi zapisal v tedanji medicinski literaturi.

Metode uporabe so zelo različne. Pripravke koristimo za notranjo in zunanjo uporabo, torej v obliki mazil, masaž in inhalacij s pomočjo aerosolnih aparatov. Zdravilne lastnosti medu so pomembne zaradi bogate sestave encimov, naravnih mineralnih snovi, vitaminov in antioksidantov.

Ko bo izginila zadnja čebela, bo ogrožen tudi človek.
Ko bo izginila zadnja čebela, bo ogrožen tudi človek. FOTO: Arhiv ponudnika

Donacija za otroke

Predaja Sparove donacije je bila 24. februarja pred trgovino Spar Ivančna Gorica, v občini, kjer domuje Hiša kranjske čebele. Hiša se natančneje nahaja v Višnji Gori, posvečena pa je predstavitvi čebele, izobraževanju čebelarjev in predstavlja središče inovativnih tehnologij.

Branka Kastelic (pomočnica ravnateljice Vrtca Ivančna Gorica z vzgojiteljicama in otroki iz vrtca), Boštjan Noč (predsednik Čebelarske zveze Slovenije); Aleš Markovič ( področni vodja Spar), Ksenija Blatnik (poslovodja trgovine Spar Ivančna Gorica),  Maja Lampret (direktorica Zavoda prijetno domače) ter Tomaž Smole (podžupan Občine Ivančna Gorica).
Branka Kastelic (pomočnica ravnateljice Vrtca Ivančna Gorica z vzgojiteljicama in otroki iz vrtca), Boštjan Noč (predsednik Čebelarske zveze Slovenije); Aleš Markovič ( področni vodja Spar), Ksenija Blatnik (poslovodja trgovine Spar Ivančna Gorica), Maja Lampret (direktorica Zavoda prijetno domače) ter Tomaž Smole (podžupan Občine Ivančna Gorica). FOTO: Arhiv ponudnika

S podporo Čebelarski zvezi Slovenije želi Spar v letu 2022 omogočiti dostop do apiterapije predvsem otrokom z boleznimi dihal, pri tem pa opozoriti na pomen čebel, čebelarske tradicije v Sloveniji ter prednosti apiterapije. Z nakupom 42 uparjalnikov bo Čebelarska Zveza Slovenije obdarila vrtce po vsej Sloveniji, in tako preventivno pripomogla k bolj zdravemu okolju za otroke.

Več o donaciji in izjemnem pomenu čebel za človeka si lahko preberete tu.

Razlika med sladkorjem in medom

 

Sladkor, s kemijskim imenom saharoza, je naravno sladilo iz skupine ogljikovih hidratov. V belem sladkorju je le disaharid saharoza, ki se razkroji v dva monosaharida, glukozo in fruktozo, in nič drugega. V medu so tudi sladkorji, vendar v njem najdemo še več kot tisoč snovi, torej skoraj vse, kar vsebuje in potrebuje človeško telo, zato ima med posebne lastnosti, ne le sladkost.

 

Vir: Zdravnik svetuje, prim. Peter Kapš dr. med., ČZS

 


Naročnik oglasa je Spar Slovenija.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10